בית המשפט העליון ביטל, ברוב דעות, את החלטת בית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב, שהורה על ביטול החלטת הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים (הותמ"ל) להפקיד ולאשר את התוכנית ועל החזרתהּ לדיון בפני הותמ"ל, על-מנת שזו תבחן מחדש אם להפקידהּ לאחר שתקבל לידיה סקר סיכונים מלא.

הבניה המתוכננת באפולוניה. צילום הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

כידוע, תוכנית אפולוניה כוללת בנייה של 2,700 יחידות דיור, שטחי מלונאות, מסחר, תעסוקה ספורט ונופש על פני 1,000 דונם.  בכתב הערעור מציינת המדינה את ייחודיות התןכנית בכך ש"לא רק תצמיח אלפי יחידות דיור על מקרקעין המצויים במרכז המדינה ובמקביל תפתח את הגן הלאומי אפולוניה, אלא שהתוכנית מהווה את המנוע הכלכלי שיאפשר בפועל ובהקדם את הטיפול בזיהומים הקיימים והידועים זה מכבר במתחם אפולוניה אשר בו פעל עד לפני עשרים שנה מפעל תע"ש".

התוכנית לוותה בהתנגדות עזה בקרב פעילי איכות סביבה ורבים מתושבי העיר והיא נובעת בעיקר מערכי הטבע והארכיאולוגיה במקום. גם ראש העיר, משה פדלון, הביע את התנגדותו לתוכנית ואמר כי יציע למדינה חלופות לבנייה בשטח אפולוניה לנוכח ההתנגדות העזה שהתוכנית יצרה.

אלון כרמלי, ממובילי המאבק נגד התוכנית ומעותרי הבקשה לבטלה מסר: "המדינה נגד תושביה. המדינה מתעקשת לקדם תכנית דורסנית של מגדלי יוקרה לאורך חוף הים בניגוד לעמדת ראש העיר.  שמורת אפולוניה היא נכס טבע שצריך לשמר לטובת הציבור. אנחנו נגיב ונגיש ערעור שכנגד ונקווה שבית המשפט העליון יגן על חיי ילדינו מפני דורסנות הותמ"ל".

מיד עם הוודע החלטת בית המשפט העליון, שלח ראש עיריית הרצליה משה פדלון מכתב דחוף לשר האוצר כחלון, ובו ביקש למשר האוצר לכנס את קבינט הדיור ולהורות לאלתר על ביטול התכנית: "בית המשפט הוא לא גורם מתכנן, אתה כן", כתב.

צילום: דוברות עיריית הרצליה

מעיריית הרצליה נמסר: "ראש עיריית הרצליה משה פדלון קיבל בצער את החלטת העליון בעניין אפולוניה. מדובר בהחלטה שמכחידה במודע שטח טבע פראי, המהווה בית גידול לעשרות זנים של בעלי חיים וצמחים שנמצאים בסכנת הכחדה. לעיריית הרצליה יש תוכנית להפוך את המקום לפארק אקולוגי-ארכיאולוגי, שיהווה אטרקציית תיירות בינלאומית. פדלון הוסיף: ״עוד לא נאמרה המילה האחרונה במאבק. אנחנו נפנה לממשלת ישראל ולשר האוצר משה כחלון שתמך במאבקינו להתערב מייד בנושא כל עוד לא מאוחר מידי".