אם חשבתם שתראו אותם רק בנשיונל ג'יאוגרפיק, בערוץ המדע או בגן החיות, אז אולי לא טעיתם באשר למקום מגוריכם - אבל אצל תושבי שכונת נוף ים בהרצליה הפכו התנים החיים באזור ומסתובבים ברחובות השכונה ובחצרות הבתים למראה שבשגרה.

לדברי התושבים, בשנה האחרונה, ביתר שאת לעומת שנים קודמות, נראה כאילו איבדו התנים כל פחד משהות בסביבת מגורי בני אדם, ומי שפוחדים הם התושבים עצמם, החוששים כי חיות הבר יתקפו אותם.

אחד התנים בשכונה. נראים באחרונה כמעט בכל ערב | צילום: פרטי

תושבת אחת נתקלה במפגש פנים מול פנים עם אחד התנים, ממש בפתח ביתה, בחדר המדרגות של הבניין שבו היא מתגוררת, ומספרת כי לא ידעה אם הוא יברח מפניה או יתקוף אותה. "הרגשתי שאני עומדת למות", היא אומרת, ואינה היחידה.

במוקד העירוני בעיריית הרצליה נרשמה בשבועות האחרונה עלייה בכמות הפניות בשל בעיית התנים בשכונה, והתושבים מספרים, כי הם חשים חסרי אונים מול בעלי החיים שמגיעים לשכונה מהשטחים הפתוחים ומהשדות הסובבים אותה, ונוהגים להסתובב ברחובות בחיפוש אחר מזון.

בעירייה כבר ביקשו מהתושבים לשמור על סביבה נקייה ולסגור היטב את פחי האשפה, כדי למזער את הסיבות שבגינן התנים מסתובבים בשכונה, אך נראה כי דבר לא עוזר. התושבים מספרים כי אלה ממשיכים להסתובב ולהיכנס לשכונה, לחצרות הבתים, לכבישים ואף לחדרי מדרגות.

מי אחראי?

התן הוא חיית בר השייכת למשפחת הכלביים בגודל בינוני. הוא טורף וניזון מבעלי חיים, מנבלות וגם מצמחים. התן המצוי בישראל הוא התן הזהוב. התנים נחשבים לפעילי לילה, ובשעות האלה נוהגים לצאת לצוד. התנים נוהגים לחיות בקרבת בני אדם, כי הם ניזונים בעיקר מאשפה, מאוכל של בני אדם ומפגרים של חיות קטנות. לכן אוכלוסייתן משגשגת.

לרוני לביא בת 21, תושבת נוף ים, היה השבוע מפגש עם תן, וזה לא היה נעים, בלשון המעטה. "בחודשים האחרונים, מאז שהשתחררתי מהצבא, אני נוהגת להשכים קום ולרוץ בשכונה", היא מספרת. "אני רצה עד הפארק בכפר שמריהו, מקיפה אותו וחוזרת. אני יוצאת בסביבות השעה 5:20 בבוקר ובשעה הזאת עוד חשוך בחוץ. ביום שישי קמתי לפנות בוקר והתכוונתי לצאת מהבית. בחדר המדרגות של הבניין שלי ראיתי פתאום כלב גדול. לא נבהלתי, כי אני אוהבת כלבים. תהיתי לעצמי של מי הכלב. הדלקתי את האור כדי לראות טוב יותר, ואז הבחנתי שלא מדובר בכלב, אלא בתן. לא ידעתי שזה תן, כי אני לא בקיאה בחיות בר. חשבתי שזה שועל או זאב, ופשוט נאלמתי דום מרוב הלם ופחד. לא ידעתי מה לעשות. התן עמד ליד דלת הכניסה של הבניין והסתכל עליי. ממש פחדתי, והבחנתי שהתן מפחד בדיוק כמוני, אבל לא יכולתי לדעת מה הוא יעשה. האם יברח ממני או יתקוף אותי? מה שהיה בטוח זה שלתן אין לאן ללכת, כי דלת הבניין היתה סגורה.

"אחרי כמה דקות של הלם עליתי בזהירות בחזרה לבית שלי, כשאני מבחינה שהתן הולך אחריי ומתקרב למדרגות. נלחצתי ממש והתחלתי לרוץ למעלה במדרגות, תוך שאני צורחת לאבא שלי שיעזור לי. כל הבניין התעורר מהצרחות שלי. אבא שלי פתח את הדלת, נכנסתי וישר נעלתי את הדלת מאחוריי. אחרי שנרגענו אבא דיבר עם השכן מהדירה ממול, הם יצאו יחד להוציא את התן מחדר המדרגות שלנו. זה היה אירוע מלחיץ ביותר. מאז לא יצאתי לרוץ, כי אין לי אומץ להסתובב בשכונה הזאת בחושך. זה ממש מכעיס".

