מאבק תשלומי הרשות במערכת החינוך מגיע, שוב, לנקודת חיכוך, והפעם בחט"ב יד גיורא בהרצליה. 

חט"ב יד גיורא. צילום: google earth

תלמידים שהוריהם לא שילמו את תשלומי הרשות (תשלומי תל"ן המוערכים בכ-אלפיים שקלים) לא קיבלו את ספר המחזור עם סיום החטיבה. לדברי ההורים שעימם שוחחנו, מדובר בהחלטה שרירותית ועונש שמהווה מנוף לחץ לא הוגן וראוי "כדי שנשלם את תשלומי ההורים שמשרד החינוך בעצמו לא מעוניין שנשלם". 

בכל זאת מדובר בעלות כספית של הנפקת ספר מחזור שלא שילמתם עבורה, למה אתם חושבים שאתם זכאים לה?

"חלילה שניקח משהו שלא שילמנו עליו. אנחנו רוצים לשלם על ספר המחזור, רק שהנהלת החטיבה החליטה שאו שמשלמים את כל תשלומי הרשות, או שלא מקבלים שום דבר. וזה לא הוגן. יש הורים שמעוניינים לשלם חלק מתשלומי הרשות כי הילדים שלהם מעוניינים, נניח לצאת לאירוע כזה או אחר, אז שתנתן להם האפשרות לשלם עבור העלות של האירוע. אבל לא כך חושבים בהנהלה. זה או הכול או לא כלום, וזאת בניגוד להמלצות משרד החינוך ולמאבקו בתשלומים המופקעים של תשלומי הרשות המעיקים על ההורים".    

איך הגיבו התלמידים?

"חלק נעלבו ממש. זה ממש אקט מעליב. כי הרי נרכשו הספרים, הם עומדים במזכירות כאבן שאין לה הופכין, הורים מעוניינים לשלם עבור ספר המחזור, אבל לא מאפשרים להם - אלא אם הם ישלמו את כל תשלומי הרשות". 

בהנהגת הורים העירונית רואים את הדברים אחרת ומוסרים בתגובה: "לא מדובר במקרי רווחה או בנזקקות, מדובר בהורים שיש להם את האפשרות לשלם, אך בוחרים ממניעים, נקרא להם עקרוניים (למרות שבהרבה מ קרים זה לא כך) שלא לשלם. אז ממש לא הגון שהורים שכן משלמים את תשלומי הרשות יממנו או יסבסדו את ההורים שלא מוכנים לשלם. זה מה שלא הגון ומה שלא ראוי".