תושבי הרצליה החליטו להירתם למען נח נוימרק בן ה-63, אשר איבד את כל רכושו בשריפה הגדולה שפרצה בשבוע שעבר בעיר, ושכילתה את דירתו, על כל תכולתה. עד כה נאספו כבר למעלה מ- 20 אלף שקל באמצעות אפליקציית פייבוקס, במטרה לסייע לאיש שנותר בלי כלום.

לפני שבוע וחצי, ביום רביעי (2.1.2019), בשעות אחר הצהריים, הגיעו כוחות הצלה גדולים אל רחוב נורדאו שבשכונת הרצליה ב' בהרצליה, שם פרצה שריפה גדולה מאחת הדירות. הרחוב נסגר לתנועה וכוחות גדולים של כיבוי אש פעלו במקום, וגם ראש העירייה משה פדלון הגיע למקום. 15 אנשים נזקקו לטיפול רפואי, ולאחר כשלוש שעות הושגה שליטה על האש.

נוימרק. "המעשה שעשו למעני מרגש אותי מאוד" | צילום: אסף פרידמן

אחד הנפגעים הקשים בשריפה, אם כי לא מבחינה פיזית, הוא נוימרק, שהשריפה כילתה כאמור את דירתו ואת כל רכושו, אשר צבר במשך 50 השנים שבהן התגורר בדירה. 

"ביום רביעי בשעה 16:00 עולמי חרב עליי", הוא מספר בעצב. "בשעה 15:15 עליתי לנוח. התעוררתי בשעה 16:10 וראיתי להבות מרצדות בפינה הימנית של התקרה בחדר השינה שלי, אשר שלושה מקירותיו עשויים עץ. זה התלקח במהירות כמו ל"ג בעומר. רצתי לשירותים להביא דלי מים, שפכתי את המים כלפי התקרה והאש דעכה מעט ושוב התלקחה. כך עשיתי פעם שנייה ופעם שלישית, והאש חזרה. פתחתי את ארון הבגדים שסמוך לקיר, ואש חיה יצאה מתוכו וכמעט שרפה לי את הפנים. הבנתי שאני לא יכול להשתלט ופשוט ברחתי החוצה, כשאני בתחתונים ובגופייה, והתקשרתי למכבי אש. 

"הכל הלך"

במקצועו נוימרק הוא איש מכירות, אך בשנה האחרונה הוא מובטל ונסיונותיו למצוא עבודה חדשה לא צלחו. מהסיבה הזאת, דירתו אינה מבוטחת. "אין לי משכורת, נגמרו לי דמי האבטלה, אז אין לי כסף לביטוח", הוא אומר. "אף אחד לא מאמין שדבר כזה יכול לקרות לו. תמיד אומרים - לי זה לא יקרה, זה יקרה למישהו אחר. זה מצחיק, כי את המכונית שלנו אנחנו כן מבטחים, אבל את הנכסים שלנו, בשווי 2.5 מיליון שקל, אנחנו לא מבטחים. אני למדתי שלא לוקחים את הצ'אנס הזה. כל אחד אחר שנפגע בשריפה ודאי יתבע את הביטוח שלו, אבל חברות הביטוח ירוצו אחריי, אף שלא אני גרמתי לדליקה, עדיין מחפשים אשם. אני חושש מאוד".

לדבריו, "מבחוץ הסתכלתי על הדירה שלי נשרפת. זה היה קשה מנשוא, הייתי נסער. אני גר בדירה הזאת מגיל 13 ואני רואה יצירות שאמא שלי הכינה כשהן עולות באש, כל הבגדים שלי נשרפים, מיטה חדשה שרכשתי לא מזמן, המחשב שלי — הכל הלך. זה היה מצמרר".

נבדקת בבית החולים לאחר השריפה?

"כן, נבדקתי. אני בסדר גמור מבחינה בריאותית, רק הסוכר בדם גבוה מאוד, בגלל הלחץ שאני מצוי בו. מבחינה נפשית אני מרגיש קצת פחות טוב, אני עצוב מאוד ולחוץ".

איפה אתה מתגורר עכשיו?

"חברה טובה שלי עוזרת לי ופתחה את ביתה בשבילי. עד יום רביעי השבוע התגוררתי עמה בדירה קטנה, אבל אין לי מקום אפילו לאחסן את מעט החפצים שתרמו לי. עיריית הרצליה הציעה לי מגורים זמניים בבית האבות העירוני בעיר בלי תשלום, אבל האמת שהייתי נסער מאוד, והעדפתי להיות בחברה טובה ולא להיות לבד. ביום רביעי עברתי להתגורר בבית האבות".

התגייסות המונית

מי שנחלצה מיד לעזרתו של נוימרק היא חברת "נענע פרסומי נדל"ן", הממוקמת בבניין שבו פרצה השריפה. היא החליטה לעזור בגיוס כסף למען שיקום חייו. לדברי מור גל, עובדת החברה, "כשהשריפה פרצה הרחנו במשרד ריח שרוף, ויצאנו החוצה לבדוק. אז ראינו את נח בגופייה ובתחתונים ויחף. הוא בכה והיה נסער מאוד, בגלל הבית שלו שעלה באש. ניגשתי אליו וניסיתי להרגיע אותו, והחלטתי לנסות לעזור לו. העליתי פוסט בפייסבוק, שהפך מהר מאוד לוויראלי, וזכה למאות שיתופים. גילינו המון אנשים שרצו לעזור. פתחנו קופה לאיסוף כסף למען נח בעזרת אפליקציית פייבוקס. עד עכשיו אספנו כ-20 אלף שקלים מתושבי הרצליה והסביבה, האכפתיים. זה ממש מרגש, ציפינו לעזרה אבל לא לכזאת הירתמות נמרצת, זה מרגש ממש".

"הרשתות זה דבר חזק מאוד", אומר נוימרק. "כללי המשחק השתנו בשנים האחרונות. מה שאני מבקש מכל מי שקורא את הכתבה זה במקום לשלוח לי כסף, שישתפו ברשתות את קבוצת הפייבוקס שנפתחה למעני. אם המון אנשים יתרמו אפילו עשרה שקלים בלבד כל אחד, זה לא סכום שיצבוט לאף אחד, אבל זה יכול לשנות את חיי. המעשה שעשו למעני מרגש אותי מאוד. אנשים רבים רוצים לעזור לי, לתרום לי רהיטים ובגדים. אבל האמת — בכלל אין לי איפה לאחסן כרגע רהיטים ובגדים, כי הדירה הרוסה וצריך קודם לשפץ אותה. לא הייתי רוצה שמישהו יחפור עמוק בכיסו בשבילי, אבל אודה אם המקרה שלי יגיע לקהל רחב, וכל אחד יתרום סכום קטנטן, כדי שאוכל לשקם את חיי".

לתרומות עבור נח לחצו כאן