במאי 2009 נהרג צעיר בן 26 מהתמוטטות מצוק בחוף צוקי ים מצפון לנתניה. הצעיר וחבריו הקימו אוהלים ללינת לילה למרגלות המצוק, ולפנות בוקר קרס חלק מהמצוק, ועמו סלעים גדולים שקברו תחתיהם כמה מהאוהלים; כשנה קודם לכן, באזור החוף שליד גבעת אולגה, נפגעו שני מתרחצים מפגיעת סלעים גדולים שהידרדרו מהמצוק; במרץ 2011, התמוטט קטע מהמצוק שמעל חוף נוף ים (סידני עלי) שניות ספורות לאחר ששתי נשים ושלוש ילדות הוזהרו מפני הסכנה ונסו מהמקום. קריסת מצוקי הכורכר נמשכת זה שנים לאורך חופי הארץ, כולל בחופי הרצליה (ראה מסגרת). בכל שנה מאבד המצוק החופי 40 עד 50 סנטימטרים, והתמוטטותו מסכנת חיי אדם.

צילום: בני קימרון

"המצוקים מסוכנים", קובע יעקב בכר, מנהל החברה הממשלתית להגנות מצוקי חוף הים התיכון, "האסונות נובעים מהתמוטטות המצוק על מתרחצי החוף, או מחוסר זהירות של המטיילים על גג המצוק".

"אנשים אינם מודעים לסכנות", מוסיף ד"ר רוני נהוראי, הממונה על הניטור ומערכות המידע הגיאוגרפיות בחברה להגנות מצוקי החוף. "בכל רגע, באופן פתאומי, המצוק עלול להתמוטט, לקרוס, ולנגוס בגג המצוק קטע שאורכו כמה עשרות מטרים ורוחבו שלושה עד חמישה מטרים. מי שנמצא על המצוק סמוך לתהום, עלול ליפול, ומי שנמצא על החוף מתחת למצוק מסכן את עצמו, כי סלע עלול להידרדר ולפגוע בו".

"הרשות המקומית היא שאחראית להגנת המצוק, מאחר שהוא בשטח המוניציפלי שלה", קובע יעקב בכר. "רוב האסונות קורים כשהעירייה אינה מטפלת בשילוט, בגידור, בחיזוק ובקיבוע קירות המגן, ובהגנה על המצוק עצמו".

המתרחצים אדישים

מתחת לרבים ממצוקי הכורכר בהרצליה הוצבו לפני שנים רבות גדרות ושלטים, המזהירים מפני מפולת ומפני ישיבה מתחת למצוק. מתרחצים רבים מתעלמים משלטי האזהרה. "במקרה הזה, אי אפשר להאשים את הרשות המקומית", אומר ד"ר נהוראי. "היא אינה יכולה לשמור על המטיילים, אם הם מפירים את הוראות השלטים, ואם הם מדלגים מעל הגדרות. במקום שאין שלטים וגדרות, העירייה חייבת להציב אותם".

סכנה בחוף | צילום: בני קימרון

ואכן, בסיור שערכנו השבוע בחוף אפולוניה, ראינו גם קטעי חוף שאינם מגודרים, ובקטע המוכרז לרחצה, המקלחות צמודות למצוק. בקטע שאינו מוכרז לרחצה, המצוק נישא ממעל, גבוה מאוד ומאיים, אך רצועת החוף עצמה צרה מאוד, ולמטיילים אין ברירה אלא ללכת על החוף צמוד למצוק.

סיור על המצוק שמעל חוף נוף ים (סידני עלי) מגלה מקומות רבים שראוי היה לגדרם, ושראוי היה להציב בהם שלטי אזהרה כדי למנוע את נפילתם של מטיילים. "על המצוק עצמו יש הזנחה", אומר רוני נהוראי. "אמנם, הבטיחות היא באחריות העירייה, אבל זאת בעיקר האחריות האישית של האנשים, לשמור על ביטחונם".

