בית הספר גורדון. "זה לא הפתרון" | צילום: יוגב עמרני

בסוף השבוע שעבר קיבלו הורי בית הספר גורדון בהרצליה הודעה המהנהלת בית הספר, שעל-פיה: "מצב הגבייה הנוכחי אינו מאפשר הוצאה לפועל של טיולים ופעילויות נוספות שתוכננו השנה בעבור ילדינו.

חשוב לציין, כי רוב ההורים שילמו ומדובר במיעוט שעדיין לא שילם, אבל גם אם חלק קטן מההורים לא שילם, עדיין מדובר בגירעון תקציבי, שכל כולו נופל על ילדינו. כולנו מעוניינים שילדינו יזכו לקבל את כל מה שתוכנן בעבורם בתחילת השנה, אך כרגע הדבר אינו מתאפשר בגלל ההורים שאינם משלמים. נכון להיום — הטיולים שתוכננו לשנה זו לא ייצאו לפועל, אם כל ההורים לא ישלמו. פשוט אין התקציב הדרוש לכך".

"אני משלמת כמעט 10 אלפי שקלים בעבור הטיולים והפעילויות והדבר הזה פשוט מקומם", אומרת אם לשלושה תלמידים. "על בית הספר למצוא דרך לגבות את התשלומים בלי לפגוע בכלל התלמידים. הודעת איום כזאת שנשלחת להורים ממש לא נראית כמו משהו שיפתור את הבעיה".

"אין טיולים ופעילויות שעליהם שילמנו? אז שיחזירו את הכסף", מוסיפה אם אחרת. "לא ברור לי איך בית ספר, שהתשלומים בו מגיעים לכ-3,000 שקל ויותר לתלמיד בשנה, מצליח להיכנס לגירעונות. אולי שישקלו שוב איך לנהל את התקציב. למנוע מהילדים שלנו פעילויות שהם מחכים להן זה ממש לא הפתרון".

לדברי אם אחרת, "בית ספר שמכבד את עצמו לא יוציא הודעה שכזאת, ועוד בקבוצת ווטסאפ, אלא ימצא דרך לפתור את הבעיה".

לדברי זיו עומר, יו"ר הנהגת ההורים העירונית, "הבעיה הזאת קיימת בבתי ספר רבים. יש הורים שמתחמקים מתשלומי הורים, ולמעשה חיים על חשבון הורים אחרים. אנחנו לא מדברים על משפחות שקשה להן, אלא דווקא על משפחות שיש להן, אבל בוחרות לא לשלם, מה שלא מאפשר לצאת לטיולים, שיעורי תל"ן, ועוד. הנושא הזה דורש פתרון ארצי או עירוני".

ממשרד החינוך נמסר: "תשלומי הרשות אינם מחייבים את ההורים לשלם ולצרוך שירותים, כמו טיולים ופעילות תרבות אחרות. ההחלטה בסופו של דבר היא של ההורים בלבד, ובהתאם לכך מתקבלות ההחלטות של הנהלת בית הספר. בכל הקשור להורים שהוכח כי יש להם בעיות כלכליות, משרד החינוך מעמיד לרשותם מלגות, ובמקביל אוסר על המנהלים למנוע את הוצאת ילדיהם לפעילויות החוץ למיניהן".

מעיריית הרצליה נמסר: "ההחלטה הינה של מנהלת בית הספר בשיתוף ועד ההורים. בית הספר אינו יכול לקיים פעילות הכרוכה בהתחייבות כספית לגורמים חיצוניים ללא כיסוי תקציבי. הורים, המסרבים לשלם, אמורים להבין את ההשלכות של סירובם.