החילזון שנמצא באוכל | צילום: הורים

לפני מספר שבועות הורי גן הרדוף בהרצליה הזדעזעו לגלות קונכיית חילזון בתוך ארוחת הצהריים של ילדיהם בצהרון. כשביקשו לחקור את העניין גילו לטענתם כי החילזון הוא רק חלק משורה של בעיות בהזנה, בהן מחסור באוכל מחד ותוספות שנזרקות לפח מאידך.

המקרה אירע לפני שלושה שבועות, אז קיבלו ההורים לילדי גן הרדוף בשכונת נווה ישראל תמונה של ארוחת הצהריים של ילדיהם שהוגשה בצהרון: פסטה ברוטב בולונז. אלא שברוטב הזה נמצאה קונכיית חילזון, מה שגרם למהומה רבה בקרב ההורים. "אי אפשר לתאר את הזעזוע והגועל", אומרת א', אמא לאחת הילדות בגן. "חילזון באוכל של הילדים שלנו, זאת פשוט בושה. ההורים היו מזועזעים, כועסים, המו מים. אמא נוספת ואני החלטנו לעשות בירור בעניין וגילינו שלל של בעיות שקשורות בספק האוכל של הילדים שלנו"

"דבר ראשון, הכמויות אינן מספיקות. לא פעם ולא פעמיים הילדים מבקשים תוספת מנה ולא נותנים להם”, ממשיכה וטוענת האם. "לעיתים מוהלים את המרקים ואת הרטבים במים על מנת שיספיק האוכל לכולם. לעתים לא נשארים מספיק ירקות לכל הילדים. אלו דברים שבלתי אפשרי לקבל אותם. עכשיו אני מבינה למה הילדה שלי נוהגת לאכול ארוחת צהריים שניה מלאה כשאני לוקחת אותה הביתה, היא פשוט נשארת רעבה. ילדים לא יודעים להגיד לנו שחסר אוכל או שלא היה מספיק לכולם. מבחינתם מה שהם מקבלים זה מה שהם אמורים לקבל, אבל אנחנו יודעים מה מגיע להם ואלו לא התנאים עליהם אנחנו משלמים”.

מה נמסר לכם מהגורמים העירוניים?

"אף גורם מהעירייה לא דיבר איתנו באופן ישיר. נמסר לנו על ידי נציגי הנהגת הגנים שנעשו בדיקות וביקורת מזון לספק האוכל של הגן והתוצאות נמצאו תקינות. הדרישות שלנו מינימליות. אנחנו יודעים שאי אפשר לפטר את הספק באמצע השנה, אבל הוא צריך להינזף. העירייה צריכה לעשות לו ביקורת פתע ולא ביקורת מתואמת מראש. חוץ מזה, אנחנו דורשים דברים בסיסיים: אוכל נקי ומבוקר, כמויות אוכל מספקות לתוספות, למנה הראשונה ולירקות, אוכל אכיל לילדים ואיכות גבוהה. אנחנו משלמים הרבה כסף ויש להזכיר שאם בארוחה במסעדה היה נמצא חילזון, היא היתה נסגרת".

העירייה: "בדיקות המעבדה יצאו תקינות"

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה כי "ספקי המזון למוסדות החינוך בהרצליה עומדים בתקנים המחמירים ביותר בתחומם, פועלים באופן שוטף על פי הנחיות ודרישות משרד הבריאות ומשרד החינוך, כולל ביקורות פתע שמבוצעות במפעלים באופן תדיר מטעם המשרדים הנ"ל. מיד כשנודע דבר התקרית, בוצע תחקיר רחב של כל הגורמים המעורבים, לרבות בדיקות מעבדה תברואתיות שיצאו תקינות- כלומר לא נמצא זיהום במנה וכלל הילדים שאכלו מהמנה במוקדים האחרים לא היו חשופים לסיכון. עם זאת, מחלקת הבריאות העירונית דרשה מכלל הספקים המעורבים בתהליך, לרענן את הנהלים וההנחיות, כל אחד בתחומו. עיריית

"הרצליה תמשיך לבצע תהליכי פיקוח ובקרה צמודים על כלל מערך המזון, החל מנקודת המוצא ועד נקודת הקצה, עמידה בהנחיות והנהלים של כלל השותפים בתוכנית התזונה העירונית, תוך ליווי והדרכות מקצועיות מתמידות בכל נקודות הצהרונים. בכל שאלה ניתן לפנות למחלקת הבריאות העירונית בטלפון:09-9705206.