רשות המים הודיעה השבוע כי למרות השדרוג שנעשה כיום במכון לטיהור שפכים הרצליה, המים המטוהרים של המכון לא יוכלו לשמש להשקיה חקלאית, כפי שנוהגות רשויות ברחבי הארץ, עד שתושלם סלילת כביש 531 והמשך נתיבי איילון.

כזכור, עיריית הרצליה התחייבה כי תסיים לשדרג את מכון הטיהור עד חודש ינואר האחרון, על מנת שתוכל להפנות את המים המטוהרים להשקיה חקלאית ובכך לחסוך במים. למרות התחייבותה, כמעט שנה מאוחר יותר, עדיין מוזרמים מי הקולחין אל הים, דבר שמעורר את זעמם של הארגונים הסביבתיים.

בעירייה מדווחים כבר זמן רב שבקרוב תושלם מלאכת שדרוג מכון הטיהור, ואז תוכל להפסיק להזרים מי קולחין לים. אלא שהשבוע מסתבר, מבהירה רשות המים כי העירייה לא תוכל לנצל את מי הקולחין המטוהרים של המכון הטיהור לצורך השקיה חקלאית עד שלא תסתיים סלילת כביש 531 וסלילת המשך נתיבי איילון.

על פי רשות המים, הנחת תשתית להזרמת מי הקולחין לחקלאות תלויה רבות בתשתיות של הישובים הנמצאים צפונית להרצליה כמו רשפון וכפר שמריהו בתחומם יסללו הכבישים החדשים.

השבוע שיגר עו"ד שחר ברייננברג, רכז עמותת 'צלול', מכתב לראש רשות המים, פרופ' אורי שני, בעקבות ההנחיה להזרים לים מי קולחין ממכון טיהור השפכים של הרצליה, במקום להפנותם לשימוש חקלאי. במכתבו טוען עו"ד ברייננברג כי רשות המים שאמורה להתריע על משבר המים בישראל ולדאוג כי רשויות יחסכו במים, אינה עושה כל שביכולתה ובסמכותה המוקנית לה על פי חוק, כדי להתמודד עם אובדן המים הרב שנגרם בשל הזרמת מי הקולחין ממכון הטיהור בהרצליה לים.

מרשות המים נמסר כי מדינת ישראל היא המתקדמת בעולם במחזור קולחים והשבתם לחקלאות. לטעתנם, בין 70%-75% מהקולחים ממוחזרים להשקיה ותוך מספר שנים ימוחזרו כמעט כל הקולחים. ברשות מסבירים שהמדינה הבאה אחרי ישראל בעולם היא ספרד המשיבה רק כ-20% מהקולחים.

"מתקני טיהור שפכים, מאגרים ומתקני השבה מתוכננים ומוקמים באופן סדיר. התכנון וההקמה של כל מתקן אורך מספר שנים, כשקודם כל מטהרים את השפכים, על מנת למנוע זיהום, ובמקביל מחפשים להם "לקוחות" אשר ישתמשו במים", נמסר מרשות המים, "ניצול מי מט"ש הרצליה מותנה בהנחת תשתיות ההולכה צפונה, ל"לקוחות", מאזור רישפון וצפונה. הנחת תשתיות ההולכה נעשית באזור בעייתי ורווי תשתיות, ונעשה כחלק מתוכנית הביצוע של כביש 20 וכביש 531, ועתיד להסתיים בעתיד הקרוב".