ועדת הערר המחוזית של מחוז תל אביב דחתה השבוע את ערעור סיעת הירוקים בהרצליה נגד תכנית עיריית הרצליה להקים מעלית וגשר מעל חוף אכדיה.

הועדה המקומית לתכנון ובניה מתכננת להקים בחלק הצפוני של הטיילת המתוכננת בחוף הים שתי מעליות אשר יגשרו על הפרש הגובה בין מפלס הרחוב למפלס הים, במטרה שלאנשים עם מוגבלויות תהיה גישה לירידה לים.

בנוסף לכך, מתוכנן גשר באורך 24 מטר שיחבר בין טיילת המרינה לטיילת החוף המתוכננת.

סיעת הירוקים הגישה ערר, באמצעות עו"ד רמי לנדא, נגד הועדה המקומית לתכנון ובניה הרצליה והחברה לפיתוח תיירות הרצליה, בערר שהוגש נטען כי הגשר והמעלית, מתוכננים להיבנות בטווח של 100 מטר מהים, אשר על פי חוק מוגנים מבנייה, ועל כן בנייתם מבלי הכנת תכנית מפורטת הכוללת תסקיר השפעה על הסביבה ושמיעת התנגדויות, אינה חוקית.

למרות טענת הירוקים, קיבלה ועדת הערר את עמדתה של עירית הרצליה כי המעלית והגשר, מתוכננים להיבנות באזור המוגדר על פי תמ"א 13 כ"אזור תיירות ונופש".

בנוסף לכך דחתה הועדה את ההצעה החלופית של הירוקים להנגשת חוף הים לאנשים עם מוגבלויות מהמרינה או לחילופין באמצעות מעלית שתגיע מחניון תת קרקעי, במקום מאזור אכדיה, "הנגשת מקום ציבורי ובכלל זה חוף הים לאנשים עם מוגבלויות אינו עוד אילוץ שיש למצוא לו פיתרון טכני, אלא מדובר בחובה ערכית חברתית מוסרית וחינוכית". על כן דחה יו"ר ועדת הערר, עו"ד מיכה גדרון, את הערר.

בתגובה להחלטה מסר יו"ר סיעת הירוקים חבר המועצה דרור עזרא: "מדובר בהחלטה אומללה. מגדל המעלית הזה אינו בא לסייע לאנשים עם מוגבלויות, אלא הינו ביטוי למגלומניה של ראש העירייה. אנו הצענו שורה של אלטרנטיבות הנגשה טובות וזולות יותר, שלא פוגעות בנוף, אבל העירייה העדיפה את מגדל המעלית המיותר והיקר הזה."

ראש העירייה יעל גרמן מסרה בתגובה כי "החלטת ועדת הערר, המשבחת את עיריית הרצליה על התנהלותה בנושא הנגשת חוף ציבורי לנכים ומימוש חובתה הערכית, החברתית והמוסרית מדברת בעד עצמה".