המט"ש בהרצליה. יחס מזלזל | צילום: עמית שעל

תאגיד המים "מי הרצליה" תובע מחברות החשמל ונתיבי ישראל 180 אלף שקל, לאחר שבחודש פברואר אשתקד, בזמן עבודות בכביש 531, נפגע קו המתח המספק חשמל למכון טיהור השפכים (מט"ש) הרצליה. כתוצאה, טענו בתאגיד, נותק המט"ש מחשמל למשך שבוע ימים, ובמקום נאלצו לבצע היערכות מיוחדת, אשר גרמה להוצאות כספיות ניכרות.

על פי התביעה, שהוגשה לבית משפט השלום בהרצליה, התאגיד פנה לחברות ודרש פיצוי כספי בגין ההוצאות המוגדלות ובגין הנזקים, אך לא קיבל מענה, ואפילו זכה ליחס מזלזל.

על פי התביעה, העבודות, שפגעו בקו החשמל, כללו את הקמתו וחיבורו של קטע מכביש 531 לנתיבי איילון (כביש 20) ובוצעו באמצעות הקבלן המבצע, חברת אשטרום. "מדובר במתקן רגיש וחיוני, הפועל בכל ימות השנה, וכל הפרעה לפעילות השוטפת עלולה לגרום לפגיעה בתהליכים המורכבים המבוצעים במסגרתו, ולנזקים בתהליך הטיפול בשפכים והפיכתם לקולחים ומטוהרים, ועקב כך למפגעים סביבתיים חמורים", נטען בתביעה.

לטענת התאגיד, כאשר התגלתה התקלה הוא פנה בזריזות אל חברת החשמל וביקש לתקן את התקלה המדוברת באופן מיידי. זו מסרה אז שהתקלה תימשך כמה ימים, מאחר שהיא נגרמה כתוצאה מעבודות הכביש, ולנוכח מורכבות התיקון. בתביעה נטען, כי תאגיד המים ועיריית הרצליה הפעילו לחצים כבדים על חברת החשמל, והסבירו את חשיבות הפעילות הסדירה של המט"ש, ולבסוף התקלה תוקנה לאחר שבוע.

עוד נטען, כי בעקבות הפסקת זרם החשמל, נאלץ התאגיד להיערך לעבודה במצב חירום באמצעות גנרטורים ייעודיים, מה שגרר הוצאות כספיות רבות. לאחר שהתקלה תוקנה פנה התאגיד אל חברת החשמל, בבקשה לפצותו על הנזקים הכספיים, אך חברת החשמל הפנתה את התאגיד אל חברת אשטרום, שאחראית לטענתה לפגיעה בקו החשמל, ואף הודיעה על כוונתה לתבוע כספית את חברת נתיבי ישראל ואת אשטרום בגין ההוצאות שנגרמו לה.

על פי התביעה, התאגיד פנה אל אשטרום, אך החברה התנערה מאחריות ושלחה את התאגיד לפנות מחדש אל חברת החשמל, ולאחר פניות נוספות, פנה התאגיד בלית ברירה שוב אל חברת החשמל, וכן אל חברת נתיבי ישראל, בדרישה לתשלום בגין נזקיה.

בתביעה נטען, כי רק בחלוף חודשיים מיום הפנייה ענתה חברת החשמל לתאגיד, וכמו בפעם הקודמת טענה כי האחריות לנזקי התאגיד חלה על הגורם המבצע את העבודות, אשר בוצעו בלי תיאום עם חברת החשמל. תשובה דומה התקבלה גם מחברת נתיבי ישראל.

"התאגיד ציפה מחברת החשמל ומחברת נתיבי ישראל, גופים ציבוריים, אשר אמורים להיות מקצועיים ואחראיים, לקבל על עצמם אחריות לאירוע הפגיעה ולנזק המדובר, כל אחת בהתאם לחלקה", טענו בתאגיד, במסגרת התביעה, והוסיפו כי התשובות שקיבלו היו "בלתי-ראויות".

בתביעה מואשמות הנתבעות בביצוע רשלני של העבודות בכביש 531, בלי פיקוח, בלי תיאום, ובלי לבדוק את המתקנים שבסביבת העבודה.

מחברת החשמל נמסר: "הנושא נמצא בערכאות משפטיות, ולפיכך אנו מנועים מלהגיב".

מחברת נתיבי ישראל נמסר: "הנושא מנוהל על ידי בית המשפט. לא נכון יהיה לעקוף סמכות זו באמצעות שיח תקשורתי".

מחברת אשטרום נמסר: "הנושא נמצא בטיפול חברות הביטוח והיועצים המשפטיים".