הפעילות הקהילתית בשכונת נוף ים בהרצליה היא מהנרחבות ביותר בעיר: מפעילות לגמלאים ועד לקבוצת משמר השכונה, שדואגת לביטחון באזור.
תושבי השכונה. "כל חלום מתגשם כאן" | צילום: אסף פרידמן
עתה מצטרפות לפעילות עוד קבוצות רבות ומגוונות, שכל אחת עונה על צורך אחר בקהילה: סיירת הנתינה, קבוצת בני נוער, קבוצת נשים, קבוצה להגנה סביבתית, וזוהי רק ההתחלה. "כיף לחיות כך", מסבירה רכזת הקהילה בשכונה.
יותר ממאה פעילים חברתיים בולטים נפגשו השבוע במתנ"ס נוף ים בהרצליה, מבית מרכזים קהילתיים הרצליה והחברה למתנ"סים, ב"פורום השולחנות העגולים", בנושא נתינה והתנדבות בקהילה. מטרת האירוע היתה לחשוף את המתנדבים הבולטים בקהילה לפרויקטים התנדבותיים קיימים, לעורר השראה, ולפתח שיתופי פעולה ופרויקטים חדשים, שיהפכו את שכונות הרצליה פיתוח ונוף ים למקום שחרת על דגלו את ערכי הנתינה וההתנדבות בכל גיל.
הפעילות הקהילתית בשכונת נוף ים מתחלקת לקבוצות מיזמים קטנות, שלכל אחת מהן תחום פעילות שונה, אך הן עובדות יחד ובשיתוף פעולה. בין הקבוצות: משמר השכונה, אקו-פארק אפולוניה, "שכונט", ועד השכונה, מורות וגננות, סיירת נתניה, בנות ויין, בני נוער פעילים, פורום שכנים, גמלאים, ועוד. הסיסמה השנתית לפעילות הפורום: "התנדבות ברוח — נוף ים פיתוח". 
אלינור טרבלוס, רכזת קהילה במתנ"ס נוף ים, היא שיזמה והקימה את הפורום. "מה שאני מנסה לעשות זה לשפר את איכות החיים בנוף ים ובמערב העיר, כלומר להחזיר את האנשים למדורת השבט", היא מסבירה. "אנחנו מייצרים פעילויות למיניהן ואירועים מיוחדים שמחברים בין האנשים בשכונה, ויוצרים תשתית קהילתית. בעידן הזה לאנשים נמאס לשבת בבית לבד, במבצר הפרטי. ראש העירייה משה פדלון זיהה זאת ראשון. היה לו חזון, שעל-פיו, אנשים יוצאים מהחברויות במסך וחוזרים לחברויות אמיתיות, לשכנות טובה, לקהילתיות. עם סגניתו עפרה בל, תושבת השכונה, הוקמה הקהילה בשכונה.
תלמידי נוף ים בפעילות משותפת. "נוצרים קשרים מיוחדים בין התלמידים"
"כיף לחיות כך"
טרבלוס הגיעה להרצליה מתל אביב. "הייתי אז אמא לילד אחד. הלכתי אתו לגן משחקים ומצאתי את עצמי כל הזמן לבד בגינה. אמרתי לבעלי שזה משעמם, ואני רוצה לחזור לתל אביב. כשראש העירייה נכנס ויצר פה קהילות, הוא שינה את המציאות בעיר ובשכונה. התפקיד שלי במתנ"ס זה ליצור קהילות בשכונת נוף ים ובמערב העיר, שכל אחת עובדת לחוד, אך גם בשיתוף פעולה מלא.
"כך, למשל, בקבוצת הגמלאים יש פעילויות המיועדות לפנסיונרים: הרצאות, סרטים, ארוחות בוקר משותפות. גם המרצה בהרצאה בא מתוך הקהילה, והוא תושב השכונה, שמספק תוכן מעניין מעולמו שלו, והכל בהתנדבות. הפנסיונרים גם עוסקים בפעילות התנדבות. קבוצת משמר השכונה הוקמה לאחר שסבלנו מתופעה של פריצות לבתים. אז מצאנו שיש גברים ונשים רבים, שמוכנים להתנדב לשמור על השכונה, שזה מקסים. הם צימצמו את הפשיעה באזור באופן ניכר. סיירת הנתינה עוסקת בהתנדבות בכל צורך שנולד בקהילה — מהוסטל לנערות במצוקה, ועד שיפוץ ביתו של אדם ערירי. 'בנות ויין' זהו פורום לנשים. 'שכונט' — נטוורק עסקי. עוסקים בהרצאות כל אדם ועיסוקו, בתחום ההתמחות שלו. המטרה לגרום לתושבים לתעדף את העסקים השכונתיים. קבוצת 'אקו-פארק אפולוניה' נולדה מתוך רצון לשמור על הפארק מפני איום הבנייה. אני מנהלת את קבוצת 'פורום שכנים', שעוסקת בעזרה הדדית בין שכנים. כך, למשל, שכן שרוצה להכין גינת תבלינים, אני תמיד אמצא את השכן הזה שהוא משוגע לדבר. זאת הקבוצה שמניעה את כל התהליכים".
