מועצת עיריית הרצליה אישרה השבוע את ההסכם שנחתם בין עיריית הרצליה לחברת 'הכשרת הישוב', בנוגע לעסקת חילופי קרקעות.

למרות המחאות מצד תושבי העיר ומצד חברי מועצה שטענו כי לא הוצג בפניהם מספיק מידע לצורך אישור ההסכם, הבהירה ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, כי יש לאשרו השבוע.

במסגרת העסקה תעביר העיריה את שטח החניון הציבורי הממוקם מול חוף זבולון שנמצא בבעלותה, לחברת 'הכשרת הישוב', ובתמורה תקבל את השטח שבכניסה לחוף השרון הנמצא בבעלות החברה. זאת בנימוק כי יש להשאיר את השטח הסמוך לחוף פתוח ולמנוע בנייה עתידית עליו.

ההסכם אושר השבוע ברוב קולות, עם שלושה חברי מועצה מתנגדים ושלושה נמנעים. חבר המועצה, דרור עזרא (הירוקים), שהתנגד לאישור ההסכם, עורר את חמתה של ראש העירייה, יעל גרמן, שהייתה להוטה לאשרו.

גרמן אף קראה למאבטחים להוציא את עזרא מאולם הישיבה ולהזעיק ניידת משטרה במידת הצורך. עזרא בחר לצאת ביוזמתו מאולם הישיבה במחאה על מדיניותה "הדורסנית",לטענתו, של גרמן.

כאמור, עסקת חילופי הקרקע כבר אושרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לפני מספר חודשים ואילו השבוע התבקשה המועצה לאשר את סעיפי ההסכם בין הצדדים.

לדברי עזרא כלל לא ניתן לבנות מלון על השטח של 'הכשרת הישוב', שאותו מבקשת העירייה לקבל בתמורה ולהשאירו פתוח. "האזור הזה לא יכול להיות מלונאי בגלל תמ"א 13, הזכויות שם אינן ברות שימוש. השמאית לא התייחסה בחישוב השמאות לעובדה זו. אני מציע להקים צוות מצומצם שיבדוק את כל הנתונים החסרים".

בתגובה לדבריו הורתה גרמן למאבטחים בישיבה להוציא את עזרא מהדיון בטענה כי הוא מפריע. גרמן התעקשה, למרות טענות חברי המועצה, כי יש לאשר את ההסכם, ובהמשך לבדוק עם השמאית האם אכן לקחה בחשבון בהערכת שווי השטח של הכשרת הישוב, את העובדה שלא ניתן לבנות שם מלון בשל תמ"א 13.

"יבוא יום ונעמוד מול מפלצת בטון, ונשאל עצמנו איך נתנו לזה לקרות"
גרמן נימקה את חשיבות אישור ההסכם וציינה כי "התכנית מבטיחה את הכניסה הפתוחה לחוף השרון, ומסירה חשש שיום אחד יבקשו לבנות שם. לפני שנים הייתה שם תכנית לבנות מלון בן 40 קומות והעיריה בלמה אותה.

"אני רוצה לקשור את ידי העיריה שתבוא אחריי, על מנת שנבטיח את השטח הפתוח. בתמורה אנו נותנים שטח המהווה כיום חניון. כדי שהציבור לא יפסיד מקומות חנייה, שווה לעיריה להשקיע בבניית חניון תת קרקעי כ-20 מיליון שקל".

גרמן הוסיפה עוד כי במידה ולא תבוצע העסקה, יהיה הפסד גדול, "אם נפספס את העסקה, יבוא יום ונעמוד מול מפלצת בטון ונשאל עצמנו איך נתנו לזה לקרות. הציבור כאן מרוויח בגדול".

ההסכם, כאמור, אושר ברוב קולות בהצבעה.

חבר המועצה, דרור עזרא, אמר בתום הישיבה כי "עיריית הרצליה נתנה ל'הכשרת הישוב' מתנה בשווי של מאות מיליונים, וזאת בתמורה לקרקע שאין עליה זכויות בנייה, המוגדרת בתוכנית מתאר לחופים כשטח פתוח, ושברובה נמצאת ברצועת ה-100 האסורה לבנייה".

ראש העיריה, יעל גרמן, מסרה כי "החלפת השטחים הינה אחת היוזמות החשובות ביותר עבור תושבי הרצליה. המטרה העומדת לנגד עיני העיריה היא לשמור על מבט מלא ופתוח אל הים ועל שטח ציבורי פתוח ללא מכשולים ובנייה לגובה. מדובר בהזדמנות פז בלתי חוזרת לשמור על כניסה חופשית לים.

"אי ניצולה עלול להוות בכייה לדורות. יש להדגיש כי תמ"א 13/4, אשר תאושר, תאפשר הקמת מגדל מלון גבוה במקום – וזה מה שיקרה אם לא נפדה את הקרקע".