ישיבת מועצה בהרצליה. ארכיון | צילום: עיריית הרצליה

מועצת העיר הרצליה אישרה אמש (ראשון) את התקציב העירוני, הרגיל והבלתי רגיל, לשנת 2019 ובכך הפכה לעירייה הראשונה בשרון שמעבירה אותו לפני תום השנה. התקציב גובש במהלך החודשים האחרונים על ידי הנהלת העירייה והמינהל הכספי, בשיתוף כל מנהלי אגפי ויחידות העירייה. התקציב הרגיל שאושר עומד על סך 954.5 מיליון שקל (לעומת 920 מיליון שקל בשנת 2018) ותקציב הפיתוח - התקציב הבלתי רגיל (תב"ר) יעמוד על 489 מיליון שקל (לעומת 537 מיליון שקל בשנה החולפת).

בין המתנגדים לתקציב הייתה סיעת "יש עתיד". לטענת העומד בראשה, יריב פישר ״מדובר בתקציב העתק והדבק, ללא כל חזון או אמירה מהותית לגבי מעמד הביניים”. עוד הוסיף פישר: "אנחנו נמשיך לשלם הון עתק לצהרונים, לחוגים העירוניים ולקייטנות הקיץ. בנוסף כולם מבינים שאנחנו על סף שינויים כלכליים עולמיים, גם כאן עיריית הרצליה, לא בולמת את הגידול בתקנים ובשכר".

עיקר ההשקעה והוצאות התקציב הרגיל לשנה הקרובה יהיו כמו מדי שנה בתחום החינוך בעיר. כ- 302 מיליון שקל יושקעו בחינוך, שהם כ- 34.6% מסך התקציב העירוני. תקציב זה כולל תגבורים, יוזמות ותוכניות העשרה בחינוך. בשנת 2018 הקצתה עיריית הרצליה 289 מיליון שקלים, שהיוו כ-34.4% מהתקציב.

נתח תקציבי גדול יותר, כ- 12.1% מהתקציב הרגיל, יופנה השנה לרווחה (11.7% בשנת 2018) ונתח תקציב של כ- 11.9% יופנה לשיפור פני העיר ואיכות הסביבה (בהשוואה ל-12.1% אשתקד). כ- 8.4% יושקעו בתחום התרבות, נוער וספורט (לעומת 8.1% בשנה שעברה).

בסך הכל ההכנסות העצמיות מהוות כ- 76% מכלל תקציב ההכנסות. ראש עיריית הרצליה, משה פדלון: "תקציב 2019 נותן ביטוי לאיתנות הכלכלית שלנו שמאפשרת לנו העניק לתושבים את מיטב השירותים ולהשקיע בחינוך, בתשתיות, בתרבות, בהתחדשות עירונית ובכלל התחומים התורמים לאיכות החיים בעיר".

"התקציב הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין כל אגפי העירייה ואני מודה למנהל הכספים של העירייה, לאנשי המינהל הכספי, למנהלים ולחשבים על העבודה המוקפדת והמקצועית", הוסיף מנכ”ל העירייה יהודה בן עזרא.

העירייה תצטרף לערר

לצד אישור התקציב העירוני הוחלט כי עיריית הרצליה תערור על החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א, לדחות את ההתנגדות הוועדה המקומית להרחבת מלון דן אכדיה. בכך, תצטרף העירייה כעוררת אל ועדת המשנה לתכנון ובנייה הרצליה. הערר צפוי להידון בחודש הבא במועצת הארצית לתכנון ובנייה.

על פי התוכנית, שעיריית הרצליה מתנגדת לה, יתווספו למלון דן אכדיה עוד 1,325 חדרים - גידול של יותר מפי 6 לעומת המצב כיום, וכן הוספת שטחים לשימושי מסחר, בהם מרכז כנסים, בתי עסק ומסעדות. לטענת העירייה, מדובר בשינוי מהותי של המצב הקיים, אשר יביא להקמת מפגע סביבתי ותחבורתי בקו ראשון של חוף הים.