תיעוד מצולם: בבית העלמין בהרצליה נגמרו שטחי הקבורה, אז העירייה הורתה ליצור כאלה על חשבון כבישי הגישה והשבילים. אף אחד לא חשב על הנכים שלא יוכלו לפקוד את קברי יקיריהם במצב זה. mynet צילם את תושב העיר מנסה לשווא להגיע אל קבר הוריו.מדובר ביוסי טויסטר, שנדהם בתחילת השבוע לגלות כי לא יוכל לפקוד עוד את קבר הוריו בבית העלמין. עד לאחרונה השתמש טויסטר, בכביש הגישה, שבימים אלה נחסם לצורך העבודות.

טויסטר, נכה בגפיו התחתונות, מספר שנהג להגיע לקבר הוריו לעיתים תכופות. בעזרת רכבו הוא התקרב לקבר דרך כביש הגישה עד לנקודה קרובה ומשם התנייד עם כיסא הגלגלים עד לקבר. לאחרונה, בגלל שכל שטחי הקבורה בבית העלמין הצפוף מוצו, החלה החברה קדישא בביצוע עבודות להרחבת שטחי הקבורה, על חשבון כביש הגישה לקברים.

כאשר הגיע השבוע עם רכבו למקום, גילה טויסטר שעם הרכב הוא יכול להגיע רק עד לנקודה המרוחקת מהקבר, שממנה אין לו אפשרות להתנייד למקום עם כיסא הגלגלים.

"הורי קבורים בבית העלמין בהרצליה עשרות שנים", אומר טויסטר ל-mynet. "כשהגעתי למקום לקראת ראש השנה, נדהמתי לראות שהגישה לקברם נחסמה כליל, הוקמה במקום גדר אבן, כביש הגישה הפך למקום קבורה, ואין אפילו שביל גישה לקבר הורי. שילמתי הרבה כסף כדי שקבר הורי יהיה בשורה הראשונה ליד כביש גישה, דרכו אני יכול לעבור עם כסא הגלגלים שלי.

"הסבירו לי בבית העלמין שזה המצב ושאוכל מעתה רק לראות את קבר הוריי מרחוק. זו שערורייה, איני צריך להתחנן או לזעוק כדי לפקוד את קבר הוריי, מדובר בהפרה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אני לא אשקוט ואף אפעל להוציא צו מניעה לעבודות, עד שאוכל להגיע אל קבר ההורים שלי".

בהנהלת בית העלמין הסבירו כי מדובר בהוראה של עיריית הרצליה וכי ידיהן כבולות. "זה נכון שחברה קדישא היא עמותה עצמאית הפועלת על פי חוק, והעירייה היא באמת לא צד בעניין", מסביר יצחק פלח, מנהל בית העלמין, "מצד שני העירייה היא הגורמת הראשית לכך שנכפה על חברה קדישא בהרצליה להמשיך לקבור הן בשבילים והן בכבישים, עד שיימצא פתרון שעדיין לא נראה באופק. אנחנו רצינו לסגור את בית העלמין, אך העירייה ומשרד הדתות כפו עלינו להמשיך לקבור בכבישים ובשבילים. בתום העבודות יהיו שבילים ומר טויסטר יוכל להגיע עם כסא גלגלים לקבר הוריו".

מהעירייה נמסר: "חברה קדישא הינה עמותה פרטית עצמאית. לעירייה אין יכולת פיקוח על הנעשה בתוך בית הקברות ולא סמכות להורות על הסדרי קבורה. העירייה פועלת על מנת לקדם תוכנית בניית בית קברות חדש בגליל ים אשר ינוהל ויפוקח על ידי תאגיד ציבורי".