הטבע לא מפסיק להפתיע: בעל חנות מזרנים בהרצליה פיתוח, גילה לאחרונה שכלבתו, שמעולם לא המליטה או היתה בהריון, התחילה להניק גור חתולים שננטש בפתח החנות.

בעל החנות, אשר מגיע מידי יום לעבודה עם כלבתו, סיפר כי לפני מספר שבועות נתקלה כלבתו בגור החתולים, שננטש בפתח החנות והחלה להביע אליו תחושות אימהיות. לפי בעל החנות, לאחר מספר ימים החל גופה של כלבתו לייצר חלב, והיא החלה להניק את הגור העזוב.

התופעה הייחודית הזו, נקראת "הריון מדומה", ולדברי הוטרינר ד"ר דורון נרי מהמרכז הוטרינרי ברמת השרון, היא אף נפוצה למדי בקרב כלבות שאינן מעוקרות.

"בתהליך הרבייה מעורבים מספר רב של הורמונים, אשר השילוב ביניהם אחראי בסופו של דבר להיקלטות של הריון מוצלח ברחם הכלבה", מסביר ד"ר נרי, "בתקופת הייחום חלים שינויים הורמונאליים אשר מתרחשים בכל מקרה, גם אם הכלבה לא פגשה כלב זכר מעולם.

"ישנן כלבות אצלן המוח 'רגיש' יותר להשפעות ההורמונים וכתוצאה מכך, לקראת סיום ההריון המדמה הן אף מתחילות לייצר חלב בבלוטות החלב, ואף מתכוננות ל'המלטה' על ידי בניית קן ואיסוף נעליים או חפצים אחרים כ'גורים', אשר צריכים להישמר בקן".

ד"ר נרי מוסיף: "לעתים ההתנהגות מלווה גם בתוקפנות כלפי בני הבית שמנסים לחלץ את ה'גורים' (נעליים) מתוך הקן. ההתנהגות הנ"ל נפסקת באופן ספונטאני מספר ימים לאחר תאריך ה'המלטה' התיאורטי, כאשר רמות ההורמונים צונחות חזרה לרמה לא פעילה".