אנחנו מרגישים את זה בתשלום החודשי, אבל כעת זה רשמי: מניתוח נתוני הלמ"ס שערך אתר ynet עולה כי הרצליה ממוקמת בצמרת הערים בישראל הנוטלות ארנונה בשיעור גבוה. הנתונים מתייחסים לשנת 2017.  

עיריית הרצליה | צילום: אסף פרידמן

הרצליה מדורגת במקום השישי עם חיוב ארנונה לדירת 100 מ"ר של 1,000 שקל בתלוש הדו-חודשי של בעלי או שוכרי דירת 100 מ"ר, מאחר שהתשלום השנתי הנדרש למ"ר הוא 60 שקל.

הנתונים מתייחסים לסכומים אותם מחייבת הרשות המקומית עבור ארנונה למגורים, ולא לסכומים אותם הכניסה לקופתה (הסכומים ששולמו על ידי התושבים בפועל). סכומי החיוב הם הסכומים שדרשה העיריה ואילו הסכומים שהכניסה (גבתה בפועל) הם הסכומים ששולמו על ידי התושבים שמילאו את חובתם לתשלום הארנונה. ישנם  גם תושבים שלא משלמים - חלקם כדי לחמוק מתשלום מיסים, אחרים בשל סיבות ביורוקרטיות, כמו אי התאמה בין זהות הדייר בפועל לבין רישום הדייר בטופס הארנונה.

ומה קורה בערים הסובבוטת את הרצליה: על פי הנתונים רמת השרון ממוקמת במקום השלישי בישראל, שם החיוב למ"ר למגורים לשנה עומד על 63 שקל, כך שבתלוש ארנונה דו-חודשי על דירת 100 מ"ר החיוב הסתכם ב-1,050 שקל. כפר שמריהו סוגרת את "העשירייה הפותחת" בישראל עם תשלום דו חודשי של 900 שקל, היות שהתשלום השנתי למ"ר למגורים עומד על 54 שקל. לא רחוק ממנה עומדת רעננה במקום ה-15 בישראל (הנתונים אינם מתייחסים לעליה בתשלום הארנונה לשנת 2019).