גנרטור פולט עשן הוצב באחרונה צמוד לגני הילדים ברחוב בר כוכבא בהרצליה. העירייה הבטיחה להקים קיר אקוסטי שימנע מהעשן לחדור לגן, אך טרם עשתה זאת. ההורים אינם מקבלים את המצב: "הילדים שלנו נושמים אוויר מזוהם", הם טוענים בכעס.

העבודות בסמוך לגן. צילום: אסף פרידמן
נועה אתגר מהרצליה היא אם לילדה בת שנתיים, הלומדת באשכול גנים פרטיים ברחוב בר כוכבא 60. "לפני חודשים מספר העירייה החלה בעבודות תשתית נרחבות ברחוב בר כוכבא, ולצורך כך הכשירה מחסן מאולתר לכלי העבודה", היא מספרת. "המחסן נמצא ממש בצמוד לגן הילדים. במחסן יש מעין חניון לטרקטורים, שקי חול, כלי עבודה, אבל מה שבעיקר מפריע לנו זה הגנרטור שהוצב במחסן. הגנרטור פועל ברוב שעות היום ומעשן בדיוק לתוך החצר של הגנים. אני ויתר ההורים מוטרדים ממש מהזיהום הכבד שהילדים שלנו נושמים במשך רוב שעות היום שלהם בגן".

מה היו תגובות העירייה לטענות שלכם?
"פנינו כמה פעמים למוקד 106 של העירייה. כמה פעמים הגיע פקח לבדוק את הגנרטור, ולבסוף חזר אלינו ואמר שהגנרטור עומד בתקן, ולכן אין לו מה לעשות עם זה. לא קיבלנו את זה, בכל זאת יוצא עשן ממש לתוך החצר של הגן. פנינו שוב לעירייה וביקשנו שיתחשבו בנו. בסך הכל מדובר בילדים קטנים מאוד, וביקשנו שישנו את המצב, שיציבו את הגנרטור במרחק מהגן ויתכננו את השיפוץ ברחוב אחרת.

"לבסוף העירייה אמרה לנו שהקבלן המבצע יציב קיר אקוסטי שימנע מהעשן לחדור לגן. אנחנו עדיין לא רגועים, והחלטנו לבדוק משפטית אם מה שהעירייה עושה פה זה חוקי, כי מדובר בשכונת מגורים. לא בטוח שאפשר להציב פה מחסן לוגיסטי, של קבלני העירייה".

הקיר טרם הוצב.
"נכון, אנחנו מחכים שיקיימו את ההבטחה ובינתיים אין מענה. בכל מקרה הפתרון הזה לא מספק אותנו, הגנרטור פשוט צמוד לגן ואנחנו בספק שהקיר ימנע את העשן".


הורה נוסף מהגן: "כבר חודשים שעושים עבודות בצמוד לגן, ואנחנו שוב ושוב פונים לעירייה והם לא נותנים לנו תשובות, לא מתחייבים על זמן ומותירים לנו את הדאגות. כלי עבודה, טרקטורים וכלים כבדים נמצאים ליד הילדים והם נאלצים לספוג את זיהום האוויר, את הרעש ואת הסכנה. למה תמיד דברים זזים רק לאחר שקורה אסון?".


מהעירייה נמסר: "התלונה מוכרת אך המתלוננים סרבו לדווח באיזה גן מדובר. הגנרטור במקום מ-2017 ובעוד כארבעה חודשים צפויות להסתיים העבודות. צוותים ממחלקת איכות הסביבה היו כמה פעמים במקום – אך לא מצאו מפגע של רעש או ריח".