תן בהרצליה | צילום: פרטי

הודעתם לעירייה?

"כן, אבא שלי והשכנים בבניין פנו למוקד העירוני, שמסרו שבעיית התנים נמצא בטיפול המחלקה הווטרינרית וביקשו מאתנו להקפיד שדלת הבניין תישאר סגורה בלילות. אני כועסת, כי הבנתי שמדובר בתופעה מוכרת בשכונה, בבעייה שאף אחד בעירייה לא מרים גבה לגביה. אנחנו חיים פה בידיעה שגם תנים מסתובבים פה וזה כאילו בסדר. אז לא, זה לא בסדר, זה היה ממש אירוע מפחיד בשבילי, ואני מקווה שיימצא כבר פתרון ראוי. מאז המקרה מ אני פוחדת להסתובב בשכונה בשעות הלילה".

למפגש לא נעים דומה "זכה" גם דוד, בן 60, תושב השכונה. "במוצאי שבת ירדתי לחצר כדי להביא לחתולי רחוב אוכל חתולים, וקצת בשר בקר שנשאר לי מארוחת השבת. בחצר לא היו חתולים באותו הזמן, אז השארתי רק את האוכל לחתולים והעדפתי לזרוק את הבשר לפח, כדי שלא יסריח. כשהסתובבתי לכיוון החצר ראיתי תן עומד מולי והוא ממש לא נראה מפוחד. זה לא הפעם הראשונה שאני רואה תן מסתובב בשכונה, זה ידוע שהחיות הללו מטיילות פה בלילות, אז לא התרגשתי. המשכתי ללכת לכיוון החצר, ולפתע התן התחיל לנהום ולחשוף שיניים. הבנתי שכנראה הוא מריח את הבשר שבצלחת שאני מחזיק. הרגשתי שאני שבוי - אני לא יכול לחזור הביתה, כי התן עומד בדרכי והוא נראה עצבני מאוד. התרחקתי מהבית בהליכה מהירה והתן בעקבותיי.

"החלטתי שאני לא בכושר מספיק כדי להתמודד עם חיית טרף, ופשוט הנחתי את הצלחת על הרצפה וברחתי מהמקום. בזמן הזה התקשרתי למוקד העירוני, והם שלחו במהירות צוות להרחיק את התן. אחרי חצי שעה חזרתי הביתה בבטחה. אמנם הטיפול היה מהיר ומצוין, אבל אני חושש שאם העירייה לא תפעל למגר את התופעה, התנים יאבדו כל חשש להסתובב פה בשכונה והמצב הזה רק יילך ויחמיר. אפשר לראות שהביטחון העצמי שלהם גבר. אם פעם היה ניתן לראות אותם במקרים נדירים בשעות הלילה המאוחרות, הרי שעכשיו הם מסתובבים בשכונה גם בשעה 18:00 בערב, חוצים כבישים עם בני האדם ונכנסים לחצרות בלי חשש. כל זה נובע מכך שלא טיפלו בבעיה הזאת בזמן".

לשמור מרחק

לפני כשנה הובא ב"ידיעות השרון" ו"מיינט הרצליה" סיפורה של עדי, תושבת הרצליה ועובדת בסניף הדואר בשכונה. במשך חצי שנה ויותר סירבה עדי לעזוב את משמרתה, ובלילות ישנה על ספסל מחוץ לסניף הדואר. והכל בגלל תנים שטרפו חתולי רחוב החיים ליד הסניף ושבהם היא מטפלת. "כשאני פה, התנים לא מתקרבים", סיפרה אז, לאחר שראתה כיצד תן תופס חתולה, ונשארה על המשמר למרות הידרדרות מצבה הרפואי והקור ששרר בחוץ. "צריך לטפל בתנים התוקפניים".

