פרויקט "תחפושת לכל ילד" בהרצליה יוצא לדרך זו השנה התשיעית. מאחורי הפרויקט עומדת ס', תושבת העיר אשר בוחרת שלא לחשוף את עצמה מטעמי צניעות. "לא הייתי רוצה שאף אדם שנעזר בפרויקט ישפיל את מבטו כשהוא פוגש בי", היא מסבירה. "מהות המצווה היא מתן בסתר.

 צילום המחשה: shutterstock

"האנשים שפונים לפרויקט הם בעיקר אנשים נזקקים והמטרה שלנו לשמח את הילדים שלהם", מסבירה ס'. "הכל התחיל לפני תשע שנים, כאשר גיליתי שלילד בגן של הבת שלי אין תחפושת. דיברתי עם אמו של הילד והבנתי שאין לה יכולת לקנות תחפושת. אז פניתי לכמה הורים והשגתי בשביל הילד תחפושת יד שנייה במצב מעולה. אותה אמא סיפרה לי שגם לכמה שכנות שלה אין כסף לקנות תחפושת, אז המשכתי לעסוק בזה ובאותה שנה מסרתי 20 תחפושות.

מעל 1000 תחפושות. צילום: פרטי

"אז הבנתי שיש בהרצליה אוכלוסייה לא קטנה של אנשים שלא יכולים לממן את הדבר הגדול הזה שנקרא פורים, יום בו יצרני התחפושות מבקשים מחירים מוגזמים והילדים רוצים ליהנות כמו כולם ולהתחפש. מאז עברו תשעשנים, הפרויקט עבר מפה לאוזן ועונה על בקשות שמגיעות מכל הארץ. שנה שעברה חולקו 1472 תחפושות מדן ועד אילת.

"מהות הפרויקט היא לתת לילדים את התחפושת שהם רוצים ולא תחפושת שיש. כל ילד שפונה אלינו מגיש שתי אופציות והמשימה שלנו לתת לכל ילד אחת משתי האופציות.

איך זה עובד?

"מיד אחרי טו בשבט אני וצוות המתנדבים מתחילים לפרסם ברשתות שאנחנו מתחילים לאסוף תחפושות. בתי ספר בהרצליה בניהם בית ספר ברנר, לב טוב, אלון ובן צבי, משתפים פעולה ומרכזים בעצמם איסוף תחפושות יד שנייה. בנוסף אנחנו מקבלים תרומות מבתי עסקים ואנשים טובים לקניית אביזרים לתחפושות. בסופו של דבר תחפושת יוצאת ארוזה, מדוגמת ועם כל האביזרים שלה. המתנדבים שלנו מכבסים, מגהצים, מתקנים ועושים כל מה שצריך כדי שהתחפושת תצא מושלמת.

"הרשימות והבקשות מגיעות אלינו באמצעות מחלקת הרווחה העירונית ובעיקר מגנים רב תכליתיים של ילדים ללא יכולת כספית. המטרה שלנו שלא יהיה ילד אחד שלא קיבל את מבוקשו וזה מעולם לא קרה. ברשימות נמסר לנו למשל: 'בן 5 רוצה להיות ספיידרמן. בת 4 רוצה להיות אלזה. בת 12 רוצה להיות טווס'. אנחנו מכינים את האריזות, ומעבירים למחלקת הרווחה שמפזרת את התחפושות.

משלוחים לכל רחבי הארץ. צילום: פרטי

"השנה רק התחילה ויש לנו רק מהרצליה 523 בקשות לתחפושות. בשנתיים האחרונות התחלנו לחשוש שאנחנו לא עומדים בביקוש אז ביקשנו שמי שיכול שיחזיר את התחפושת לאחר השימוש. בשנה שעברה 50% מהתחפושות חזרו אלינו. הילדים עושים את זה בשמחה כי גם ככה בשנה הבאה הם רוצים להתחפש למשהו אחר. תחפושת שאינה במצב טוב בכלל כתמים וכדומה נמסרים לגנים לארגזי התחפושות, אבל רוב התחפושות יוצאות חדשות ומבריקות.

"בעיניי חיוך של ילד שווה מיליון דולר. המחשבה ש-1700 ילדים הלכו לישון מחוייכים והתרגשו מפורים בדיוק כמו הילדים שלי היא שנותנת לי את הכוח להמשיך ולהניע את הפרויקט".

לתרומות ובקשות ניתן לפנות בכתובת tachposet2019@gmail.com