לאחר מאבק של שנים, מתנגדי תאגיד מי רעננה יכולים לנשום לרווחה: רשות המים הודיעה אמש (ראשון) כי היא מצמצמת את מספר תאגידי המים ועוברת לתאגוד אזורי, כך יבוטל תאגיד מי הרצליה ויסופח לתאגיד אזוריבשם "אפולוניה" הכולל את רעננה וכל הנראה טירה. 

רן פסקל מראשי המאבק בתאגיד מי הרצליה. צילום: פרטי

בהודעה שפרסמה דוברות הרשות נכתב כי: "מועצת רשות המים אישרה את המיפוי החדש המוצע לצמצום מספר התאגידים מ-56 תאגידים ל- 28 תאגידים אזוריים ולאחר דיוקים יוחל תהליך צמצומם.

"המהלך", כך על פי ההודעה, "צפוי לחסוך כסף רב על ידי צמצום הוצאות ההנהלה, ולהניב ניצול והתייעלות כתוצאה מיתרון לגודל וחיסכון בהתקשרויות עם גורמים חיצוניים וביצוע פעולות רכש מרכזיות ותועלות נוספות". 

הרצליה- מאבק התושבים  

כידוע, רק לאחרונה החלו תושבי הרצליה במאבק נגד תאגיד המים באשר לחיובים חריגים ודרשו לבטלו לאלתר. ראשי המאבק: רן פסקל, שמוליק ניסים, יהודית ווסט
רונה שיבר-ברקת ומיכל לב-אריאלי, תושבי העיר, אף הקימו קבוצת פייסבוק בשם: "נפגעי מי הרצליה". 

עמדה זו כזכור, כעמדת רבים מראשי רשויות מקומיות ברחבי הארץ התקבלה חלקית בסופו של דבר, כאשר בסוף חודש דצמבר 2018 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת התיקון לחוק תאגידי מים וביוב בו נקבע כי שירותי המים והביוב יסופקו באמצעות תאגידים אזוריים שמספרם לא יעלה על 30 במקום 56 התאגידים הקיימים כיום.

על פי הוראות החוק הכינה רשות המים מפת תאגידים חדשה הכוללת מיזוג של 56 התאגידים הקיימים ל- 28 תאגידים אזוריים שאליהם יתכנסו גם רשויות שאינן משויכות כיום לתאגידים.

"מפת התאגידים החדשה משקפת איזון עדין בין שיקולים שונים", כך בהודעת רשות המים, " ובכללם שימור רצף גיאוגרפי, איזון סוציו-אקונומי בתוך החברות האזוריות, שיוך משותף למתקני טיהור שפכים וכן שיקולים של הפעלת משק מים בשעת חירום (אסון טבע חמור ו/או מלחמה)... רשויות שייקחו חלק במהלך יהיו זכאיות לסיוע תקציבי מיוחד מהמדינה בכדי שמיזוג התאגידים יושלם לטובת כלל תושבי מדינת ישראל". 

יחד עם זאת, רבים מראשי הרשויות המתנגדים באופן כללי לתאגידי המים, שקיבלו את ההודעה אמש (ראשון) בסיפוק, טענו כי זה צעד ראשון "שיוביל לביטול התאגידים באופן מוחלט".