עשן מהפיצוץ שאירע במתחם

יום שני שעבר, 9:43 בבוקר. תקלה בקו הייצור במפעל תע"ש ברמת השרון, שדווחה תחילה כ"פיצוץ", גרמה דאגה רבה בעיר, במיוחד על רקע העובדה, שבאותו הזמן איימה שריפת קוצים גדולה באזור צומת גלילות להתפשט לחניון כלי רכב.

מתע"ש נמסר, ש"התקלה אירעה במיקסר שעירבב חומרי תעשייה שאינם רעילים או מסוכנים, וכתוצאה מכך הופיע עשן לכמה דקות. האירוע הסתיים תוך דקות ספורות, וייבדק על פי נוהלי תע"ש". בתע"ש הדגישו כי "מדובר בתקלה טכנית ובחומרים שאין בהם סיכון, וכי לא נגרם כל נזק סביבתי למבנה".

מעיריית רמת השרון נמסר כי התקלה טופלה על ידי צוות המפעל, ולא נשקפה סכנה לבריאות התושבים. "עקבנו מקרוב אחרי האירוע והיינו בקשר צמוד עם תע"ש, עם מד"א ועם כלל הגורמים הרלוונטיים", הוסיף ראש העירייה אבי גרובר. "אנו מדגישים כי מה שעומד בראש סדר העדיפויות הוא ביצוע סקר קרקע מקיף בכל השטח של תע"ש, שיספק אינדיקציה מעודכנת באשר להיקפי הזיהום ולחומרתו, שנגרם מפעילות תע"ש בעבר, ובכך יאפשר ביצוע טיהור של הקרקע בטרם עבודות התכנון והבנייה".

לדברי ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, "קרקע שהוטמנו בה במשך שנים נפלי פגזים, חומרי נפץ, חומרים כימיים וחומרי בעירה, סופה להתלקח. זה בדיוק החשש מקרקעות כאלה. אני מקווה שהוותמ"ל, שמתכננת בנייה המונית על כל קרקע פנויה, בלי אבחנה בין שטחים מסומנים לירוקים, תיקח את העניין לתשומת לבה".

צילום: מתוך הרשת החברתית, נשמח לתת קרדיט לצלם

לדברי חבר מועצת רמת השרון, רמי בר לב, מחזיק תיק הביטחון בעירייה, "סוגיות פינוי תע"ש הן ברמה הארצית, ואין ספק שצריך לפנותו בלי קשר לאף אירוע".

ראש עיריית רמת השרון לשעבר, איציק רוכברגר "תע"ש לא יתפנה כל כך מהר. גם חלום המדינה לבנות 12,000 יחידות דיור לא ייצא לפועל, וטוב שכך. המפעל פועל עם הגנות שאינן מסכנות חיים".

לא בפעם הראשונה

כזכור, מפעל תע"ש ברמת השרון ידע בעבר כמה תקלות חמורות וקטלניות: ב-1975 אירע במפעל פיצוץ שגרם ל-32 פצועים ברחבי רמת השרון, ולנזק רב לרכוש. ב-10 במאי 1979 אירעו שני פיצוצים במפעל, בהם נהרג עובד, ונפצעו 21 מתושבי רמת השרון. בעת הפיצוץ הופסקה אספקת החשמל, וכן מאות תלמידים ותושבים נכנסו למקלטים. כ-2,500 דירות וחנויות ניזוקו: חזיתות בניינים הושחתו, תריסים קרסו, היישוב כוסה ברסיסים, ו-12 בתים נפסלו למגורים. למחרת התקיימה הפגנת תושבים בכניסה למפעל, בקריאה להעתקתו מהאזור.

ב-15 במאי 1979, דנו מנכ"ל משרד הביטחון, שר החקלאות אריאל שרון וראש מינהל מקרקעי ישראל באפשרות למכירת חלק מהקרקעות שעליהן נמצא המפעל, למימון בנייתו מחדש בנגב. המועצה המקומית הודיעה, כי תפנה לבית המשפט להוצאת צו מניעה האוסר על משרד הביטחון להמשיך ולהפעיל את המפעל.

באוגוסט 1992 ביקשה ועדת הכנסת ממבקרת המדינה, מרים בן פורת, חוות דעת על מצב הבטיחות במפעלי התעשייה הצבאית. עם זאת, האסונות נמשכו: בקיץ 1992 נהרגו שני עובדים, ונפצעו 66, מפיצוץ של עשרות טונות חומרי נפץ במפעל תע"ש בנוף ים.

נזקים גדולים נגרמו למפעל ולמקומות סמוכים. ביוני 2017 נפצע עובד מפעל תע"ש ברמת השרון באורח בינוני, בפיצוץ בקו ייצור של אמצעי לחימה.