סיעת "הירוקים" בהרצליה הגישה השבוע המלצה לוועדה הארצית לתכנון ובנייה להכריז על קטע חוף וים של 800 מטר סביב האתר הארכיאולוגי "אפולוניה" כשמורה ימית ולמנוע הקמת שירותי חוף במקום.

בהמלצתם מסבירים "הירוקים" כי בזכות צמידותו של הקטע הימי לגנים הלאומיים "סידנא עלי" ו"אפולוניה" ממזרח, גן לאומי חוף השרון ושמורה ימית מוצעת מצפון, יש חשיבות לכלול שטח ימי וחופי זה כשמורה ימית ולבטל את סימונו כחוף רחצה.

עוד מציעים "הירוקים" לא לאפשר סלילת דרך, שביל או ירידה לים ממפעל תע"ש לחוף, הן בגלל הרגישות האקולוגית של החוף והן בגלל ערכי טבע נדירים הנמצאים על שפת המצוק ומדגישים כי אחד הגורמים שתרמו לשימורו של החוף היה חוסר הנגישות.

"הירוקים" מסבירים כי בקטע המדובר קיים רכס כורכר שקוע, המשמש כבית גידול ומסתור למגוון רב של בעלי חיים, כגון סוסוני-ים, דגים, סרטנים, רכיכות, שבלולים, צדפים, קיפודי ים, מלפפוני ים ואצות.

עוד ציינו "הירוקים" כי קטע זה משמש גם כאתר הטלה לצבי ים ומצוק הכורכר משמש כשטח הזנה לציפורים ועופות כמו לבניות, שלדגים ועופות נודדים. בנוסף, בגלל קרבתו של קיר הגבס ל"אפולוניה" פזורים בקרקעית הים שרידי עתיקות שעדיין לא נחקרו.

"אזור החוף הצפוני של הרצליה הוא אחד מאתרי הטבע הימיים החשובים באזור המרכז. מדובר בחופים סלעיים, מאופיינים בבריכות קטנות", אומר דרור עזרא, יו"ר "הירוקים" בהרצליה. "למרות שהאזור זוהם במשך עשרות שנים על ידי מפעל תע"ש,לאחר הפסקת עבודתו ב-1995, האזור משתקם.

"בעשור האחרון מתקיימים בו חי וצומח ימיים, תרמה לכך גם העובדה שהנגישות לאוזר קשה וכך התאפשר לטבע לשגשג כמעט ללא הפרעה. אנו הופתענו מאוד כאשר גילנו שהחוף הזה מיועד בתוכנית לחוף רחצה. אנו חושבים שהרס אתר טבע כזה למען חוף רחצה יהיה אובדן אדיר וטעות קשה".

מהוועדה הארצית נמסר: "תקופת הגשת ההשגות מסתיימת בימים אלה וההשגות שהוגשו טרם רוכזו ונבדקו במינהל התכנון. בעת הדיון בהערות ובהשגות הציבור, תידון גם השגת מפלגת הירוקים".