הפגנת המתנגדים. דורשים את ביטול התוכנית | צילום: פרטי

בהמשך למאבק ולהפגנות נגד תוכנית הפינוי‑בינוי לשיכון דרום בהרצליה, אשר הופקדה בוועדה המחוזית, הגישו בשבוע שעבר נציגי השכונה הצעירה התנגדות לתוכנית ודרישה לבטלה. לטענתם, התוכנית היא אסון תחבורתי וסכנה בטיחותית. ההתנגדות הוגשה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה מרחב הרצליה-כפר שמריהו, על ידי עו"ד רנן גרשט, המייצג את תושבי השכונה.

מתחם שיכון דרום משתרע על קרקע בין הרחובות בן גוריון, ביל"ו ובן יהודה, ומתחם צמרות מצפון. התוכנית עוסקת בשליש בלבד מהמתחם, שזה, לטענת המתנגדים, פגם מהותי. לטענתם, תוכנית התחבורה שהוגשה עם התוכנית אינה מתייחסת לכלל שיכון דרום, אלא לאזור המתוחם של התוכנית, ולכן אינה נותנת מענה הולם. כך גם נושא החינוך, שאינו משקף את הגידול המאסיבי ביחידות הדיור בכלל המתחם, ולא רק במסגרת התוכנית. עוד לטענת המתנגדים, העומס והצפיפות יפלו כנטל על תושבי הרצליה הצעירה, וכי רק תכנון מקדמי של כלל המתחם יאפשר מציאת פתרונות תחבורתיים ותשתיתיים.

בכתב ההתנגדות שהוגש לוועדה נטען, כי הצירים השכונתיים יהפכו מחד-סטריים לדו-סטריים, אף שמדובר בדרכים פקוקות ועמוסות ממילא. לטענתם, הגדלת מספר יחידות הדיור וכן שטחי המסחר והתעסוקה יביאו לקריסה תחבורתית. התושבים מבקשים לדון מחדש בתוכנית אך ורק לאחר שייפתחו הצירים ההכרחיים להפחתת העומס הקיים כבר כיום. "לא ייתכן כי תיבנה שכונת ענק, בליווי שטחי מסחר ותעסוקה שאינם קיימים כלל כיום בתחומי התוכנית, בלי פתרון תחבורתי כולל לשכונה ובלי שנפתחו הצירים שיו"ר הוועדה המקומית (ראש העירייה) רואה בהם פתרון הכרחי במצב הנוכחי", נכתב בהתנגדות.

עוד מציינים המתנגדים, כי התוכנית מעניקה ליזם תמורות מופרזות על חשבון תושבי שכונת הרצליה הצעירה. כך למשל, הם אומרים, שטח הדירות לשיווק הוא 120 מ"ר, ואילו השטח המקורי הוא 35 מ"ר (בלי תוספות). בנוסף, התוכנית מבקשת לאשר 2,400 מ"ר שטח מסחר ו-5,000 מ"ר שטח תעסוקה, לעומת 261 מ"ר הקיימים כיום.

"מדובר באסון תחבורתי לשכונה, בזיהום אוויר ובסכנה בטיחותית", נכתב בהתנגדות. עקב טענות אלה ונוספות, מבקש עו"ד גרשט בשם תושבי השכונה לבטל את התוכנית ולהקים צוות היגוי שידון בה מחדש.

מעיריית הרצליה נמסר: "תוכנית ההתחדשות העירונית בשיכון דרום נועדה לתת מענה למאות משפחות החיות כיום בבתים ישנים ומתפוררים ולאפשר שיפור משמעותי הן באיכות המגורים והן במרחב הציבורי הכללי של העיר הרצליה. התוכנית נמצאת בשלב ההפקדה וראש עיריית הרצליה יציג את עמדתו בעת הדיון בפני חברי הוועדה".