דרור בן עמי | צילום: אסף פרידמן

לדברי דרור בן עמי, ד"ר לזואולוגיה ותושב השכונה, "מאחר שהשכונה שלנו גובלת בשטח פתוח, התנים יודעים לנצל את המשאבים שהשכונה שלנו מציעה, שזה בעיקר אוכל לחתולים ופחים פתוחים. בשביל התנים זה מזון קל וזמין. מדובר בתופעה הקיימת בכל הארץ, לא רק אצלנו, ובעצם בכל מיני מקומות. תנים הם חיה תוקפנית, אך הם לא נושכים ולא מנסים לפגוע בבני אדם. העירייה מפזרת חיסונים נגד כלבת בשטחים הפתוחים, ולכן אין מדובר בחיות מסוכנות. למרות זאת, מדובר אכן בתופעה בעייתית ולא נעימה וצריך למצוא לה פתרון. אני בעצמי פועל בנושא".

כיצד?

"אני מתכוון ליצור קשר עם הווטרינר העירוני ולנסות לקדם מהלך שכונתי קהילתי, שילמד להפחית את כמות המזון הזמינה. צריך לעבוד בעיקר עם האנשים, פחות עם התנים. זאת עבודה חברתית. צריך לייצר הסברה בקרב התושבים, שמטרתה למנוע מהתנים לרצות להיכנס לשכונה, על ידי מניעת מזון זמין ברחוב, בעיקר בפחי אשפה, וכן מזון שמשאירים לחתולים ברחוב.

"אני לא מופתע לשמוע שתנים מגיעים לחצרות של אנשים ולפתחי חדרי מדרגות. בשנה האחרונה יש תנים בשכונה כמעט כל לילה. היו מקרים שבהם תנים שנכנסו לשכונה טרפו חתולים. זה עלול לגרום לעוגמת נפש רצינית לכל אחד שאוהב, מגדל או מאכיל חתולים. התן נכנס לשכונה בשביל האוכל של החתולים ולא בשביל החתולים עצמם. אני הצעתי לשנות את המבנה של תחנות ההאכלה לחתולים, כך שיהיו בצורה כזאת שרק לחתולים תהיה גישה אליהן, אולי בהגבהה מסוימת ואולי מאחורי גדר".

מה צריך לעשות אדם שנתקל בתן?

"קודם כל לשמור מרחק, לכבד אותו כחיית בר. יש לתת לתן את המרחב שלו. אני מאמין שתן לא יבוא ויתקוף בלי סיבה. אם יש צורך להרחיק תן ממקום מסוים, צריך בזהירות לגרש אותו ולצעוק לעברו, כדי שייבהל ויתרחק. חשוב לא להתקרב לתן, לא לנסות לפגוע בו ולא להבהיל אותו בצורה שינסה להגן על עצמו. התן לא יתקרב אליך אם לא תתקרב אליו. בסך הכל מדובר בחיה חכמה, שמנסה למצוא דרכים קלות להשיג את מזונה.

"בכוונתי להציע לווטרינר העירוני לקדם תוכנית מערכתית של הגבלת מזון לתנים, כדי שלא יהיה להם צורך להיכנס לעיר, ובמיוחד לשכונה. העירייה צריכה לדאוג לפחים אטומים, אבל מעבר לכך העירייה צריכה לספק מערך חינוכי לתושבים ולהסביר להם איך להתנהג במקרה שרואים תן, לדאוג לסגור פח כשרואים שהוא פתוח, לא לזרוק מזון כלשהו אלא בפח בלבד".

מעיריית הרצליה נמסר: "ידוע לנו על שועלים ועל תנים סביב גבולות העיר, אשר חודרים לתוך האזורים המיושבים בחיפוש אחר מזון. לעירייה אין סמכות לטפל בחיות בר, הסמכות הבלעדית על פי חוק היא של רשות הטבע והגנים. על פי מדיניות משרד החקלאות אנו מפזרים פתיונות חיסון נגד מחלת הכלבת סביב כל גבולות העיר, והשנה כבר ביצענו שני סבבים באזורים שידוע לנו על ריבוי תנים. חיות הבר חודרות לעיר בחיפוש אחר מזון, העירייה פירסמה הנחיות לסגור פחים ולמנוע הימצאות שאריות מזון בחצרות, בגנים הציבוריים ובשטח הציבורי"

מרשות הטבע והגנים נמסר: "תופעת נוכחות חיות בר בשטחים עירונים נגרמת כתוצאה מצמצום שטחי המחייה של חיות הבר בשל פיתוח שכונות מגורים ותשתיות אחרות, וכן בעקבות משיכת חיות למקורות פסולת ומזון לא טבעי בתוך העיר. במקרים מסוג זה על העירייה לפנות לרשות הטבע והגנים לקבלת הנחיות כיצד לטפל בתופעה".