"הנהלת העירייה אחראית לחלק נכבד מהגירעון של עמותת הספורט בני הרצליה בשנת 2018", כך טוען חבר מועצת העיר לשעבר יוסי לונדון, בעקבות פרסום שיעור הגרעון, שעומד על 1.95 מיליון שקלים, וההנחיה שניתנה להנהלת העמותה להכין תוכנית הבראה.

ראש העירייה משה פדלון בחלוקת גביעים של העמותה. צילום: בני הרצליה

"לעירייה יש אחריות ישירה לחלק מהגרעון בשני נושאים", מסביר לונדון, שהיה חבר דירקטוריון העמותה עד סוף אוקטובר 2018, "הנושא העיקרי הינו עלות האחזקה של מתקן אפולוניה, שבו נמצאים שתי בריכות שחיה, ואולם ללימוד  ג'ודו וקיום תחרויות בענף זה. כאשר מתקן אפולוניה הוקם לפני מספר שנים העירייה החליטה שהיא תפעיל אותו ישירות. לצורך תפעול המתקן, העירייה הקצתה 1,916,197 שקל. כאשר הנהלת העירייה כפתה על בני הרצליה להפעיל את המתקן, התקציב העירוני להפעלתו הלך ונעלם ובשנת 2017, והתקציב שהעירייה העבירה לעמותה עבור הפעלת המתקן, היה רק 570,000 שקל. בנוסף, העמותה משלמת ארנונה שנתית עבור המתקן  בסך 209,000 שקל.

"נושא נוסף הינו מתן הנחות למשפחות מעוטות יכולת. העמותה מעניקה הנחות כדי לאפשר לנערות ונערים מהמשפחות הללו לקחת חלק בפעילות הספורטיבית והחינוכית של בני הרצליה. ראש העיר התחייב לתת שיפוי בגין מתן הנחות בסכום שמעל 450,000 שקל. בשנת 2015-2016 ניתנו הנחות בסך 765,726 שקלים ובשנת 2016-2017 ניתנו הנחות בסך 810,824 שקלים. לצערי, למרות שבזמנו העליתי נושא זה מספר פעמים, העירייה לא מימנה את ההפרש.

יוסי לונדון | צילום: יוגב עמרני

"הנהלת העירייה מבקשת  שהעמותה תתנהל באופן כלכלי ותהיה מאוזנת ואפילו רווחית. מתן  הנחות בסך של 811,000 שקל, אינה התנהגות כלכלית. את מתן ההנחות יש להשית על העירייה, שיש לה עודפי תקציב משמעותיים, ולא על העמותה.

עמותת בני הרצליה הינה מפעל חינוכי וספורטיבי מפואר. אין ספק שיש לבחון בצורה מעמיקה את הפעילות החינוכית, הספורטיבית והכספית של העמותה. במקביל, כדי שהמפעל המפואר הזה לא ייהרס, העירייה צריכה לעמוד בחובות ובהתחייבויות שלה לעמותה", אומר לונדון.

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "העובדות נכונות. מיהל הכספים העירוני מנתח את הנתונים ומשמעותם, הנהלת בני הרצליה הונחתה להכין תכנית הבראה ובהמשך יתקיים דיון מפורט ומקצועי בנושא בין העירייה והעמותה".