מה מטרת "השולחנות העגולים"?
"פורום 'השולחנות העגולים' מטרתו להתניע לפעולה את הקהילות שלנו, וגם לחבר בין הקבוצות, לגבש, להכיר זה את זה ולהיעזר, כל קבוצה באחרת. אני מסתכלת לאחור, ואני רואה שכל חלום מתגשם פה. עוד לא קרה שמישהו ביקש משהו ולא מצאנו איך לעזור לו. כיף לחיות כך".
שכונת נוף ים. adar-projects.co.il
צפנת כהן לובצקי, תושבת השכונה, פעילת קבוצת הנשים "בנות ויין". "הקבוצות נולדו מצורך חברתי בשכונה ובאחרונה הן הפכו לקבוצות מתנדבות, נשים שיש ביניהן שיתוף פעולה ונטוורקינג. 'בנות ויין' קמה מצורך חברתי, בהתחלה ל-200 נשים המתגוררות בשכונה. זה התחיל מהמלצות הדדיות של אמהות על גנים, על בייביסיטר, על רופאים באזור. אחר כך התחלנו ליצור אירועי תרבות ולהפיץ אירועים שמוקדשים לתרומה. לאט לאט זה הפך לפלטפורמה של התנדבות בפרויקטים למיניהם, גיוס כסף למען הקבוצות האחרות שפועלות פה, כמו המאבק לשימור פארק אפולוניה, וכמו קבוצת סיירת הנתינה, ואף גיוס מצרכים באופן פרטי, לכל תושב בשכונה שזקוק לזה. אנחנו קבוצת נשים, דינאמית מאוד, שמפעילה את הקבוצות האחרות לענות על הצרכים בקהילה. זה יכול להיות אירוע התנדבות ענק, וזה יכול להיות תושבת אחת שרוצה לצאת לריצה ואין לה עם מי לרוץ. הנשים פה הן אחת בשביל האחרת. בזכות הקהילות שנוצרו פה, כשאני יוצאת לרחוב אני תמיד פוגשת מישהי שאני מכירה. כולם מכירים את כולם, ובזכות זה כיף לגור פה".
לא רק כסף ומזון
תמי צ'רטוק פעילה בקבוצת "סיירת נתינה". "הפעילות שלנו עוסקת בהתנדבות ובעזרה בכל צורך שעולה בשכונה. יש חלוקת תפקידים: יש תושב שאחראי לתרומות לבית חיילים בודדים, יש תושבת שאחראית לנתינה בוועד של בית הספר נוף ים. לכל אחד יש את הבייבי שלו, אבל כולם נתרמים לכל צורך שעולה. זה יכול להתחיל מדברים קטנים ועד לדברים גדולים: מלספק מיחם לתושבת השכונה שמארגנת יומולדת לבן שלה, ועד לספק רהיטים לאדם שאין לו. לטוב ולרע, נוף ים מרושתת מאוד וזה כיף גדול. 
"תרומה לקהילה לא מתבטאת רק בכסף או במזון, אלא גם בהתחברות סביב נושאים מסוימים וכישורים. אנחנו נעסוק בלחבר תושב שצריך עזרה בתחום שאולי תושב אחר שמומחה לעניין יוכל לעזור לו. מלבד זה, אנחנו מביאים את פרויקט 'דינל'ה' אל השכונה שלנו. אנחנו מנסים להתרשת לפרויקטים גדולים שסביבנו, לא רק לדאוג לשכונה עצמה, אלא לכל העיר".
אורן שדמי, פעיל ותיק בשכונה, הוא שהקים את משמר השכונה. "המשמר הוקם בסוף 2018, ביוזמת העירייה ומתקציבה, ובהסכמת המשטרה. המשמר הוא ארגון וולונטרי, שמתנדבים בו גברים ונשים תושבי מערב העיר, לאחר שעברו הכשרה קצרה ופשוטה. המתנדבים (שניים בכל משמרת) מבצעים סיורים עצמאיים בניידות השיטור העירוני, וברכבי ביטחון של העירייה. הסיורים נערכים ברחבי השכונה, בימים ובשעות שנקבעו מראש על פי לוח תורנויות. אנו מגבירים את תחושת הביטחון של תושבי מערב העיר ומסייעים במניעת פשיעה".