בחודש ינואר 2006, מעל ל-500 בתי אב בשיכון ויצמן בהרצליה נענו בהתרגשות להזמנת ראש העירייה, יעל גרמן, לכנס מיוחד בו היא סיפרה על פרויקט הפינוי-בינוי הגדול בתולדות העיר, שעתיד להתבצע ביוזמת העירייה בשכונה הוותיקה.

עשרה חודשים לאחר הכנס, הפגיש סגן ראש העירייה את נציגי התושבים עם מנהלת הפרויקט מטעם משרד השיכון, וסוכם כי תחל מלאכת החתמת הדיירים על הצטרפות לפרויקט. בשבוע שעבר הודיעה גרמן כי הפרויקט לא ייצא לדרך. בנייני הרכבת בשיכון לא יוחלפו בבניינים חדשים עם תשתית משופרת.

ביטול התוכנית לא קשור לפעילות התושבים. הם כבר החתימו קרוב ל-400 משפחות על הצטרפות לפרויקט, ואף פרסמו מכרז לביצועו, אליו ניגשו לא פחות משבע חברות קבלניות גדולות, ביניהן שיכון עובדים, אפריקה ישראל, רסקו ועוד.

שיכון עובדים זכתה במכרז לאחר שהציעה לתושבים את ההצעה האטרקטיבית ביותר: קבלת דירה הגדולה ב-45 מ"ר מהדירה הקיימת, מעלית, חניה, מחסן וכן תשלום הפרשי ארנונה למשך שנתיים. בתגובה להודעת העירייה מהשבוע אמרו התושבים כי אין בכוונתם לוותר.

בשנה האחרונה, משום מה, קולה של עיריית הרצליה כמעט נדם. נושא הפינוי-בינוי בשיכון ויצמן לא זכה לכל התייחסות, עד השבוע שעבר. בחוג בית של גרמן בשכונת ויצמן, כאשר נשאלה על הפרויקט, הבהירה חד משמעית ראש העירייה כי הוא לא יתבצע בשכונה.

"הייתה כוונה של העירייה לקדם פינוי-בינוי בויצמן", אמרה גרמן ל-mynet, בתגובה לדברים אלה, "אך עם התקדמות העבודה התברר כי על השטח קיימות מגבלות בנייה חמורות של משרד הביטחון, מבחינת בנייה לגובה, ובגלל האנטנות של בסיס גלילות.

"בנוסף, הוועדה הבין-משרדית של משרד הבינוי ומשרדים אחרים, אשר אמורה לאשר את ההליך על בסיס בדיקה כלכלית, לא אישרה את הכרזת השטח כפרויקט פינוי-בינוי. לצערנו, שילוב הנסיבות הנ"ל גנז את הרעיון שאינו ישים ואינו כדאי מבחינה כלכלית".

"העירייה מעכבת"
חבר המועצה, אלי כחלון, העומד בראש סיעת "הרצליה אחת", אמר השבוע: "שוחחתי עם התושבים וחברות הבנייה שרצו לדחוף את הנושא. ישנה הסכמה של 400 משפחות מקרב התושבים, שרוצים לדחוף את זה, אבל משהו מעכב. ביררתי והתברר לי שמי שמעכב את התכנית זה לא שום גורם ממשלתי, אלא עיריית הרצליה.

"בכל הערים דוחפים פינוי בינוי. בהדר יוסף בתל אביב, בגבעתיים. למה בהרצליה אי אפשר לעשות את זה? אנשים לא צריכים לגור בסלאמס. מי שצריך לדחוף את שינוי התב"ע זו עיריית הרצליה והיא לא עושה זאת. אם יש חברה היום, שמוכנה לבצע את הפרויקט, אז איך אפשר לומר שזה לא משתלם כלכלית?

גרמן בתגובה: "כל מי שמפריח הבטחות באוויר יוצר אשליות של 'מגדלים באספמיה' בקרב התושבים. אין להאמין להבטחות שלא גובו בתוכניות מאושרות על ידי משרד השיכון והעירייה, ואני מבקרת את העיתונות, הנותנת יד להבטחות ספקולטיביות, המשרתות אינטרסים זרים".

הסיפור המלא יתפרסם בסוף השבוע ב"ידיעות השרון".