120 קצינים וחיילים מצטיינים יתארחו ביום העצמאות בבית הנשיא, ויקבלו אות הצטיינות מנשיא המדינה ראובן ריבלין. שניים מהם מרעננה.

צילומים: דובר צה"ל

סמל עמנואל דה בנדטי (26), תושב הרצליה, משרת כלוחם בחיל ההנדסה הקרבית. עמנואל נולד ברומא כבן יחיד למשפחה ציונית, ששורשיה מספרד (הגיעו לאיטליה ב-1492, אחרי גירוש ספרד). אביו עובד בתחום הביטוח ואמו מטפלת בהתנדבות בילדים עם מוגבלות. הוא למד ברומא בבתי ספר יהודיים, ובמהלך השנים ניצל את החופשות לביקורים בארץ, וגם התנדב בבסיסי צה"ל במסגרת פרויקט "שראל".

סמל עמנואל דה בנדטי. צילום: דובר צה"ל
בגיל 20 עלה לארץ בגפו ממניעים ציוניים, למד במרכז הבינתחומי, וסיים תואר ראשון בלימודי ממשל, יחסים בין-לאומיים ולוחמה בטרור. רק ב-2016, אחרי שסיים את לימודיו, והיה בטוח ברצונו להישאר בארץ ולבנות כאן את חייו, קיבל אזרחות ישראלית.
בדצמבר 2017 התגייס לצה"ל. את שירותו הצבאי התחיל בקורס עברית בבסיס מחווה אלון, שם קיבל אות הצטיינות כמצטיין צוותי. אחר כך המשיך להכשרה בחיל ההנדסה הקרבית, ושובץ בגדוד ההנדסה "אסף" (601). הוא מוגדר כחייל בודד, ומתגורר עם ארבעה שותפים בדירה שכורה בהרצליה. הוריו מבקרים מדי פעם בארץ, והוא נוסע אליהם אחת לחצי שנה.
בערב יום העצמאות הוא ישתתף בטקס הדלקת המשואות כאחד הדגלנים, ולמחרת יבקר בבית הנשיא, כאחד המצטיינים. "אין לי מושג מדוע בחרו בי", הוא אומר, "אבל אני יודע שהמ"פ הנוכחי שלי וגם המ"פ הקודם המליצו עליי".

ואכן, מפקדיו ציינו, שסמל עמנואל דה בנדטי "מפגין יכולות אישיות גבוהות והוא בעל מוטיבציה רבה להתפתח בתחום שבו הוא עוסק. הוא אחראי ונרתם לכל משימה, ואהוד ומוערך על ידי מפקדי היחידה וחייליה".


גם סמל עמית פלדמן, תושב הרצליה, שהתגייס בנובמבר 2017 כלוחם הגנה אווירית הוא מצטיין הנשיא השנה. לאחר שירותו בחיל האוויר יצא לקורס מ"כים, וחזר לפקד על חיילים חדשים בגדוד. בהמשך עבר לפקד על כיתת טירונים בבית הספר להגנה אווירית. לדברי מפקדיו, "עמית מבצע את תפקידו בלי פשרות, תוך השקעה רבה והתמודדות עם אתגרים מורכבים תוך ירידה לפרטים. הוא בעל מוטיבציה להצליח ולהתפתח. ערכי, רציני, ממושמע, יסודי וזוכה להערכה רבה".

סמל עמית פלדמן. צילום: דובר צה"ל