את הסיוט הזה משפחת אבני סגל מהרצליה רוצים לסיים כמה שיותר מהר. ציפור מסוג מיינה מצויה חדרה בטעות לבית המשפחה בעיר, ולאחר שכלבת המשפחה "קלייר" נבחה עליה והבריחה אותה, הפכו חייהם של בני המשפחה לסיוט. 

מיינה מצויה. צילום המחשה: shutterstock

"מאז אותו בוקר שבו הברחנו את הציפור החוצה", מתארים בני המשפחה, "אנחנו רדופים על ידה. היא 'אורבת' לכל מי שיוצא עם הכלבה מחוץ לבניין, ו'צוללת' תוך תוקפנות לעבר הכלבה ומי שנמצא יחד איתה. זה מפחיד, ממש מפחיד. היא צוללת לעבר ראשיהם של בני המשפחה, ואפילו חבישת כובעים לא עוזרת". 

"לאחר שהתייעצנו עם מומחה לציפורים נמסר לנו כי הציפור לעולם לא תגיע למגע פיזי, אלא רק תנסה לאיים ולהפחיד. ובכן, זה באמת מפחיד, ואנחנו לא מוכנים לקחת את הסיכון. פנינו לעירייה ולשירות הווטרינרי והם הודיעו שהם לא מטפלים בציפורים והפנו אותנו לרשות הטבע והגנים שם גם נמסר לנו כי הם לא מטפלים בציפורים והחזירו אותנו לעירייה. אנחנו פשוט לא יודעים מה לעשות". 

מַיְנָה מצויה היא עוף ממשפחת הזרזיריים שבסדרת ציפורי השיר וידועה כציפור תוקפנית למינים אחרים, בהם גם בעלי חיים שאינם ציפורים. החל משנות ה-90 של המאה ה-20 אוכלוסיית המיינות מתפשטת בישראל באופן נרחב. בשלהי שנות ה-90 הצטמצמה האוכלוסייה לאזור גוש דן בלבד. המיינה הוגדרה על ידי האו"ם כאחד ממאה המינים הפולשים המסוכנים בעולם, ועל כן ייבוא של מיינות לישראל, החזקתן וסחר בהן, אינם חוקיים.

המיינה פוגעת בעקביות בבתי גידול של ציפורים, באיזורים חקלאיים ומסוגלת לזהות במהירות בעלי חיים או בני אדם שיש להם כוונות זדוניות כלפיה. "באוסטרליה היא גורמת נזקים אדירים לאוכלוסיית בעלי הכנף", אומר עמיר בלבן, מנהל עמית בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע, "וכן נזקים לחקלאות ובמקומות אחרים בעולם היא גרמה להכחדה מוחלטת של מינים של בעלי כנף. באוסטרליה החלו להתקין מלכודות רבות ללכידת המאינות במטרה להשמידן".