מימין חניות בכפר שמריהו ומימין חנייה בהרצליה | צילום: עמותת "אור ירוק"

בישראל של שנת 2018, למרות המודעות לכאורה, ממשיכים אזרחים ללא תו נכה לתפוס חניות נכים שלא כחוק. המצב מותיר לעתים את בעלי המוגבלויות מול תנאים שמאלצים אותם להתמודד עם תנאי דרך בלתי אפשריים או קשים במיוחד. לרגל יום הנכה הבינלאומי שחל מחר (שני), יצאו מתנדבי עמותת "אור ירוק" וחברי תכנית המלגות IMPACT של FIDF, על מנת לבדוק את המצב במספר ערים בארץ, בהן הרצליה וכפר שמריהו.

במסגרת הבדיקה, בחנו המתנדבים גם את התשתית בסביבת החניה: הימצאות תמרור המסמל חניית נכים, תקינות סימון החניה וצבע הסימון, הנמכת המדרכה בסמוך לחניה המאפשרת מעבר כסא גלגלים והאם משטח החנייה תקין ללא חריצים ובורות.

בתצפית בהרצליה נצפו 20 חניות נכים, בהן חנו 105 כלי רכב, מהם שני כלי רכב חנו בניגוד לחוק. בשמונה מהחניות לא היה תמרור "חניית נכים" או שהתמרור במקום לא תקין. בארבע מהחניות לא הייתה קיימת הנמכה של המדרכה או רמפה המאפשרת גישה לכסא גלגלים. בשתיים מהחניות הייתה הרצפה בעלת בורות וחריצים.

בכפר שמריהו השכנה נצפו חמש חניות נכים נוספות. בשתיים מהחניות לא היה תמרור "חניית נכים" או שהתמרור במקום לא תקין. בשתיים מהחניות היה צבע החנייה דהוי ומחוק ובשתיים לא הייתה הנמכה של המדרכה או רמפה. גם כאן נמצאו בחלק המחניות בורות וחריצים.

"מצפצפים על החוק"

"כאשר אדם נכה נאלץ לחנות בחנייה שאינה שמורה לבעל צרכים מיוחדים, הוא מסתכן במקום חנייה שהגישה ממנו ליעדו עלולה לסכן את חייו", מסרו בעמותת אור ירוק. "במקרים רבים הדלת לא יכולה להיפתח בצורה שתאפשר לנכה לצאת מרכבו או שהיציאה מתאפשרת רק מן הצד של הכביש.

"בישראל קיימים עשרות אלפי בעלי מוגבלויות הנעזרים בתו נכה. על המדינה להגדיל את מספר החניות השמורות לנהגים בעלי מוגבלויות ולהשקיע בתשתית אשר תבטיח את ירידתם מכלי הרכב בשלום. למרות שאגף התנועה במשטרת ישראל מתייחס לחניה במקום השמור לנכה כעבירת בריונות, עדיין אפשר לראות כי ישנם נהגים המצפצפים על החוק ומרשים לעצמם לחנות במקום השמור לאדם נכה".