כחודש וחצי לאחר פטירת רבה של הרצליה הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ, מונה רבה הספרדי של אלעד הרב מרדכי מלכה על ידי הרבנות הראשית למלא מקומו הזמני עד לבחירת רב חדש לעיר.

הרב מרדכי מלכה. צילום: מסך

ברבנות הסבירו את המינוי הזמני בצורך להעניק שירותי דת בעיר וחיוניות הצבת דמות רוחנית שתהווה מענה לפניות בנושאי הלכה וצביון העיר.

לאחר המינוי כבר הספיק הרב מלכה לקיים פגישות עבודה בעיר, ובסופן שיבח בחום רב את יו"ר המועצה הדתית בהרצליה עו"ד דן פנחס, וכן את רבני השכונות עימם שוחח ארוכות.

הרב מלכה במשרדי המועצה הדתית בהרצליה. צילום: פרטי

עם מינויו אמר הרב מלכה כי "ללא ספק לאחר שאני פוקד את העיר ובוחן את ענייני הדת, הכוללים את נושאי הנישואין, עירובין, מקוואות, בית החיים ועוד, מצאתי בעיר הרצליה מועצה דתית המנוהלת במקצועיות עם צוות מנהלים ועובדים מסורים, רבני שכונות וקהילות המוסרים נפשם למען תושבי העיר".

"אפעל בשיתוף פעולה באחדות ובנועם עם כל ראשי, פרנסי ותושבי העיר במטרה לשמר את צביונה ואופייה הייחודי של העיר על פי הדרך אותה התווה וסלל הגאון רבי יצחק יחיאל יעקובוביץ' זצ"ל, אשר זכה שגדולי רבני הדור הנוכחי והקודם סמכו את ידם עליו", הוסיף.

חתם על כל תעודות הנישואים

יו"ר המועצה הדתית עו"ד דן פנחס מסר אף הוא בתגובה: "במהלך התקופה מאז פטירת הרב פעלתי באינטנסיביות אל מול הרבנות הראשית לישראל והמשרד לשירותי דת למנות רבנים שיוסמכו לחתום על תעודות נישואין ותעודות כשרות. הסמכות הבלעדית למינויים אלה, הם של מועצת הרבנות הראשית בלבד. המינוי לרב שיחתום על תעודות נישואין היה חשוב ודחוף ביותר, לזוגות שנישאו היה צורך דחוף בתעודות נישואין כדי להירשם במשרד הפנים כזוג נשוי.  חששתי מפגיעה בזוגות הנשואים ובמתן השירות המעולה שאנו מקפידים להעניק לתושבים.

עו"ד דן פנחס. צילום: המועצה הדתית הרצליה

בעקבות הפעילות מונה השבוע הרה"ג מרדכי מלכא שליט"א לרב המוסמך לחתום על תעודות נישואין והרה"ג אליעזר שמחה וייס שליט"א לרב המוסמך לחתום על תעודות כשרות.

"ביום שלישי השבוע הוזמן הרב מלכא למועצה הדתית והתקבל ע"י חברי המועצה הדתית ועובדי המועצה. התקיימה ישיבת עבודה ראשונה וכל תעודות הנישואין נחתמו ע"י הרב".