השבוע ניתן היה לראות זוגות רבים שהגיעו למקום לפיקניק או לצפייה בשקיעה, והתיישבו על שפת המצוק, חלקם ממש על פי תהום. לשאלה אם אינם חוששים מפני קריסה של המצוק, ביטלו כולם את האפשרות הזאת בציניות.

בעת הסיור על המצוק, ניתן היה להבחין בסימנים מובהקים נוספים להתעלמות המטיילים מהסכנות — שרידי מדורות ממש על קצה המצוק. ראוי לציין, כי הסכנה על המצוק גדולה יותר בשעות החשיכה, שכן המקום אינו מואר כלל. האור היחיד בוקע מהבתים הסמוכים בשכונת נוף ים.

איפה הגדרות?

בגן הלאומי אפולוניה, הממוקם על המצוק המשתפל עד לחוף אפולוניה, בתלילות מרשימה, יש ברוב המקומות שלטי אזהרה בשלוש שפות: "סכנה תהום, המעבר אסור".

צילום: בני קימרון

בחלק מהמקומות נמתחו גם חבלים, שאמורים לחסום את המעבר ולמנוע ממבקרי הפארק לסכן את עצמם. ואולם, בעת סיור במקום ניתן היה להבחין בקלות, איך אנשים אינם שועים להנחיות. גם פעוטות בלי השגחה עלולים לעבור את החבל או את השלט, למעוד וליפול.

אחד ממבקרי הפארק, סב שהתרה כל הזמן בנכדיו לא לעבור את החבלים, אמר ל"ידיעות השרון": "זה לא מספיק. צריך לשים גדר על פי התהום". אגב, בחלק הצפוני של האתר נמצאים מדרונות רבים שכלל אינם משולטים, מחובללים או מגודרים.

תגובות

עיריית הרצליה: "אתר אפולוניה שייך לרשות הטבע והגנים הלאומיים ולה האחריות והסמכות לפעול בנושא. באשר למצוק, כבר בימים הקרובים, עומדת רשות החופים של עיריית הרצליה להציב שלטי אזהרה לאורך כל המצוק, מצפון לדרום, בכל האזורים שבהם קיימת סכנת נפילה ולגדר את השטחים אשר בתחום אחריות העירייה".

רשות הטבע והגנים הלאומיים: "בישראל מאות קילומטרים של שבילים העוברים במצוקים, בנחלים ובעוד מרכיבים טבעיים. עקב כך, מונחים המבקרים, באמצעות שלטי ההכוונה וכללי ההתנהגות הרשומים בכניסה לכל אתר, לטייל אך ורק בשבילים המוסדרים, כדי לשמור על בטיחותם ועל בטיחות ילדיהם. כל ירידה משביל או מדרך מוסדרת עלולה להיות מסוכנת, ובהתאם קיים שילוט באזורים אלה. אין צורך ואף אפשרות לגדר כל מצוק וכל תהום, ופעולות אלה גם לא יעזרו למי שמתעקש לטפס או להגיע לקצה צוק, או לעמוד על פי תהום. האחריות היא על המטייל עצמו, בדיוק כמו שאין ציפייה לגדר כל מדרכה המסכנת פעוטות".

המשרד להגנת הסביבה: "נושא בטיחות הציבור והמבקרים באזור הוא באחריות הרשות המקומית. משרד הפנים הנחה את כלל הרשויות הרלוונטיות והורה להן לפעול באופן מיידי כדי להגן על שלום הציבור באזורי המצוק".

משרד הפנים: "הרשות המקומית הינה האחראית על הגידור והשילוט של המצוק החופי שבתחומה. משרד הפנים הנחה את כל הרשויות שבתחומם ישנו מצוק  לפעול ולנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותם על מנת לשמור על בטיחותם של המתרחצים ואלו המגיעים לקרבת המצוק (גידור שילוט ואכיפה ). בכל עונת רחצה משרד הפנים מקצה לרשויות אשר בתחומן חופים תקציב לרכישת ציוד הצלה ובטיחות המאפשרת גם רכישת שילוט וגדרות".