בזכות תחקיר שערך תושב הרצליה אריה אולבסקי, דור שני לניצולי שואה, וכיום מנהל-מתנדב בארגון "שארית הפליטה ברגן בלזן בישראל", החליט משרד הפנים של מדינת נידרזאקסן שבגרמניה להשיב 11 מצבות לבית העלמין בברגן בלזן.

אולבסקי. "מאושר שניתנה לי הזכות לפעול לשם כך" | צילום: אסף פרידמן   

"עשרות אלפי יהודים שנפטרו במחנה ברגן בלזן מרעב וממחלות נקברו שם בקברי אחים", מסביר אולבסקי. "ניצולים שהועברו אחרי השחרור למחנה העקורים הסמוך ונפטרו ממחלות נקברו על ידי בני משפחותיהם בבית העלמין המקומי, ומצבות הונחו על קבריהם. בשנת 1979 הוחלט להחליף את המצבות שחלקן נשברו וחלקן התמוטטו. המצבות הועברו לטיפולו של סתת מצבות גרמני בעיירה הסמוכה וינסן. רובן שוקמו, הוחזרו והוצבו מחדש בבית העלמין, 12 מצבות נותרו משום מה בבית המלאכה של הסתת, שנפטר בינתיים".

40 שנה חלפו. לפני כמה חודשים פנתה בתו של אחד הנפטרים שקברו נותר בלי מצבה, וביקשה את עזרתו של אריה אולבסקי לאיתור המצבה. אולבסקי נעזר בתחקיר שערך סופר גרמני על בית העלמין, שם הופיע מידע על העברת המצבות לסתת, כולל תמונות של המצבות החסרות. המצבה שאולבסקי התבקש לאתר בעבור בתו של הנפטר אותרה, והוחזרה לבית העלמין. בשלב זה פנה אולבסקי למנהלת אתר הזיכרון בברגן בלזן, וביקש את עזרתה להשיב את יתר המצבות. היא התייחסה לכך ברצינות,  פנתה בבקשה למשרד הפנים של מדינת נידרזקסן (שברגן בלזן בתחומה), ולפני כמה שבועות הוחלט לשפץ את 11 המצבות שנותרו, להובילן לבית העלמין ולהציבן על הקברים המיותמים.

"זה הישג צנוע, כי מדובר רק ב-11 מצבות, אבל הישג עצום מבחינת כל משפחה, שמעתה תהיה מצבה על הקבר של יקירה", אומר אולבסקי, ומביע תקווה שבעת ביקורו בברגן בלזן באפריל 2020, במלאת 75 שנה לשחרור המחנה, הוא יוכל לראות את המצבות במקומן. "אני מאושר שניתנה לי הזכות לפעול לשם כך".

לפני כחצי שנה פירסם אולבסקי פנייה פומבית נרגשת לממשלת פולין להצלת בית הקברות היהודי באוֹשֶנצִ'ין, העיירה שבה נולד והתגורר אביו רפאל אולבסקי, היושב ראש המיתולוגי של ארגון "שארית הפליטה ברגן בלזן". בני הדור השני, יוכי ואריה, הלכו בדרכי אביהם, וכיום שניהם פעילים מרכזיים בארגון שארית הפליטה של ברגן בלזן.

"בית העלמין באוֹשֶנצִ'ין מוצע למכירה בידי בנו של הפולני שומר האתר, שהשתלט על השטח", כתב אולבסקי בפוסט שפירסם. "בית הכנסת עומד עד היום על תילו, מוזנח ומשמש לחנויות. בית המדרש שעומד לידו משמש לצרכים אחרים. רחוב היהודים שינה את שמו. מגורי הרב תפוסים בידי תושבי העיירה הלא-יהודים, כמו גם בתים אחרים של היהודים. בית העלמין היהודי חולל בידי הנאצים, ומצבותיו נגנבו על ידי הפולנים לאחר השואה והפכו לאבני מדרכה... העירייה איננה עושה דבר להנציח את זכרם וללמוד לקח ממה שאירע בעיירה".

מאז שפורסמה פנייתו ברשת, הוא לא קיבל תגובה. "תראה את ההבדל בין הפולנים לגרמנים. איך הם התייחסו ל-11 מצבות, ובאיזו אדישות הפולנים מתייחסים לבית קברות שלם. הממשלה הפולנית חייבת לכבד את זכרם של מאות יהודים הקבורים שם, ובהם אבות אבותיי. ככל שאני מדבר על זה, אני מתעצבן יותר".