כשתמר כהן והילה זוהר, חברות ילדות מהרצליה, הלכו לאמץ גור כלבים, הן הזדעזעו מהמראות שנגלו לעיניהן בכלביות העירוניות. כשחזרו לבתיהן עם חבריהן החדשים, תמר עם קולין והילה עם ג'ני, מבטיהם של הכלבים שנותרו מאחור לא נתנו להן מנוח.

בשיטוט עם כלבתה במושב גבעת חן, הבינה זוהר שהיא חייבת לפעול: "הלכתי במושב, ופתאום ראיתי אישה עם גור מתוק. היא הסתכלה אליי במבט קר, ואמרה לי 'הוא לאימוץ, את רוצה אותו?', אמרתי לה שהרגע אימצתי כלבה, והיא אמרה לי 'או קיי, יש עוד מאה כמוהו'.

תמר והילה. "כשהלב שם זה פשוט עובד" | צילום: פרטי

פתאום הבנתי שיש אחד שיש לו מזל ולקחו אותו, ויש כאלה חסרי מזל שלא לקחו אותם". וכך, בלי להסתפק בחיים החדשים שהעניקו לשני הכלבים שאימצו, הן בחרו להרחיב את מעגל ההשפעה. "כששאלנו בכלביות איך אפשר לעזור, כולם אמרו שהם צריכים כסף. החלטנו שאנחנו רוצות לעשות משהו. כשהלב שם זה פשוט עובד, לא צריך ניסיון", מספרת תמר כהן. "חיפשנו את המכנה המשותף לכולם, והבנו שבגדים זה משהו שיש לכולם, ואמרנו לעצמנו 'בואו נעשה ניסיון'".

"בתור התחלה פירסמנו בכל מיני מקומות. לכל אחד יש מעגל השפעה חברתי, וניצלנו אותו. הבנו שאנשים לא ייצאו מהבית להביא לנו בגדים על אף הכוונה הטובה, אז ביקשנו שישימו בשקיות ואנחנו נבוא לקחת אותם ולמיין".

היוזמה הספונטנית הסתיימה בהצלחה גדולה. עשרות נשים הגיעו בצהרי יום שישי, ורכשו בגדי יד שנייה במחירים שווים לכל נפש. במכירה נאספו יותר מ-12,000 שקל, שהועברו לעמותת "למען הכלבים שבצל".

בעקבות הצלחת המכירה, החליטו תמר והילה להמשיך צעד אחד קדימה ולהקים את קהילת ה-"FASHION MARKET" —  פרויקט יוצא דופן, המשלב אופנה, קיימות ונתינה, ומגייס אלפי שקלים למען עמותות בארץ. "התחלנו לאסוף בגדים ונעננו בכמויות מטורפות. היום אנחנו מסרבות לתרומות, כי יש לנו יותר מדי".

בשנה האחרונה נערכו ארבע מכירות בהרצליה ובתל אביב, שהכנסותיהן, בסך עשרות אלפי שקלים, הועברו לעמותות, וביניהן "אדופט" וסיוע לנשים במעגל הזנות.

היום הקהילה, שמונה 600 חברים וחברות, ניצבת בפני קפיצת מדרגה רבת חשיבות: פתיחת אתר אינטרנט שיעביר את הדוכן אל הספה הביתית. האתר יאפשר רכישה מקוונת של בגדי יד שנייה, שבסופה יבחר הקונה לאיזו עמותה הוא רוצה שהתרומה תופנה: "אנחנו שואפים לעבוד עם צער בעלי חיים, עם ניצולי שואה, עם על"ם ועוד", הן מספרות. בנוסף, מתוכננת מכירה נוספת בהרצליה בשבוע הבא, ב-15 בחודש, שהכנסותיה יועברו לעמותה העוסקת באנשים עם צרכים מיוחדים.

לעשייתן יש גם חשיבות אקולוגית. תעשיית הטקסטיל היא אחת מהתעשיות המזהמות ביותר. "אנשים מוסרים כמויות עצומות של בגדים. בגדים עם טיקט ובגדי מעצבים, קיבלנו מזוודה שלמה של ג'ינסים של ליווייס שלדעתי לא נלבשו מעולם".
תמר היא סטודנטית לכימיה באוניברסיטת תל אביב, והילה סטודנטית למינהל עסקים במרכז הבינתחומי.

איך מוצאים זמן לנהל פרויקט כזה במהלך התואר?
תמר כהן: "אם משהו בוער בך, הרצון לעשות אותו לא נרגע גם אם יש עומס. אנחנו צינור: לכל האנשים יש המון כוונות טובות ואנחנו מנגישות להם פלטפורמה שבאמצעותה הם מצליחים לממש אותן".