תושבים רבים בהרצליה חשופים כיום לקרינה אלקטרומגנטית מסוכנת מעמודי מתח גבוה, בגלל התנהלות תמוהה של העירייה ושל חברת החשמל.

לפני כשנתיים, בחודשים אוקטובר ונובמבר 2006, ביצעה עיריית הרצליה, באמצעות חברת "גלית", סקר מקיף שבדק את עוצמת הקרינה האלקטרומגנטית מרשת החשמל, בכל מוסדות החינוך בעיר, החל מגני הילדים, וכלה בתיכונים. הסקר התבצע על פי בקשת יו"ר ועד ההורים העירוני דאז, אלי יעקובי, ובאמצעות חברה שעובדת בהיתר משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

היועץ המקצועי של החברה, יורם גבאי, שערך את המדידות, הוציא דוחות מפורטים עם תוצאות המדידות, המלווים בהמלצות מקצועיות. כיום מסתבר שרוב ממצאי הסקר לא נחשפו מעולם לציבור. מה שכן פורסם היה קרינה מסוכנת בשני גני ילדים ברחוב תור הזהב, שבעקבותיה פונו הגנים, אך גם בעניין זה פעלה עיריית הרצליה באופן תמוה, כשהקצתה את אותם מבנים שפונו, למוסדות ציבור אחרים.

מי שמודע בין היתר לגודל הסכנה, הם תושבי הבניין הצמוד לגנים, ברחוב התור 15, הנאבקים בשנתיים האחרונות, מאז היוודע עוצמת הקרינה, על חייהם. "פינו ילדים מכאן, אך מתעלמים לגמרי מאיתנו, שחיים בצמוד לעמוד החשמל וגרים פה 24 שעות ביממה. שלושה תושבי הרחוב נפטרו מסרטן בשנים האחרונות, מי יודע אם זה לא קשור?", אומרת אחת הדיירות בבניין.

על הקרינה נודע לתושבי הבניין במקרה, לאחר שאחת הגננות מאחד הגנים בו נמצאה רמת הקרינה הגבוהה, סיפרה להם על הממצאים. "היא ניגשה ואמרה שחשוב שאנחנו נדע, כיוון שאנחנו הרבה יותר קרובים לעמוד החשמל מאשר הגנים", משחזרת דיירת הבניין, דליה ניר.

ואכן, כל אחד שיבקר באזור יתקשה להבין כיצד הוחלט לפנות את שני גני הילדים, אך מילה על הנושא לא נאמרה לדיירי הבית, שכמעט יכולים לגעת בעמוד החשמל מחלון דירתם. "כמובן שישר נלחצתי, והזמנתי בדיקה עצמאית של אותה חברה בה השתמשה העירייה, כדי לבדוק את עוצמת הקרינה מתוך דירתי", מספרת ניר.

ב-12 בנובמבר 2006, כשבועיים לאחר שהוגש הדוח אודות מוסדות החינוך לעירייה, הוגשו המסקנות גם לניר. התוצאות היו מפחידות: בחצר הקדמית שלה נמדדה עוצמה של 7.5 מיליגאוס, בסלון דירתה נמצאה עוצמה של 5.5 מיליגאוס ובחדר השינה נקבעה עוצמה של 4.4 מיליגאוס.

כל התוצאות, כמובן, גבוהות מתקן הארגון IARC, ומיותר לציין כי רמת החשיפה של דיירי הבניין לקרינה גבוהה משמעותית מרמת החשיפה שהייתה אצל ילדי הגן. בדוח נכתב, לשם השוואה, ש"ממחקרים שבוצעו בנושא זה בעולם ומהניסיון שנצבר לאחר ביצוע מאות מדידות ברחבי הארץ, ניתן ללמוד שהחשיפה הממוצעת בתוך מרבית בתי המגורים בארץ ובעולם אינה עולה 0.4 מיליגאוס".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "בשנת 2006 יזמה עיריית הרצליה, ביצוע סקר מקיף של מקורות קרינה ממתקני חשמל בכ-140 מוסדות חינוך בעיר. הסקר בוצע בהשקעה אדירה של כסף ומשאבים, תוך שקיפות מלאה של כל הממצאים ובשיתוף עם נציגי ועד ההורים.

עם קבלת ממצאי הסקר, פעלה העירייה במיידיות ליישום המלצת הביקורת, בכל המתקנים בהם נדרש שינוי, בלווי יועץ מומחה ובתיאום עם ראשי המוסדות. בשל העובדה שמדובר בילדים, בכל מקום בו נידרש טיפול, נקטה העירייה בצעדי זהירות מקסימאליים, על פי עיקרון מחמיר של זהירות מונעת.

לגבי מרכז הבריאות העירוני, מבנה המרכז תוכנן באופן שאינו חושף את הנוכחים בו לקרינה, על פי התקן המחמיר ביותר. בביקורות חוזרות במקום נימצא כי הוא בטוח ועומד בתקנים המקובלים בארץ ובעולם".

דובר המחוז של חברת החשמל, אילן ארנון, מסר בתגובה: "קו המתח ברחוב התור עומד בכל התקנים הכי מחמירים של המשרד להגנת הסביבה וארגון הבריאות העולמי. אם הדיירים באמת חוששים, נציג של חברת החשמל ישמח להסביר להם את הנושא. אין שום בעיה מבחינה בטיחותית, אבל אם הדיירים מעוניינים, ישנה אפשרות להעתקת הקו, שכרוכה בתשלום".