המאבק נגד בית הכנסת השייך לקהילה הצרפתית ברחוב וינגייט 90 בהרצליה פיתוח עולה מדרגה.

בית הכנסת בוינגייט 90. צילום: google earth

השבוע שלחה העירייה את שוטרי ומאבטחי האגף לפיקוח, ביטחון וסדר ציבורי כדי לחסום, בשופלים וטרקטורים את הכניסה לבית הכנסת, בטענה כי מדובר בשטח ציבורי בו הממתפללים עורכים אירועים שונים. 

הסרטון שאותו צילם ועד בית הכנסת ופורסם ברשתות החברתיות:

פעילות העירייה בשעות היום לעיני המתפללים וראשי בית הכנסת עוררה גל מחאה ברשתות החברתיות, כאשר גם "הצל", נדרש אליה וכתב בדף הפייסבוק שלו: "עיריית הרצליה הגיעו עם מאבטחים שוטרים ושופלים כדי להילחם בסכנה הגדולה שמסכנת את עירם. הסכנה היא בית כנסת שעושה כבר 10 שנים קידוש לכל אנשי השכונה חילונים ודתיים ביחד בשטח ציבורי אבל להם זה לא מתאים הדתההההההה..פשוט בושה". 

שיתנו לנו להתפלל בשקט

הרקע להתנגדות העירייה לפעילות בית הכנסת נובעת מכך שהוא מצוי בבית פרטי ללא האישורים המתאטימים, וגורם, כך לטענת תושבי הסביבה, למפגע סביבתי בשכונה היוקרתית. עוד טוענת העירייה, כי בית הכנסת, מעבר לחריגות על התנהלותו בבית פרטי, גם פולש לשטח ציבורי ועורך שם פעילויות שונות. 

מתפללים בבית הכנסת. צילום: פרטי

לטענת ראשי הקהילה הצרפתית בעיר אשר מתפעלים את בית הכנסת מזה עשור והוא מאכלס עשרות מתפללים, מדובר בהתנכלות לשמה ואפילו גזענות: "קודם כל לא רוצים בית כנסת בהרצליה פיתוח", אמרו ראשי הקהילה השבוע, "לשכנים לא מתאים שיהיה כאן משהו שיש לו זיקה לעם היהודי והעירייה מיישרת קו עם זה. ושנית, אנחנו מזהים איזה סוג של אנטי צרפתיות, סוג של גזענות שיש בכל הארץ נגד הקהילה לשנו. אנחנו משלמים מיסים בין הגבוהים בהרצליה אם לא הגבוהים ביותר, אנחנו לא צריכים מהם שקל אחד, רק שיעזבו אותנו בשקט ויתנו לנו להתפלל כמו שצריך".  

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה רואה בחומרה את ההפרעה לציבור המתרחשת בווינגייט 90 .בכל הקשור לחריגות הבנייה בתוך הנכס הנושא מטופל במישור המשפטי, העירייה אוכפת את הפעילות החריגה בשטח הציבורי באמצעות האגף לפיקוח, ביטחון וסדר ציבורי".