פביאן (מימין) וצדיקוב | צילומים: אסף פרידמן

לקראת ישיבת מועצת העיר שתתקיים בשבוע הבא, הגיש חבר המועצה, איל פביאן, מסיעת "החופש לבחור", הצעה לסדר היום בנושא הדרת נשים במרחב הציבורי.

"דוחות מטעם גופים ממשלתיים התריעו כנגד התופעה, ואף קבעו נורמות האוסרות על הדרת נשים", מסביר פביאן. "אנו קוראים לעיריית הרצליה לאמץ מדיניות אחידה ושוויונית בנושא הדרת הנשים במרחב הציבורי בעירנו, ולהתחייב לפעול על פי המלצות הדוח של הוועדה הממשלתית והיועץ המשפטי לממשלה משנת 2013, שקבעו, כי על הרשות הציבורית להפעיל את מלוא האמצעים החוקיים העומדים לרשותה, כדי להביא להפסקתה של כל צורת הפרדה. הממשלה אישרה את ההמלצות פה אחד וקבעה כי מדובר ב'תופעה חמורה, המתאפיינת בהפלייתן של נשים באשר הן נשים, ומחייבת פעולה ממשלתית נמרצת לביעורה'".

"מקרים של הפרדה התרחשו גם בהרצליה, ולכן יש לקבל החלטה ברורה כדי למנוע הישנות מקרים כאלה, ולשמור על כבודן של הנשים בעיר", קובע פביאן, ומזכיר שורה של מקרים: אירועי ההקפות בגן שפר ובבית פוסטר בנווה עמל, ההפרדה באירוע ל"ג בעומר המאורגן על ידי חב"ד בשטח ציבורי ובחסות העירייה, החוגים לילדי בית ספר יסודי המתנהלים בהפרדה מלאה בסבסוד העירייה, ההפרדה המסובסדת בבריכה העירונית (שליש ממחיר הכניסה הרגיל), האירוע לגברים בלבד בחוף הנפרד, חסימת המעבר לחילוניות באותו האזור, וגם אכיפה פוגענית ולא שוויונית בין בנים לבנות של קוד הלבוש בבתי הספר בעיר.

פביאן ביקש ממועצת העיר להחליט, כי מסקנות הדוח הממשלתי וההמלצות הכלולות בו ייושמו מיידית כחלק ממדיניות העירייה.

חבר המועצה, אלעד צדיקוב, הגיב בפנייה אישית לפביאן: "ההצעה לסדר יום לא עניינית, מביכה אותך, מביכה את שולחיך ומביכה את כלל הציבור האינטליגנטי בהרצליה. שב ותחשוב מה אתה רוצה להגיד באמת חוץ מאשר להפריח בלונים ריקניים ולנסות לשסות ציבורים בעם ישראל — רק כדי לקבל כותרת".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כמדיניות, עיריית הרצליה מכבדת נשים וגברים, ואינה מדירה מגדר כלשהו. העירייה, התומכת באירועי תרבות למגוון קהלים ואוכלוסיות, כן מאפשרת חלוקה לנשים/גברים במקרה שמדובר באירוע המיועד באופן ספציפי לקהל דתי, וגם אז העירייה מקפידה על שמירת שטח ציבורי פתוח לכלל הקהל באשר הוא".