האם ובתה, והאבנים שנזרקו | צילומים: פרטי

"אני מרגישה במערב הפרוע", כך כתבה השבוע תושבת הרצליה גילי פרידמן (28), בעקבות החוויה הקשה שעברה בשבת האחרונה עם בתה בת השנתיים וחצי, ריי, בעת שהשתיים שיחקו בחצר ביתן ברחוב הגלבוע שבשכונת נווה ישראל.

"פתאום מטח של חלוקי אבנים נפל בתוך החצר שלנו. אבן אחת פגעה בעוצמה רבה בטרמפולינה, אחרת פגעה בענפים של עץ הצאלון שישבנו תחתיו ומשם הוסטה לעבר ראשה של ריי. במזל, הפגיעה בראשה של הילדה הייתה קלה. היא החלה לבכות. מעבר לגדר שמעתי קולות של צחוק".

בעודה יוצאת החוצה לכיוון גבעת הדשא הקטנה שבצומת הרחובות הגלבוע-בר כוכבא, וצועקת "היי, יש כאן אנשים", הבחינה גילי פרידמן בארבעה נערים, לטענתה כולם חובשי כיפות, עומדים בשורה, צוחקים וזורקים אבנים לעבר מכוניות נוסעות ולתוך חצרות הבתים של השכנים שלה.

לדבריה, נערה אחת שהייתה עם הנערים צעקה עליהם "אל תזרקו אבנים על המכוניות", ואחר כך הלכה משם. "אבל הם המשיכו לזרוק. התקרבתי אליהם, כשהבת שלי על הידיים, ושאלתי: 'למה אתם זורקים אבנים? יכולתם להרוג את הבת שלי. עופו מפה'. הם ענו לי בלעג, תוך שהם עושים תנועות של ציפור: 'הנה אנו עפים', ועזבו את המקום לכיוון הפארק השכונתי, תוך שהם ממשיכים ליידות אבנים".

פרידמן התקשרה למוקד המשטרתי. בעלה נועם, שחזר מפינוי האשפה למכל השכונתי, שמע אותה מדווחת למוקד על המקרה, נכנס למכונית ונסע בעקבות הנערים, לכיוון הפארק. "היו שם כעשרה נערים בגילים שונים, וכולם המשיכו ליידות אבנים לכיוון בית ספר בן צבי ולעבר מכוניות נוסעות. בעלי צילם אותם מתוך המכונית שלו, וכשהבטתי בתמונות יכולתי לזהות גם את הנערים שהיו ליד ביתי.

"תוך דקות הגיעה לביתנו ניידת משטרה והשוטר אמר לנו שהתופעה מוכרת, אבל אי אפשר לעשות להם כלום כי הם קטינים. לבקשתו, ניגשנו לתחנת המשטרה והגשנו תלונה. יש די ראיות נגדם. מעבר לצילומים יש גם טביעות אצבעות שלהם על האבנים".

זמן קצר לאחר שפרידמן פירסמה בקבוצת "אימהות הרצלייניות" פוסט שבו דיווחה על המקרה, התקבלו תגובות רבות, שמהן התברר לה שהתופעה מוכרת היטב לשכנים. "אמנם אנחנו מתגוררים בשכונה כשלוש שנים ומכירים את החבורה, אך לא נתקלנו בתופעה הזאת באופן אישי", היא אומרת. 

"אימהות, איפה אתן כשהילדים הצדיקים שלכם מסתובבים ברחובות חסרי שליטה, מיידים אבנים לעבר בתים פרטיים ועלולים לקחת חיים של תינוקת חסרת ישע?", כתבה פרידמן בפוסט. "דברו עם הילדים שלכן, הסבירו להם שזריקת אבנים זה לא מעשה קונדס לגיטימי. אנחנו לא נוותר, כי מגיע לילדה שלי לשחק בחצר בלי לפחד למות".

בעקבות הפוסט קיבלה פרידמן הודעה במסנג'ר מראש העירייה, משה פדלון. "הוא ביקש את מספר הטלפון שלי, ואחרי זמן קצר התקשר, הביע תדהמה וזעזוע, ומסר שיטפל בעניין בחומרה ושכבר דיבר על כך עם מפקד המשטרה".

מהמשטרה נמסר: "הוגשה תלונה ונפתחה חקירה".