על שולחנה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מונחת תוכנית הכוללת עיסקת חילופי קרקע בין עיריית הרצליה לחברת "הכשרת היישוב", אשר משגעת את תושבי הרצליה פיתוח. משגעת כל כך, עד כי בשבוע שעבר הוגשה על ידי 174 מהם בקשה למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, לחקור את ראש העירייה, יעל גרמן, על אופן טיפולה בעסקה.

במסגרת העיסקה תוותר עיריית הרצליה על אחד השטחים הנדירים בגודלם וצורתם באזור החוף. מדובר בשטח המשמש זה עשרות שנים חניון ל-600 כלי רכב מול חוף זבולון, וגודלו 20 דונם.

על שטח זה, שיימסר לחברת "הכשרת היישוב", למרות שייעודו הוא שטח ציבורי, עתיד עופר נמרודי להקים שישה בניינים בני שלוש וארבע קומות ו-11 וילות. אם לא די בוויתור העצום של העירייה, במקום החניון הגדול מול חוף זבולון, היא תקים על חשבונה חניון ציבורי חדש בעלות של שמונה מיליון דולר.

בתמורה תקבל עיריית הרצליה שטח המסתכם בשמונה דונם, סמוך לירידה לחוף השרון, כאשר רובו הגדול נמצא בטווח של מאה מטר מהים. חוק החופים האוסר בנייה בטווח כזה מהחוף ולמעשה מתיר רק שלושה דונמים מכלל השטח לבנייה.

בסוף חודש יוני, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הרצליה את העיסקה. זאת, למרות התנגדותה של סיעת 'הירוקים', חברי מועצה וכן של 174 תושבי הרצליה פיתוח. התושבים מבקשים להזכיר לעירייה כי השטח בבעלותה, בכלל הופקע בשנות ה-60 מבעלי קרקע פרטיים, למטרת שטח ציבורי וחניון.

התושבים טוענים בפני מבקר המדינה כי העיסקה נוגדת את חוק המכרזים המבטיח תחרותיות, שוויון וקבלת תמורה מקסימאלית עבור השטח. התושבים מזהירים, כי יום אחד צפויים אותם בעלי קרקעות לתבוע מעיריית הרצליה מיליוני דולרים, על שקרקעות שהופקעו מהם לטובת שטח ציבורי וחניון, נמסרו לידי יזם פרטי לטובת בניית מגורים.

התושבים אף מוחים על כך שהבנייה מנוגדת לחוק החופים האוסר לעשות שינויי תב"ע בתחום של 300 מ"ר מחוף הים.

"מתנה לתושבים"
מהעירייה נמסר: "תוכנית הרחבת חוף השרון הינה המתנה היפה ביותר שאנו יכולים להעניק לתושבים. התכנית מוסיפה שטח ציבורי פתוח מול הים, שישרת את הציבור וימנע בעתיד בנייה מול הים. מדובר בשטח בן כ-12 דונם שממוקם באחד המקומות האסטרטגיים ביותר בחיבור שבין הרצליה לחוף ימה. בשטח זה קיימות זכויות היסטוריות להקמת מלון בן 12 קומות במיקום שיהווה פגיעה קשה בנוף וביכולת הירידה לים.

"התכנית החדשה מציעה להפוך את השטח כולו לשטח ציבורי פתוח, לאפשר את הרחבת הטיילת ואת שביל הירידה לחוף השרון ולשמור על המצוק ועל קו החוף. רצועת החוף של הרצליה היא צרה וכל מבנה אשר נבנה לאורכה גוזל מהציבור מבט וגישה אל הים. החניה התת קרקעית תיבנה לטובת הציבור, וזאת על פני מגרש חניה הקיים שם כרגע.

"התכנית נבחנה על ידי הייעוץ המשפטי של העירייה ונדונה מספר פעמים ע"י הועדה המקומית. בחינת התכנית על כל מרכיביה התכנוניים , הכלכליים והציבוריים, הביאה את הועדה המקומית כי תכנית זו ראוייה ואף חשובה לעיר".

הכתבה המלאה תתפרסם בערב יום כיפור ב"ידיעות השרון".