הרגשתם שיש הרבה חולים מסביבכם השנה? לא טעיתם. משרד הבריאות מפרסם כי כבר כעת, אמצע ינואר, נרשם שיא בתחלואת השפעת ביחס לממוצע השנתי, בישראל כולה ובהרצליה בפרט. 

צילום המחשה: shutterstock

על פי הנתונים, שיעור פניות תושבי העיר לבתי החולים ולמרפאות עקב שפעת עבר את הממוצע הרב שנתי ומתקרב לשיא, עם מעל 10 פניות לכל 10 אלף תושבים. לזאת יש להוסיף גם מספר רב של חולים שאכן פנו למרפאות, אך לא נערכה להם בדיקה במעבדות הניטור, ומספר זהה לתושבים שכלל לא הגיעו להבדק. ובסך הכול סך משוער של קרוב למעל 40 אחוזים מתושבי העיר בהתאמה לשיעור החולים בכלל הארץ. 

הנהירה לבתי החולים עקב גל השפעת אשר פוקד את האזור ואת ישראל הכריעה את מנהלי המחלקות הפנימיות, שהתפוסה בהן כבר עולה על 100%. השבוע פנו מנהלי בתי החולים בקריאה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון, ותבעו למצוא פתרון כולל ל־110 מחלקות בעשרות בתי חולים ציבוריים, שכבר נמצאות על סף קריסה.

יש לציין כי בית חולים מאיר, אליו מופנים רוב חולי השפעת בסיכון מהרצליה ומאזור השרון, לא נמנה על בתי החולים העומדים על סף קריסה, אך גם בו התפוסה מלאה ביחס לשנים קודמות. 

בית חולים מאיר. במצב טוב יחסית. צילום: עידו ארז

אגב, אם אתם חושבים שמצבנו גרוע, תחשבו שוב. בחו"ל מכה השפעת בעוצמה רבה מבעבר. המרכז לבקרת מחלות האמריקני מדווח על יותר מ-6 מיליון אנשים שנדבקו במחלה, ויותר מ-80 אלף שאושפזו במצב קשה. גם בקנדה ואירופה מכה השפעת קשה עם דיווחים על עשרות ילדים שמתו מהמגפה.

משרד הבריאות: תחלואה חריגה

ממשרד הבריאות נמסר: "תחלואת השפעת ודלקת הריאות השנה חריגה, דבר היוצר עומס על המערכת והתשתיות. לצד זאת, אנו רואים התמתנות בעומסים. המשרד נוקט במספר רב של צעדים על מנת לייצב את הלחץ על מערכת האשפוז. על פי הנתונים עד כה עונת השפעת הנוכחית מתאפיינת בשיעורי תחלואה גבוהים מעל לממוצע הרב שנתי. משרד הבריאות שב וקורא לכלל הציבור לגשת ולהתחסן נגד מחלת השפעת בהקדם האפשרי. במשרד הבריאות ערים לעומסים ופועלים להקל על המצוקה ולווסת את ריבוי המטופלים ככל הניתן. לצערנו, מערכת האישפוז סובלת ממחסור במיטות אשפוז וכוח אדם לאור תוספת של 200 מיטות אשפוז כלליות בלבד מדי שנה. גם אנחנו במשרד וגם הנהלות בתי החולים והעובדים המסורים במערכת עושים ככל הניתן על מנת לתת את השירות הטוב ביותר הניתן במסגרת המשאבים הנתונים למערכת. רק לאחרונה הוספנו למערכת, מעבר למיטות האמורות, מעל 200 תקני אחיות ו-600 תקני רופאים ועשרות תקני עוזרי רופא. משרד הבריאות עוקב מקרוב אחר התמודדות הצוותים המקצועיים בשטח, הפועלים במסירות ובסבלנות למתן שירותי רפואה בימי העומס ועושים ככל הניתן כדי להקל על המצב במיונים ובפנימיות. אנו מקווים שבימים הקרובים נמשיך לראות הקלה בעומסים".