בצומת הרחובות אריק לביא, הזמר העברי ודב הוז בשכונת הרצליה ב' ישנו שטח ציבורי פתוח השייך לעיריית הרצליה. השטח הינו מגרש חול ובוץ ריק המטריד את התושבים המחכים מזה 10 שנים שהעירייה תקיים את הבטחתה לבנות במקום גינת משחקים ומגרש חנייה.

השטח בצומת הרחובות אריק לביא, הזמר העברי ודב הוז. צילום: פרטי

שטח הבוץ הפתוח משמש את התושבים לחנייה, אך בפועל אין ברחובות אלו מדרכה ומגרש חנייה מסודר. "כשקנינו את המגרשים ברחוב כבר לפני 10 שנים קנינו אותם על סמך הידיעה שהולכת לקום בשטח הפתוח הזה גינה ציבורית, כביש וחניות", אומר תושב הרחוב. "בפועל השנים עברו ולא עשו עם השטח הזה שום דבר. מדובר בשטח בוצי מוזנח ומלוכלך שלאף אחד לא אכפת ממנו. הרכבים שחונים שם שוקעים בבוץ, אנשים זורקים שם פסולת ואף אחד לא מנקה. הכניסה לרחוב שלנו היא דרך שטח חול במקום דרך מדרכות.

"השטח הזה גם מביא צרות. לפני שבועיים כלב נדרס בשטח הזה, כי חשוך, אין תאורה ואין הסדרי תנועה. כולנו זוגות צעירים עם ילדים קטנים ואנחנו גרים באזור ללא מדרכה וזה מסוכן. בכלל אנחנו גרים במקום בו העירייה לא מבקרת כלל ולא רואה את מה שקורה פה".

מה הכוונה?

"הרחוב שלנו נחשב לרחוב פרטי שלא בבעלות העירייה. בנוסח טאבו הכביש של הרחוב שייך לבעלי הקרקעות ולא לעירייה ולכן לא עושים פה ניקיון. רכב ניקיון של העירייה לא עובר פה בכלל, אבל אנחנו משלימים ארנונה בדיוק כמו כולם, לא פחות ממי שגר ברחוב שכולו בבעלות העירייה. אנחנו משלמים לעירייה סכומים גבוהים מאחר ומדובר בשכונה של בתי קרקע אבל בפועל גרים ברחוב שאין בו תאורה, העירייה לא מפנה את הזבל ומותירה אותנו לגור ליד שטח חול ריק מסוכן ומוזנח.

"אם התושבים לא מדליקים אורות בבתים שלהם – הרחוב חשוך לחלוטין. זה קצת עצוב שבשנת 2019 בעיר הרצליה בשכונת יוקרה אנחנו גרים ברחוב של מדינת עולם שלישי. אנחנו משלמים אגרות בניית של מאות אלפים ובכל זאת חיים מול שטח בוץ נטוש". 

"שכונת עולם שלישי". צילום: פרטי

תושב נוסף ברחוב מסביר: "מדובר בשטח ציבורי והעירייה הבטיחה לעשות איתו משהו לטובת התושבים. הבטיחו לנו חנייה, הבטיחו לנו גינת משחקים וכלום לא קורה. בקיץ סופות החול גורמים לכך שהחול נכנס לנו לבתים ובחורף אנחנו מתלכלכים מבוץ הרכבים שלנו מתלכלכים והרחוב נראה פשוט מזוהם.

"בינתיים העירייה מפתחת אזורים אחרים, אבל עם האזור הזה לא עושים כלום. אנחנו כותבים מכתבים ומתקשרים למוקד ואפילו לא טורחים לחזור אלינו. למה העירייה לא עומדת בהבטחות שלה? האם זה חוקי שלא מנקים את הרחוב שלנו למרות שאנחנו משלמים ארנונה לעירייה? המצב הזה אבסורדי".

"עקרבים ונחשים". צילום: פרטי

תושב אחר ברחוב "אנחנו התחלנו לבנות את הבית שלנו ברחוק אריק לביא לפני 4 שנים ואנחנו גרים פה שנתיים. למרות שאנחנו נמצאים בשכונה יפה ויוקרתית והעירייה מטפחת את כל האזור, אנחנו נותרנו לגור בגוש שנראה כמו מחנה פליטים. יש פה שאריות פסולת בניין, אנשים שופכים פה זבל, חיות כמו עקרבים ונחשים, בוץ וסירחון. הברזלים הזרוקים פה חותכים לנו את הצמיגים. אני פונה לעירייה כל הזמן עד שכבר מכירים אותי בשם ובכל זאת אין שום התקדמות. אנחנו גרים ברחוב פרטי שהתושבים שילמו אגרות פיתוח ומאחר והוא פרטי העירייה לא מנקה אותו וזה פשוט הזוי כי הרחובות הצמודים כן מנוקים. אנחנו נמצאים פה במצוקה אמיתית". 
מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "בשטח הציבורי הפתוח שברחוב דב הוז פינת הזמר העברי קודם תכנון נוף אדריכלי הנמצא בהליך לקבלת היתר בנייה". 
".