"כמי שכבר עובד בהייטק ויודע מה נדרש מהמועמדים כדי להיכנס לתחום, אני רוצה לתרום מהידע ומהניסיון שלי למי שמעוניין ללמוד". כך אומר אלירן מלכה (23) מהרצליה, שיזם והקים, עם חברו לשירות הצבאי, דניאל עוזיאל, סטארטאפ ייחודי: כיתות וירטואליות ללימוד התחומים המובילים במקצועות ההייטק (IT & Cyber). "אנחנו מנגישים את הכניסה לעולם ההייטק און-ליין" מדגיש מלכה.

דניאל עוזיאל ואלירן מלכה. חלוצים. צילום: אופק לוי

הוא למד במגמת מחשבים בבית הספר חברה ומשפט אמי"ת ברעננה, למד מחשבים גם בכיתה י"ג, התגייס ליחידה מסווגת בחיל התקשוב, צבר ניסיון בהדרכה, בכתיבת קורסים מקצועיים ובהעברת הידע לחיילים הצעירים, והשתחרר לפני כעשרה חודשים.

דניאל השתחרר שנה לפניו. "דניאל ואני חשבנו על המיזם עוד במהלך שירותנו הצבאי. כיום, כל כך הרבה אנשים רוצים להיכנס לתחום ההייטק ולא ממש יודעים מה לעשות. הולכים למכללות גדולות, משלמים עשרות אלפי שקלים, ולא יודעים מה לעשות עם הידע התיאורטי שקיבלו. אנחנו ב-2019. כבר לא צריך לצאת מהבית, לעמוד בפקקים שעות כדי להגיע לשיעור, וגם לא צריך לשלם סכומי עתק. אנו מאמינים שלכל אחד מגיע ללמוד מקצוע, גם לאנשים חסרי ניסיון, עם קושי כלכלי או מחסור בזמן".

הם מציעים קורסים בנושאים: ניהול רשתות, אבטחת מידע וניהול שרתים, וכן קורס לטלפוניית IP וקורס למערכת לינוקס. השיעורים מתקיימים ברשת, וכל חניך יכול להתרווח במרחב הפרטי שלו. לא בכדי הודבק למיזם השם הקליט: NetMe. "המיזם שלנו הוא ראשוני וחלוצי", אומר מלכה. "אנחנו מעבירים את השיעורים ב-Live באמצעות תוכנה חינמית, שכל אחד יכול להתקין על המחשב או על הטלפון החכם שלו". הקורסים מועברים בכיתות וירטואליות קטנות, והתלמידים יכולים לשאול את המרצה שאלות בכל רגע נתון.

במקביל, הם מנהלים עמוד פייסבוק שחברים בו יותר מ-2,000 אנשים, ומפרסמים שם יום-יום פוסטים לימודיים חינמיים, עונים לשאלות ועוזרים לאנשים להתמקד כדי להיכנס לתחום.

הקורס הראשון לניהול רשתות תקשורת ואבטחת מידע החל לפני חודשיים וחצי, והסתיים לפני כשלושה שבועות. עשרת תלמידי הקורס — מתלמיד תיכון בן 16 ועד אישה בת 50 שכבר עובדת בתחום — נבחרו בקפידה.

אחר מבוגרי הקורס הוא לידור עטר (20), בוגר מגמת מחשבים בתיכון וחייל. "היה לי חשוב לנצל את תקופת השירות הצבאי שלי כדי ללמוד ולהתפתח", הוא אומר. "אני לא מסוגל לשלם אלפי שקלים ולא הייתי מסוגל להגיע לכל השיעורים הפרונטליים במכללות. במגבלות המסגרת הצבאית אני יכול להשתתף בשיעורים האינטרנטיים בזמן אמת, ואם אני מחמיץ שיעור ב-LIVE, אני יכול לראות את השיעור המוקלט. לקראת סיום הקורס ניגשתי למבחן ההסמכה של חברת סיסקו. ועברתי אותו בהצלחה. הידע שרכשתי בקורס הזה סייע לי להתמקצע".