צדיקוב ואייזנברג | צילומים: אסף פרידמן

בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר, החליטה מועצת העיר הרצליה לדחות ברוב קולות את הצעתו של רונן וסרמן, חבר המועצה מהאופוזיציה (יש עתיד), לחדש את העתירה לבג"ץ שהגישה העירייה נגד משרד התחבורה ב-2012, שבה דרשה לאפשר לה להפעיל בעיר תחבורה ציבורית בשבת, בהיקף מצומצם ובצירים ראשיים בלבד.

פדלון ביקש להסיר את הצעתו של וסרמן מסדר היום, בעקבות פנייתם של מרצ-התנועה הירוקה ומחזיקת תיק התחבורה, דניאל אייזנברג, בבקשה להקים צוות ייעודי לבדיקת נושא התחבורה הציבורית. לדברי מרצ, הם עובדים על תוכנית אחרת לפתרון הבעיה, בין היתר של הסעות של בני נוער בימי שישי למקומות בילוי. 

מרצ מסרו: "אנחנו שמחים לבשר שראש העירייה השיב בחיוב לבקשתנו, להקים קבוצת חשיבה וביצוע יעילה ומקצועית, למציאת פתרונות לבעיה הארצית של תחבורה ציבורית בשישי-שבת. תוביל את הקבוצה חברת המועצה ומחזיקת תיק התחבורה, גברת דניאל איזנברג. סיעת מרצ-התנועה הירוקה בראשות עופר לוי ואנשי מקצוע עירוניים יגבשו יחד פתרונות נקודתיים וממוקדים, אף שהנושא מצוי אצל המחוקק בכנסת. חלק מהרעיונות שעל הפרק הם: קווי מוניות שירות שיעברו בעיר, הסעות לבני נוער לאירועים, למסיבות ולמפגשים בכוכב השמיני ובהרצליה פיתוח, הרחבת פעילות אוטובוס השבת לים, לפארק ולאזורי הבילוי, ואופציות תחבורה אוטונומית. אנו נשמח לרעיונות ולהצעות שיובילו לתוצאות הטובות ביותר".

בישיבת המועצה התפתח ויכוח קולני בין אלעד צדיקוב לבין יתר חברי המועצה. "סיעת יש עתיד ניסתה בישיבת המועצה השבוע לדחוק את ראש העירייה, להגיש עתירה לבג"ץ להפעלת תחבורה ציבורית בהרצליה, אך נתקלה בתשובה נכונה וברורה מצדו", אמר צדיקוב. "עיריית הרצליה איננה אי בודד, אלא רשות מקומית בתוך מדינה המתנהלת על פי חוקי כנסת ישראל. מעניין, שסיעת יש עתיד בהרצליה אינה משקיעה את תשומות האנרגיה האלה בהגשת עתירה עצמאית לבג"ץ מצדה, או על ידי מפלגת האם ברמה הארצית. על זה נאמר בגמרא: 'איסתרא בלגינא קיש קיש קריא' - כלי עם מטבע קטן אחד משמיע רעש חזק יותר מכד מלא מטבעות.

"לצערי הרב, סיעת מרצ בקואליציה העירונית בוחרת להיות מפירת הסטטוס-קוו העירוני, ובוחרת להפעיל תחבורה בליל שבת, לראשונה בהרצליה. הרמיסה המכוונת, באופן מופגן ודווקני, של הערכים היהודיים, מעידה על נתק ערכי והיסטורי. מטריד מאוד שחברי מועצה רומסים את חוקי המדינה, בלי שעשו בדיקה ראשונית של החומר, ובלי שיחוו את דעתם באופן שמראה מעט התערות ויכולת חשיבה.

"סיעת מרצ, נכון לעתה, מובילה את הקואליציה למבוי סתום. לסיעות הדתיות יש שלושה מנדטים, בדיוק כמו לסיעת מרצ, עובדה שיכולה לשנות את מאזן הכוח בשל הפרת הסכמים קואליציוניים בנוגע לסטטוס-קוו, ולגרום לאובדן הרוב בקואליציה העירונית. זה מעשה לא שקול ויומרני, המעיד על חוסר חשיבה טקטי ועל סיכון פזיז של הקואליציה העירונית. אני קורא למרצ לעמוד במילת הכבוד ובחתימת ההסכמים הקואליציוניים, ולא לדחוק את ראש העירייה להיתכנות של אובדן רוב". 

אייזנברג: "אנחנו פועלים לפתרונות כל נושא התחבורה בעיר הרצליה. בטיחות הילדים היא לפני הכול, גם לפני השבת".