תושבי שכונת הרצליה הצעירה מוטרדים זה זמן רב מקבוצת פועלים זרים המתגודדת בכניסה לרחוב הדסה ברוב שעות היום, בחיפוש אחר עבודות מזדמנות. לטענת התושבים, "הם שורקים לבחורות, קופצים על מכוניות ועושים את צרכיהם בחצרות".

מתגודדים בשכונה | צילום: פרטי

בצומת הרחובות הדסה ובן גוריון פועלת זה שנים רבות חנות מוצרי בנייה. בסמוך לחנות יש רחבת חניה, ובין אזור החניה לחנות עובר רחוב צר, שמשמש ציר כניסה לשכונת הרצליה הצעירה בכלל, ולרחובות הדסה ושירת הזמיר בפרט. לטענת התושבים, עשרות פועלים מתגודדים סביב החנות וברחובות הסמוכים לה מהשעה חמש לפנות בוקר ועד לשעות אחר הצהריים, כשהם ממתינים למעסיקים פוטנציאליים בתחום הבנייה והשיפוצים.

"הם עומדים שם שעות ומנסים למצוא עבודה מזדמנת. הם קופצים על מכוניות ועוצרים כל הולך רגל שמתקרב לאזור", אומר נתי טיטר, תושב רחוב הדסה. "במהלך היום הם עושים את צרכיהם בחצרות הבתים. שורקים לבחורות שעוברות ומפריעים לשכנים".

העירייה מכירה את הבעיה?

"העירייה כמובן מכירה את הבעיה, כי השכנים ואני התלוננו כבר עשרות פעמים. העירייה לא עושה דבר בעניין, אולי כי זה לא פוליטיקלי קורקט, אבל יש לנו ילדים קטנים וזה מטריד. בנוסף, הם קופצים על המכוניות ומציעים את עצמם לעבודה, והמכוניות מעכבות את התנועה וחוסמות את הכניסה לשכונה. אנחנו לא לשכת התעסוקה פה. כשמשטרה מגיעה לאזור, רובם נעלמים ובורחים. אלה שנשארים הם בעלי תעודת זהות כחולה ואישור עבודה. זה מפחיד, ואני לא מבין מדוע העירייה מתעלמת מזה".

"לא היה לי נעים לצאת מהבית כשאני לבדי עם התינוק. הפועלים מסתכלים, מתקרבים, שורקים, עוקבים אחריי, שואלים אותי אם אני צריכה עזרה, צריכה עובד, מלווים אותי חצי מהדרך בלי שביקשתי", מוסיפה אוריין, תושבת הרחוב שסיימה באחרונה חופשת לידה. "הרגשתי מאוד לא בטוחה, ולא היה לי נעים. כשהייתי באה עם הרכב לכיוון הבית שלי, הם היו עוצרים את הרכב, מציצים מהחלון ומטרידים - ממש עוקבים אחריי עד שאני מחנה את האוטו, ואני בסך הכל מנסה להגיע אל הבית שלי, עם התינוק שלי, ואני פוחדת. 

"הם נמצאים פה רוב שעות היום, וכשהם צריכים לשירותים הם פשוט עושים את זה ברחוב או בחצרות הבתים. תושבים צילמו אותם והתלוננו לעירייה, אבל לא ננקט שום צעד בנושא. כשמגיעה משטרה כדי לבדוק תעודות זהות ואישורי עבודה, הם מסתלקים ונוהגים להתחבא בתוך חדרי המדרגות שלנו".

חברת המועצה דנה אורן ינאי, יו"ר סיעת דרך חדשה, שלחה השבוע מכתב בנושא אל ראש העירייה משה פדלון, ואל מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא: "הפועלים מתגודדים על הכביש ועל המדרכה, מסכנים את כלי הרכב שנוסעים ומפריעים להולכי הרגל. בגלל תחרות על מציאת עבודה, הם 'קופצים' על כלי רכב שעוברים סמוך לחנות וברחוב הדסה, ואף פותחים את דלתות כלי הרכב ובכך מסכנים את עצמם ואת הנהגים. לפועלים אין מקום לעשות את צרכיהם במהלך היום, ולכן הן נכנסים לגינות הפרטיות לשם כך. הם סועדים בפינות הרחוב ומותירים אחריהם פסולת רבה, ונכנסים לחצרות הבניינים ולחדרי הזבל כדי להשתמש בברזי המים. בעקבות מצוקת הדיירים באזור ותחושה של חשש לשלומם, ובשל חשיבות הנושא, אבקש כבר היום להגדיל את תדירות הסיורים של צוותי התנועה והביטחון, ולחשוב יחד כיצד ניתן לפתור את מצוקת הדיירים".

מעיריית הרצליה נמסר: "הנושא נמצא באחריות המשטרה".

מהמשטרה נמסר: "נושא הגעת מחפשי עבודה לאתר המדובר מוכר ומטופל על ידי המשטרה בשיתוף פעולה עם העירייה באופן קבוע. נוכחות השוטרים והפקחים הקיימת במקום תימשך לשם שמירה על הסדר הציבורי ומניעת מפגעים שונים".