הנהגת הורי בית ספר ברנדיס בהרצליה פתחו בקמפיין "שישי רגלי" שמטרתו לעודד הליכה ברגל לבית הספר כדי להקל על הפקקים בשכונה ולקדם אורח חיים בריא. במסגרת הקמפיין הילדים הולכים יחדיו לבית הספר – ברגל.

צילום: פרטי

"בהרצליה ובמיוחד בשכונת הרצליה ב' יש עומס תחבורתי ופקקים בכנעסות והיציאות מהשכונה", מסבירה אפרת קיסוס-מקליס, יו"ר הנהגת הורי בית ספר ברנדיס. "המצוקה ליד בית הספר קשה במיוחד. הורים רבים על חניות ויש בלאגנים ומצבים לא נעימים בקרבת בית הספר. זה מגיע למצבים של סכנת חיים.

"אנחנו בהנהגת ההורים חשבנו מה לעשות כדי לעורר מודעות למצבים המסוכנים. הנהגת ההורים בשיחות מול העירייה כיצד אפשר לשנות ולשפר את מערך התחבורה בקרבת בית הספר. אחת האימהות בהנהגה הציעה לעשות משהו חינוכי וככה הרמנו את פרויקט 'שישי רגלי' במיוחד ליום המשפחה. כולם התגייסו לטובת הפרויקט, כל ההורים, המורים והמנהלות. כל התלמידים בוועדות השונות כמו זהירות בדרכים ואיכות הסביבה. פתחנו בקמפיין. גם ברשתות החברתיות, גם בווטסאפ וגם עברנו כיתה כיתה. בעצם הזמנו את התלמידים להגיע לבית הספר ברגל, בימי שישי, שאלו ימים פחות לחוצים להורים עובדים.

"המטרה היא לא רק להקל על התחבורה.  היום תלמידים מקבלים בממוצע שעתיים בשבוע שמוקדשים לחינוך גופני וגם זה הולך ונעלם אלא אם ההורים דוחפים. בנוסף, זה גם זמן איכות בין התלמיד להורה בו הם מטיילים יחד ומדברים אחד עם השני כשההורה עסוק רק בילד שלו ולא לחוץ בכביש".

צילום: פרטי

והקמפיין הצליח?

"כולם לקחו את הפרויקט הזה בשתי הידיים. ההצלחה מסחררת. הוספנו כל מיני גימיקים כדי להמשיך ולעודד את הקמפיין, כך למשל תלמידים עמדו בתחנות אוטובוס וחילקו מיץ תפוזים לעוברים ברגל. תלמידים צעדו עם שלטים של סיסמאות מעודדות. בשבוע שעבר התלמידים חילקו עוגיות מזל. בעצם הפכנו את ההליכה לבית הספר לאירוע חברתי שבמסגרתו פוגשים את הקהילה בדרכים. הילדים מתרגשים לקום בבוקר ולצעוד לבית הספר ברגל. מה יותר מזה?  התלמידים מעודדים את ההורים שלהם לא להוציא את המכוניות מהבית. התחלנו לבדוק את תוצאות הקמפיין וראינו שיש כבר רוב של תלמידים שמגיעים ברגל לבית הספר.

"הפרויקט הזה תורם גם מבחינה ספורטיבית-בריאותית, גם מבחינה תחבורתית וגם מבחינה קהילתית כי הילדים מכירים טוב יותר את שכניהם לשכונה מבוגרים וצעירים. בזכות הפרויקט הקהילה מתגבשת".