בית הספר נתיב בהרצליה. "אין מסגרת דומה בנתניה" | צילום: יוגב עמרני

הורים מנתניה, שילדיהם לומדים בבית הספר נתיב לחינוך מיוחד בהרצליה, החליטו לא לשלוח את ילדיהם לבית הספר, במחאה על נוהלי הנסיעה החדשים, המקשים על ילדיהם להגיע לבית הספר.

24 הילדים, תלמידי כיתות א'-ט', מגיעים בכל בוקר לבית הספר נתיב, שבו לומדים כ-80 תלמידים מאזור השרון והמרכז. מדובר בילדים הסובלים מבעיות רגשיות והתנהגותיות, מקשיי ריכוז ומליקויי למידה. עד כה, הגיעו התלמידים לבית הספר בהסעות שאספו אותם מבתיהם והחזירו אותם אליהם. הילדים עלו להסעות בכוחות עצמם. אלא שב-3 בדצמבר התקבלה הודעה על נוהל חדש של מחלקת ההיסעים בעיריית נתניה, שעל-פיה, משרד החינוך מחייב שתלמידים בחינוך המיוחד, מכל סוגיו, ילוּו להסעה על ידי מבוגר, בסביבות שבע בבוקר, ובחזרה, ב-14:00 בצהריים. 

"זה דבר קשה עד בלתי-אפשרי לרוב ההורים, שעובדים בשעות כאלה", אומרת אם לתלמיד בנתיב. "הורים מאבדים מקומות עבודה או נאלצים לספוג עלויות של בייביסיטר, רק כי כוללים את כל ילדי החינוך המיוחד תחת מטרייה אחת, בלי כל אבחנה. גם תחושת הביטחון העצמי של הילדים האלה נפגעת בעקבות הנוהל החדש. הילד שלי, בן ה-12, אינו מבין למה אני מחכה לו בחוץ פתאום, ושואל אותי בעלבון: 'אמא, מה אני לא יכול לבד?'".

האם מספרת כי על פי ההנחיות, הורה, שמעוניין שילדו יחרוג מהנוהל החדש ויעלה באופן עצמאי להסעה, צריך לחתום על הצהרה שעל-פיה הוא מקבל עליו את האחריות המלאה לעניין, אלא שלא די בחתימת ההורה. כדי שבקשה כזאת תאושר, יש צורך גם בחתימה של המפקחת על החינוך המיוחד במחוז, שאמורה לאשר כל בקשה באופן אינדיווידואלי.

האם והורים נוספים פנו לעיריית נתניה כדי למסור את טופס ההצהרה. לדבריה, נאמר לה, כי חתימתה שלה צריכה להיות במעמד עורך דין, דבר שלטענתה אינו מעוגן בנוהל וכרוך בטרטור נוסף. בלית ברירה הסכימו ההורים לדרישה. 

לאחר שהגיעו בשנית להגיש את הטפסים, מספרים ההורים, כי בעירייה לא רצו לקבל אותם מהם, בטענה שהמפקחת אינה מוכנה לחתום עליהם. "מבחינתנו זאת היתה עוגמת נפש, שכן השקענו זמן ומאמץ במילוי הטפסים האלה כפי שדרשו מאתנו", מספרת האם. "מבירורים שעשיתי הבנתי, כי המפקחות בכל הארץ התלוננו באופן גורף שהן לא מוכנות לקחת אחריות, ואני יכולה להבין גם אותן, אך מדובר במצב בלתי-אפשרי, שמותיר אותנו ההורים חסרי אונים".

כמו כן מוסיפה האם: "בבית הספר יש צהרון וכל מיני פרויקטים שמתקיימים אחרי הצהריים. אילו יכלו ילדינו להשתתף בהם זה היה עוזר, אך ההשתתפות בפרויקטים האלה מותרת רק לתושבי הרצליה, והעירייה שלנו אינה עושה דבר בנדון". 
מצוקתם של ההורים נובעת, לטענתם, גם מכיוון שאין בנתניה בית ספר מתאים לילדיהם: "אילו היה בית ספר בעיר שעונה על הצרכים שלנו, לא היינו צריכים בכלל להסתבך עם הנושא הזה. כבר שנים מבטיחים לנו מענה בצורת מסגרת דומה בנתניה, אך בפועל כלום לא קורה", אומרת האם בתסכול.

רוב ההורים נמנעו לשלוח את ילדיהם בתחילת השבוע שעבר לבית הספר. הם מסבירים, כי מדובר בפעולה שלא יוכלו להתמיד בה לאורך זמן: "זה לא יעבוד יותר מיום-יומיים, כי חשוב לנו לא לפגוע בשגרה של הילדים ובתהליך המדהים שהם עוברים בבית הספר, אך אנחנו אובדי עצות". 

האם מספרת, כי שלחה מכתבים בנדון לראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, ולמשרד החינוך, אך מלבד הודעה לקונית על קבלת המכתבים והעברתם לטיפול, לא קיבלה כל תשובה עניינית.

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא הועבר לדיון נוסף בוועדת ההסעות המרכזית של משרד החינוך, שתתכנס בקרוב. הנחיות משרד החינוך נועדו, בסופו של דבר, לשמור על חיי אדם, והן ממשיכות להיות בתוקף ככתבן, כל עוד לא התקבלה החלטה אחרת". 

מעיריית נתניה נמסר: "מעבר להצהרה שההורים נדרשים למסור לראש מינהל החינוך ברשות, על המפקחת על החינוך המיוחד במשרד החינוך לאשר באופן אינדיווידואלי כל חריגה מהנוהל. לפיכך יש לפנות למשרד החינוך. כמו כן, על פי תוכנית הפיתוח העירונית, עומד להיפתח בית ספר לילדים עם בעיות רגשיות והתנהגותיות בשנת הלימודים 2020. בינתיים, כל התלמידים יכולים להשתלב בכל צהרון הפועל במתנ"ס. לבירור, יש לפנות לאגף לחינוך מיוחד בעירייה".