גולדברגר‑צדיקוב. "לא נוותר" | צילום: אסף פרידמן


הילדים של גן שיבולת - גן טרום-חובה שפתי ממלכתי‑דתי של החינוך המיוחד ברמת השרון — אינם מקבלים טיפולים פרא-רפואיים כבר מתחילת השנה, אף שהם נכללים בתוכנית הלימוד. מי שגילתה על כך במקרה היא אמו של אחד מילדי הגן, עינת גולדברגר-צדיקוב מהרצליה, שביום שלישי שעבר הגיעה אל משרדי מתי"א שבהרצליה (מרכז תמיכה אזורי — מסגרת מקצועית פדגוגית וארגונית של החינוך המיוחד, המשמשת זרוע ביצועית של הפיקוח על החינוך המיוחד) כדי לדרוש תשובות.

"איך זה שהילד שלי לא מקבל את הטיפולים שמגיעים לו ולאף אחד לא אכפת?", היא שואלת בכעס. "הילד שלי אמור לקבל במסגרת הגן שעת טיפול של קלינאית תקשורת ושעה של מרפאה בעיסוק, בכל שבוע. עברו שלושה חודשים וחצי מתחילת השנה ורק השבוע גיליתי שהוא לא מקבל שום טיפול. על זה ההורים משלמים המון כסף. מה שהכי חמור במחדל הזה הוא שלא נאמר לנו, ההורים, שום דבר על זה".

איך גילית על כך?

"ממש במקרה. מאחר שאין שום מסגרת כזאת בהרצליה שמותאמת לציבור הדתי. הילד שלי מגיע לגן בהסעה מיוחדת, ולכן לא ידעתי שהטיפולים חסרים. השבוע הגעתי לגן והנושא עלה במקרה באחת השיחות שלי עם הצוות. הייתי פשוט בהלם. באותו יום הלכתי מיד למשרדי עיריית רמת השרון ודרשתי לקבל תשובות. בהתחלה אמרו לי שהתקציב עדיין לא אושר. הבנתי שבגלל בעיה ברישום לגן של ילדים מערים אחרות, הגן לא קיבל תקציב ממשרד החינוך. אלא שלפתע, ביום שלמחרת, התקציב אושר. אחר כך, הסבירו לי שיש בעיה של כוח אדם. אפילו שאלו אותי אם אני מכירה מטפלים פרא-רפואיים ויכולה לקשר ביניהם לבין העירייה. סליחה, אני צריכה למצוא כוח אדם בעבור העירייה? זה לא התפקיד שלי.

"ציינתי שידוע לי שיש גנים שפתיים אחרים ברמת השרון ובהרצליה, שיש בהם הטיפולים המיוחדים, ואולי כדאי לעשות רוטציה בין כוח האדם. אז נאמר לי שהמנהלת של מתי"א נמצאת בחופשה, ורק היא יכולה לאשר דבר כזה. כולם מעבירים אחריות מזה לזה, זה פשוט מחדל. בינתיים מי שנפגע אלה הילדים שלנו".

לדברי האם, "נלחמנו כדי שייפתח גן שפתי למגזר הדתי בהרצליה, אבל זה לא צלח. עכשיו נפתח גן כזה ברמת השרון, ומתברר שלאף אחד לא אכפת ממנו. זו פגיעה קשה בילדים, אבל אנחנו לא נוותר, נילחם וניאבק על מה שמגיע לילדים שלנו, ונדרוש את הכסף ששילמנו בחזרה".

מעיריית רמת השרון נמסר: "הצוות הפרא-רפואי בגני ילדים לחינוך מיוחד מועסק וממומן על ידי משרד החינוך ומשרד הבריאות, ומופעל על ידי מתי"א. פתיחתו של הגן המדובר היתה מוטלת בספק עד לימיה האחרונים של חופשת הקיץ, בשל מספר התלמידים שיועדו אליו בהליכי השיבוץ. מעת שאושר התקן, פעל מתי"א לאיתור ולאיוש הצוות הפרא-רפואי בגן והעירייה פעלה לאיוש תפקידי הסייעות. בכל הקשור לאיוש תקן קלינאית תקשורת, טרם צלחו המאמצים, עקב מחסור מקצועי וזמין".

ממשרד החינוך נמסר: "קיים מחסור במטפלים מתחומי הריפוי בעיסוק, והמשרד בוחן מהלכים כדי לטפל בנושא זה. אשר לגן המדובר, האגף לחינוך מיוחד עושה מאמצים רבים כדי למצוא גורמים מקצועיים מתאימים".