הסטודנטים בסדנה לתכנון עירוני בבי"ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה נפגשו באחרונה עם ראש העיר הרצליה, משה פדלון, והציגו בפניו יוזמות להנגשה וניצול טוב יותר של שטח הציר העובר בין רחוב הבריגדה היהודית לחוף הים של הרצליה.

ציר הבריגדה. צילום: street view

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, שנפגש עם הסטודנטים שהציגו לו את הפרויקטים הביע עניין, וציין: "התכניות שהציגו הסטודנטים מתחברות במידה רבה עם כוונות של העיריה לשיפור ציר זה והפיכתו לפעיל ונגיש יותר עבור התושבים ותיירים המגיעים לעיר". בסיום הארוע ביקש פדלון לקבל את התכניות שהציגו הסטודנטים לעיון ובחינה אצל אנשי המקצוע של העיריה.

להלן פירוט הפרויקטים:

הדרך לים לכולם  - יצירת מסלול להולכי רגל, תחבורה ציבורית ואופניים שיחבר את הציר לחוף הים

התפיסה של צדק סביבתי מרכזית ומובילה בתכנון עירוני  מקיים. הצוות ביצע ניתוח ואפיון של התנועה לאורך הציר ומצא כי כיום קשה לתושבים להגיע באמצעותו לים, ונדרש רכב פרטי זמין על מנת להגיע לים שהוא שטח ציבורי. לאור זאת מציע הצוות לפתח מרחב של נגישות, תנועה, וזמינות לכלל תושבי העיר לאורך הציר תוך יצירת רצף תנועתי, תחבורה ציבורית זמינות מיידית מכלל אזורי העיר לים - שכן הים שייך לכולם. לצד השביל יהיו פעילויות דוגמת – תהלוכות, ארועים, פופ אפ שופס וכד'. המיזם יעודד הליכה ורכיבה על אופניים, יונגש לקשישים ובעלי מוגבלויות וכיוב'.

 פדלון עם הסטודנטים. צילום: המה פסוואני ורוי עזוז

פיתוח מיזם חקלאות עירונית זמני שייכלול גם פעילות תרבות ופנאי

לצד הציר ישנם שטחים חקלאיים מרובים המשקפים את ההיסטוריה של העיר - אשר החלה את דרכה כישוב חקלאי. הצוות למד את תולדות התפתחות העיר וממליץ לתכנן יעוד זמני לחקלאות עירונית - אשר תאפשר פיתוח מרחב אטרקטיבי של תרבות מקומית, פנאי, זמינות ישירה למזון טרי ובריא מהחקלאי וקהילתיות ייחודית - של עירוניות מהזן החדש. מיקום ומרחב של אמנות ופנאי מקומי. 

העיסוק בחקלאות עירונית משקף מגמות עכשוויות של עירוניות מקיימת המשלבת תכנון זמני, חקלאות כיעוד קרקע אורבני, סביבה חברתית של פנאי תרבות ואמנות סביב שטחים פתוחים ייחודיים במרחב עירוני.

SENCENTRE – פיתוח מרחב רב חושי על שטח שדה התעופה שצפוי להתפנות

הצוות איתר מקטעים משתנים לאורך הציר: מקטע בדגש חברתי (סביבת הבינתחומי) בדגש שטחים פתוחים (בסמיכות לפארק) בדגש על כלכלה עירונית (בסמיכות למחלף ולים // תיירות ומסחר) והמליץ על פיתוח מתחם המקשר בין הבינתחומי לשדה התעופה - ליצירת מרחב רב חושי המספק מענה קולינארי (טעם) מוסיקה (שמיעה) טיול ורכיבה ועוד - מרחב העונה על כל החושים ואף מוסיף את החוש החברתי, היזמי ו - כלכלי והסביבתי - המתאימים את האדם לעידן ולמציאות העכשווית. בשטח יהיו קולנוע ואמפי פתוחים לסרטים והופעות אמנים צעירים, מתחם קמפינג ירוק ועוד. קבוצה זו שמה דגש על משיכת תיירים לאזור זה של העיר.

פעילות רב חושית זו תשלב בין הבינתחומי למתחם ייחודי שיתפתח על בסיס שטח שדה התעופה - אשר ייועד בחלקו למרחב פנאי ותרבות ובכך יקרין על תכנון כלל מתחם שדה התעופה - על בסיס פרוגרמה עדכנית ועכשווית. 

מניתוק לקישור  - מרפסות עירוניות על המחלף שעל כביש החוף

הצוות הדגיש את רצועות 'צפון דרום' המאפיינות את העיר ו'חותכות' אותה לאורכה. האתגר של קישוריות בין אזורי העיר השונים היווה בסיס לחזון הצוות. לאור זאת, יצר הצוות על המחלף המהווה את סמל הניתוק העירוני (על כביש 2 ) 2 מרפסות עירוניות אשר יהווה מרחב ציבורי חדש מהזן העדכני, וייצרו אייקון עירוני עדכני. 

קירוי 4 כנפי המחלף ייצר מרחב עירוני המקשר, ממתג את העיר ומייצר הזדמנויות עירוניות חדשות בדגש על מרחב ציבורי, כלכלה עירונית חדשה ועירוניות המקדמת שימוש מיטבי במרחב. תפיסה עדכנית המעבירה מחלף ממרחב מנתק למרחב מקשר.