"אסון אקולוגי", כך הגדירה אחת מדיירות הבניין ברחוב אחד העם 21 (פינת סוקולוב) בהרצליה את פתיחתו של מרכול של רשת "רמי לוי בשכונה" בחזית הבניין, במקום סניף של בנק דיסקונט שנסגר ונמכר, לאחר שפעל שם במשך עשרות שנים.

הכניסה לבניין. צילום: פרטי

לטענת הדיירת "הבניין אינו בנוי לעסק של אוכל. פניתי לכל גורמי העירייה, כולל ראש העירייה, עוד בטרם נפתח הסניף, ומתברר שהעירייה לא רואה אותנו", היא קובלת.

מה שהמתלוננת לא ידעה הוא, שהמרכול פועל בלי רישוי עסק מטעם עיריית הרצליה, בהעדר אישורים של משרד הבריאות ושל כיבוי אש — כך נמסר מפי גורמים בעירייה.

לטענת הדיירת, בהעדר מתחם לוגיסטי מתאים לפריקת סחורות ולאיסוף אשפה, יום-יום משאיות עולות על המדרכות, פחי האשפה שבחדר האשפה הסמוך לכניסה מתמלאים, ודלת יציאת החירום של הבנק (ברחוב אחד העם), שמעולם לא נכנסו ויצאו ממנה אנשים — הפכה לדלת הכניסה למסדרון שמוביל למחסן המשרת את המרכול.

לא רק ש"הדלת אינה מספיקה לכמות גדולה כל כך של סחורה", כדבריה, היא גם אינה רחבה דיה כדי לאפשר את כניסתם למחסן של משטחי ירקות ופירות, ועל כן אין מנוס מלהכניס אותם דרך הדלת הראשית של המרכול, בחזית הבניין, תוך מעבר על המדרכה, וחסימת דרכם של עוברים ושבים, וגם של לקוחות שנאלצים להמתין כדי להיכנס למרכול. גורמים בעירייה מסרו גם, כי פקחי העירייה רשמו דוחות רבים בגין פריקת סחורות על המדרכה.

צילום: פרטי

מדובר במרכול שכונתי קטן, המציע מגוון מוצרים, ומשרת יותר מאלף לקוחות ביום רגיל, והרבה יותר בסופי שבוע ובערבי חג.

לקוחות הופתעו לשמוע השבוע שהסניף עובד עדיין בלי רישוי עסק, ואחד מהם אמר: "לא מפריע לי שאין רישיון, מפריע לי כשמעלים מחירים", וציין שבדרך כלל המחירים במרכול הזה נמוכים יותר מאשר אצל המתחרים.

כשסיפרנו לאחד העובדים שאחת השכנות בבניין התלוננה שהמרכול הוא מפגע סביבתי, הוא אמר: "כל הדיירים בבניין הזה, כולל הדיירת הזאת, הם לקוחות טובים שלנו וקונים אצלנו".

מהעירייה נמסר: "אנו מודעים לחוסר ההסדרה של פעילות סניף רמי לוי בסוקולוב, ופועלים בכל הכלים כדי שלא תתבצע במקום פעילות מסחרית שאינה עומדת בתקנות רישוי העסק".

מחברת רמי לוי שיווק השקמה בע"מ נמסר: "אנו פועלים על פי חוק. הרשת עושה הכל ותעשה הכל כדי להיטיב עם הצרכן וגם להביא לצרכנים שבויים איכות, שירות ומחיר מצוין. יש לנו אישור משרד הבריאות ובימים הקרובים נקבל אישור סופי מכיבוי אש".

יצוין כי למסמך שצורף לתגובה נכתב מטעם משרד הבריאות: "חתימה על תוכנית זו אינה מהווה אישור לשכת הבריאות מחוז ת"א לרשיון עסק על פי חוק רישוי עסקים". על ההערה הזו חתום שלום סהר, מפקח המחוז לבריאות הסביבה בלשכת הבריאות המחוזית תל אביב.