חלק מתושבי הרצליה המתגוררים במגדל דירות ברחוב סוקולוב 6 בעיר מתלוננים כי מערכת בישום שהותקנה לצורך נטרול ריח האשפה במקום מהווה מטרד קשה. הדיירים בבניין טוענים: "זהו מפגע בריאותי בהיקף גדול". 

צילום המחשה: shutterstock

מדובר במגדל דירות בן 18 קומות עם כ-90 דיירים אשר מותקן בו פיר אשפה (שוט אשפה) העובר לאורך כל הקומות. בשל הריח הנגרם על ידי האשפה, החליט ועד הבניין לפני כשלושה חודשים להתקין מערכת בישום חדישה המנטרלת את הריח. לדברי חלק מתושבי הבניין מערכת בישום זו "חזקה מאוד וגורמת למטרדי ריח קשים, המסכנים את בריאותנו". 

"כאבי ראש, בחילות והקאות"

פרץ מאור, תושב הבניין מתאר את השתלשלות העניינים: "אני ואשתי מתגוררים בבניין פרק זמן של למעלה משש שנים. מתאריך 20/11/2018 החליט הוועד להתקין מערכת לבישום אוויר דבר שאמור לנטרל את הריח מפיר האשפה, אלא שמערכת בישום האוויר הזו כה חזקה עד שהיא חודרת לדירתנו ואינה מאפשרת קיום התנהלות תקינה. בנוסף על כ, החדירו את מערכת הבישום אף למעליות הבניין לחדר המדרגות ובלובי הכניסה". 

נו, בושם זה טוב מאוד. 

"ממש לא. המערכת היא כה חזקה שהיא חודרת לנו לפינת האוכל לסלון ולחדר השינה. אשתי היא בעלת מוגבלות כתוצאה מתאונת דרכים שהותירה אותה משותקת בפלג גופה השמאלי. היא הייתה ב'קומה' כחודש וחצי וסובלת מקשיי נשימה עד עצם היום הזה. אשתי מוגדרת כפגועת ראש. הריח העז שמופץ כרגע בקומה שלנו גורם לה לסחרחורות, בחילות ובחלק מהמקרים גם להקאות". 

מגדל המגורים ברחוב סוקולוב 6 בהרצליה. צילום: פרטי

התלוננתם?

"לאור העניין, פנינו בבקשה להסיר את המפגע מקומתנו שכן אנו סובלים ממנו. אב הבית של הבניין סירב בתוקף וטען כי הבעיות של אשתי לא נגרמו כתוצאה מהתקנת מערכת הבישום. לא עזרו לנו התחנונים והבקשות בהם הסברנו את הרגישות שלנו למפגע שבספרות הרפואית מוגדר כמזהם אוויר בעל רעלנים העלולים לפגוע בבריאות.  

"חברי הוועד טוענים כי הרוב קובע ולא החוק ולכן עלינו לקבל את ההחלטה ולסבול. אותם זה לא מעניין (אף אחד מחברי הוועד לא גר בסמיכות לשוט אשפה אגב). הסברתי בפניהם שפעולתם מהווה דריסה של זכויות דייר, כל שכן דייר בעל מוגבלות שסובל באופן מפורש וקשה מהפעילות הזו שלהם. אך פניותיי נפלו על אוזניים ערלות. ואף זכינו לקבל "איומים" שבמידה ונפנה שוב בעניין תוגש כנגדנו תלונה על הטרדה".

הבדיקה החיצונית קבעה: יש מטרד ריח עז 

פרץ מאור לא התעצל ופנה בתאריך 1.1.2019 לחברת "גלית" מרעננה המתמחה במטרדים שונים הקשורים להגנת הסביבה. בבדיקה שהגיעה לידי "מיינט הרצליה" עולה כי אכןן קיים מטרד ריח בבניין: "אכן יש ריחות של צחנה של אשפה מעורבים בריח בושם שמופץ ע"י מבשמי האוויר", נכתב בדו"ח, "עצמת הריח שהתגלתה בדירת משפחת פרץ ובמסדרונות של קומות 3-5 בבניין עולה על התקן ומהווה מטרד ריח".

צילום המחשה: shutterstock

מוועד הבניין טרם נמסרה תגובה. 

מהמשרד להגנת איכות הסביבה נמסר: "העניין אינו נמצא בתחום טיפולנו". 

מעיריית הרצליה נמסר: "מספר דיירים ברחוב סוקולוב 6 אכן פנו לעירייה. האגודה לתרבות הדיור, מסייעת במקרים מסוג זה באמצעות גישור, ייעוץ משפטי וכו'. לצערנו הבניין לא חבר באגודה ולכן לא יכול לקבל שירותים אלו. המלצנו להם לפעול באמצעים משפטים מול ועד הבית וכן לפנות לשי.י.ל שהוא שירות ייעוץ שהעירייה נותנת. לעירייה אין יכולות אין כלים מתאימים לאכיפת תיווך וגישור בין ועד הבית של בניין לבין דיירים על אופן תפעול הבניין".