מנתוני הרשויות המקומיות לשנת 2017 שפרסמה אמש (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי הרצליה סיימה את שנת 2017 עם עודף תקציבי (רגיל, ללא תב"רים) הגדול בישראל - 32 מיליון שקלים. עודף זה לא מנע ממנה להעלות את הארנונה לשנת 2018 ב-2.18%. 

עליה בארנונה. צילום: הרצל יוסף

כידוע, התקציב הרגיל הוא התקציב השוטף, המשמש ככלי העבודה העיקרי של הרשות המקומית ומהווה תוכנית עבודה שנתית מבחינה תקציבית - כולל הכנסות עצמיות של הרשות וכן השתתפות הממשלה ומענקי איזון. העודף התקציבי של העירייה מורה כי צפי ההכנסות של העירייה (ארנונה וכיו"ב) לא רק שהיה מאוזן אלא עלה על הציפיות. 

בעירייה, אשר סיפקה את הנתונים להלמ"ס, כנראה לא "האמינו" לנתונים שהם סיפקו ובכל זאת העלו את הארנונה בשיעור חד. 

בזמנו תקף יריב פישר, חבר מועצת העיר תקף את ההחלטה להעלות את הארנונה: "אין שום סיבה להעלות ארנונה ובוודאי ארנונה לתושבים בעיר עם עודפי תקציב. עבור מעמד הביניים כל שקל נחשב. הארנונה, הצהרונים והקייטנות חונקים את ההורים בזמן שעיריית הרצליה יכולה וצריכה להקל על ההורים". 

יריב פישר. תקף בזמנו את ההחלטה על העלאת הארנונה. צילום: פרטי

יתירה מכך, בזמן דיוני התקציב לשנת 2018 עלה נושא עליית מחירי חוגי הילדים בבני הרצליה. מדובר על עלייה של כ-120 שקל בשנה לכל שחקן, כאשר העירייה הודיעה כי יוחזרו ברווחה למשפחות נזקקות. 

"הארנונה היא מס החוזר לתושב באמצעות השירותים האיכותיים והמקצועיים הטובים ביותר בכל התחומים העירוניים כמו ניקיון, תשתיות, ביטחון ועוד", אמר מנגד ראש העירייה משה פדלון. "אלה תורמים לאיכות החיים הגבוהה שממנה נהנים התושבים".