עיריית הרצליה הודיעה השבוע (יום ד') על הקפאת הבנייה בשכונת גליל ים בעקבות הודעת המדינה (באמצעות רשות מקרקעי ישראל) כי בניית מחלף 'הרב מכר' הוקפא על ידי המדינה. "עד לווידוא כי זכויות הדיירים ואיכות החיים בעיר בכלל ובגליל ים בפרט ישמרו", מסרה העירייה.

הבנייה בגליל. צילום: רמי חכם

כזכור, בהסכם שנחתם בין המדינה לבין עיריית הרצליה מתוכננות לבנייה כ-4000 יחידות דיור במתחם גליל ים. במסגרת ההסכם המדינה מצידה מתחייבת לשווק קרקעות בקצב מואץ ולממן את בניית התשתיות ומבני הציבור בשכונות. הרשות המקומית מתחייבת לבנייה מואצת של אותם תשתיות ומבני ציבור, והוצאה מהירה של היתרי בנייה.

במתחם גליל ים שווקו ליזמים בשנתיים האחרונות קרקעות לבנייה של למעלה מ-2,500 דירות, מתוכן קרקעות להקמתן של כ-1,500 דירות ששווקו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. 20% מהדירות היו מיועדות על פי התכנית לבני המקום. מעבר לעלויות פיתוח התשתיות בשכונות החדשות בעיר, הכוללות בין היתר כבישים מבני ציבור ומוסדות חינוך, רשות מקרקעי ישראל הבטיחה לממן, במסגרת ההסכם, את הקמתם של שני מחלפים משמעותיים בכביש מס' 2. האחד הוא מחלף הרב-מכר שיחבר את מערב הרצליה ורמת השרון לכביש החוף.

פדלון. זכויות זוכי מחיר למשתכן נפגעו. צילום: אסף פרידמן

כעת הודיעה המדינה לעירייה כי לא תקים את המחלף המדובר. העירייה בתגובה החליט להקפיא את כל עבודות הבנייה במתחם גליל ים. מעיריית הרצליה נמסר: "מדינת ישראל לא עומדת במחויבותה והבנייה בגליל ים הרצליה מוקפאת. בעיריית הרצליה התקבלה הודעה כי פרוייקט בניית מחלף הרב מכר הוקפא על ידי מדינת ישראל, דבר אשר יפגע באופן אנוש בתשתיות של שכונת גליל ים וכלל איזור הרצליה, כולל אי יכולת המדינה לקדם את פינוי המט״ש. בשל כך, החליטה הוועדה המקומית להקפיא את כל העבודות בנייה בגליל ים עד להבטחה כי זכויות הדיירים ואיכות החיים בעיר בכלל ובגליל ים בפרט יישמרו.

"בנוסף, עולה כי בפרויקטים ששווקו במסגרת 'מחיר למשתכן' בגליל ים לא עומדת המדינה במחויבותה לעירייה להבטיח כי מספר דירות משמעותי יוקצה לבני המקום (בני העיר).  לפיכך החליטה הוועדה המקומית להקפיא את כל עבודות הבנייה בגליל ים עד לווידוא כי זכויות הדיירים ואיכות החיים בגליל ים ובשאר העיר מובטחים".