לליאיר נבו יש בקושי מה ללבוש. זה לא מטריד אותו במיוחד בהתחשב בכך שמהחודש הבא לא בטוח שיהיה לו גם מקום לגור בו.

אין לו עבודה, אין לו רכוש ואין לו מקום מגורים קבוע, לאחר שהשתחרר מהכלא לפני שבעה חודשים. קשה להאמין שנבו נקלע למצב קשה כל כך, כשחושבים על הייחוס המשפחתי שלו.

מעט אנשים יודעים אבל נבו הוא בנו של יוסף נבו, ראש עיריית הרצליה לשעבר, ששימש בתפקידים בכירים בצבא, וכיו"ר האגודה למען החייל. נבו הוא גם נכדו של שמעון זאב לוין, ממייסדי הרצליה וראש המושבה הרצליה בעבר.

"אם אבא שלי היה בחיים", אומר נבו בן ה-56, "החיים שלי היו נראים אחרת לגמרי. הוא לא היה נותן שזה יקרה לי", הוא אומר, וכנראה שהוא גם צודק. אימו, שטיפלה ותמכה בו במשך שנים, חולה כיום באלצהיימר, ומונתה לה אפוטרופוסית שמנהלת את ענייניה הכספיים. נבו ואמו נמצאים בקשר, אך מפאת מחלת האם, גם היא מתקשה לעזור לבנה.

יוסף נבו נבחר להיות ראש עיריית הרצליה בשנה 1969. "הייתי אז בן 17 וכולנו התרגשנו מאוד. סבא שלי נורא שמח שאבי נבחר, במיוחד כשהוא ניצח בבחירות ברוב מוחלט". נבו האב, שימש כראש עיריית הרצליה עד שנת 1983, אז עבר לשמש כיו"ר האגודה למען החייל.

ההידרדרות החלה בשנה שעברה. "יום אחד התקשרו אליי ממשטרת פתח תקווה", הוא מספר, "הודיעו לי שיש תלונה כלפיי ושאגיע למסור עדות. הגעתי בלי לחשוב ובלי להבין מה רוצים ממני, ואז עצרו אותי וטענו שאני מואשם באיומים".יאיר נבו. "אם אבא שלי היה בחיים זה לא היה קורה" (צילום: יוגב עמרני)

הוא נשפט, הורשע באיומים ונכלא לתשעה חודשים. נבו השתחרר מהכלא ב-20 במאי השנה, כשהוא חסר כל. אשתו התגרשה ממנו במהלך שהותו בכלא, וביתו באריאל נמכר כתוצאה מהגירושים ולמען כיסוי החובות של בני הזוג.

לדבריו, הרישיון להסעת נוסעים בתשלום שלו נשלל ממנו כתוצאה מהמעצר. מהכלא נסע נבו היישר לבית אימו, אצלה שהה במשך שלושה ימים. אימו חיה בבית יחד עם פיליפינית, אשר מטפלת בה מזה שנים.

ככה הוא מצא את עצמו זרוק ברחוב. בימים אלו נבו אינו עובד. "אם היו מחזירים לי את רישיון ההסעות הייתי יכול לחזור ולהתפרנס אבל לא מחזירים לי אותו. הציעו לי לעבוד בשטיפת מכוניות בעשרים שקל לשעה אבל זה לא מתאים לי. אני רק רוצה לחזור ולעבוד בהסעות".

"אין לי בגדים. אין לי רכוש. נשארתי זרוק בלי כלום. הייתי צריך לגרד בגדים מכל מיני מקומות אחרי השחרור מהכלא. בן אדם בלי כסף ובלי כלום, זה בושה. לאן הוא יכול ללכת? אם הבן של יוסף נבו יילך לתחנה המרכזית בהרצליה ויקבץ נדבות, איך זה ייראה? היו רגעים שחשבתי שאני איאלץ לעשות את זה, שיהיה מצב כזה".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"