התחילו בקרוואן, היום הם מגינים על מאות אלפי מחשבים: חברת "אפליקיור" מונה כיום 20 עובדים, כולם האקרים לשעבר, נבחרה בשנת 2006 על ידי השבועון האמריקני "IT WEEK" לאחת מ-100 הספקים הטובים ביותר בעולם בתחום מערכות מידע, והחל מחודש מאי 2007 היא אף נסחרת בבורסה.

את מוצריה היא החלה למכור למעשה רק בשנת 2008, ולפחות על סמך מפת העולם הענקית הפרושה על מסך בחדר הישיבות, ומתעדכנת אוטומטית בכל פעם שבנקודה מסוימת בעולם מתבצעת רכישה של תוכנת אבטחת המידע שלה, נראה שזרועותיה כבר חובקות חצי עולם.

זה לא היה כך בהתחלה. את דרכה החלה החברה, אותה ייסדו משה בסול (41) ודיוויד עלוש (37), שניהם מרעננה, שעולם הפריצות לאתרים, ממש לא היה זר להם, בשנת 2004, בקרוואן בן שני חדרים שעמד בחצר בית בשכונת הרצליה ב'.

"ב-2004 הקמנו את החברה עם כמה משקיעים פרטיים, ובסוף 2006 כבר היה מוצר שהבנו שאפשר למכור" מספר בסול, "היינו צריכים תקציבים גדולים, וקיבלנו הצעה לצאת להנפקה בבורסה בתל אביב. ידענו שהרבה חברות מנסות להגיע להנפקה, והיו גם רגעים שהיינו בטוחים שזה אבוד, כי בדיוק התחיל המשבר הכלכלי בעולם. בסוף ניצלנו חלון הזדמנויות אחרון, וב-2007 הייתה הנפקה מוצלחת עם ביקוש גדול".

קשר ההאקרים
דיוויד עלוש נולד בצרפת, והשתלם במסגרת פרויקט איתור של "מחונני מחשבים" במרכז המיחשוב של הצבא הצרפתי מגיל 10 ועד גיל 17. במרכז זה טופחה משיכתם של הילדים לפריצה לאתרי אינטרנט, עד להפיכתם להאקרים מיומנים. "לכל מדינה חשוב שתהיה יכולות התקפיות, והמדינות מאתרות כשרונות ומזהות מחוננים שיאפשרו להן להגיע ליכולת אלו", הוא מסביר.

אלא שאז קיבל כל העניין תפנית מפתיעה. לצבא הצרפתי יש כללים מאוד נוקשים. כל האקר שעובד עבורה נדרש להחליט אם אחרי גיל 17 הוא מוכן להמשיך בתפקידו, או לחלופין לעזוב את צרפת. עלוש החליט לעזוב.


משה בסול ודיויד עלוש. "רק פורץ יודע איך פורץ חושב" (צילום: יוגב עמרני)

כשהגיע לארץ, בין השאר עסק עלוש במתן ייעוץ לבנקים וחברות ביטוח בנוגע לפריצות לאתרים. הוא הצטרף לחברת "נטקט", שם פיתח פתרון חדשני למלחמה בווירוסים. הפתרון שיצר לא נעלם מעיניה של החברה האמריקנית "BindView", שבשנת 1999 רכשה את "נטקט" ב-35 מיליון דולר. עלוש יצא מהעסקה עם חצי מיליון דולר. "חבל שלא רשמתי אז פטנט על שמי", הוא אומר השבוע. "אם הייתי עושה זאת, כבר הייתי היום מיליארדר".

במסגרת עבודתו ב"נטקט" הכיר עלוש את בסול, שניהל באותן שנים את היחידה לאבטחת מידע במשרד ראש הממשלה. בסול נולד בסוריה, וכשהיה בן שש ברח עם משפחתו ללבנון. "המוסד הבריח אותנו מביירות דרך הים לישראל, מחופשים בסירת דייגים", הוא מספר. "סטי"ל של חיל הים אסף אותנו והביא אותנו ארצה".

אחר כך למד בסול מחשבים כעתודאי בטכניון, המשיך לתחום הבקרה והמחשבים בחיל האוויר, וכשהשתחרר, גויס לעבוד במשרד ראש הממשלה, שם ניהל במשך שש שנים יחידה טכנולוגית שהתמקדה בנושא תשתיות קריטיות ואסטרטגיות של גופים ממשלתיים. "מבחינתי לעבוד במשרד רה"מ היה הפרק של להחזיר טובה למדינה", הוא אומר.

עולם בשחור לבן
"עולם ההאקרים נחלק לשני טיפוסים-שחור ולבן", קובע עלוש. "השחור בא בכוונה להרוס, והלבן במטרה לעזור".

ואתה?
"אני האקר לבן, אבל אין לשכוח שכל האקר לבן היה בעברו האקר שחור".

אתם מעסיקים האקרים לשעבר בחברה שלכם?
בסול: "בהחלט. רק פורץ יודע איך פורץ חושב. רק מי שהיה בעבר פורץ מבין שפורץ ישלח שאלה טיפשית לאתר אינטרנט, שהוא לא מצפה לקבל עליה תשובה, אבל יודע שתישלח אליו הודעת שגיאה ובאמצעות הודעת השגיאה הזו יוכל לפרוץ לאתר".

איזה האקרים הם הכי מתוחכמים?
"הרוסים והסינים. הם ההאקרים הכי מתוחכמים, ומטרתם היא בעיקר ריגול ופשע. קיימת תופעת של סחיטה ממש בכל העולם וגם בארץ, וזה בעיקר מגיע מרוסיה. הם משתילים וירוס באתרים ויכולים להפיל אותם מתי שהם רוצים. בעלי אתרים מקבלים פתאום הודעה: 'אם לא תעביר לחשבון בנק מספר זה וזה 50 אלף דולר, ביום זה וזה, ובשעה כך וכך, נפיל את האתר'. במקרה שבעלי האתר חושבים שמדובר בבדיחה, הפורצים שולחים רמזים, ומורידים מהאתר חצי מההכנסות של אותו יום. זו סחיטה לכל דבר".